• Start
  • Wiadomości
  • ECS. Sprawa Stanisława Pyjasa - spacer kuratorski z autorką wystawy Dorotą Nieznalską

ECS. Sprawa Stanisława Pyjasa - spacer kuratorski z autorką wystawy Dorotą Nieznalską

W czwartek, 27 lutego 2020 r., w godz. 17 do 18.30, w Europejskim Centrum Solidarności, będzie można spotkać się z autorką wystawy “Sprawa Stanisława Pyjasa”. Dorota Nieznalska oprowadzi chętnych po wystawie i opowie o pracy nad jej tworzeniem. Wstęp wolny.
23.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stanisław Pyjas był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i działaczem opozycji antykomunistycznej w Krakowie. Zmarł 7 maja 1977 w tajemniczych okolicznościach
Stanisław Pyjas był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i działaczem opozycji antykomunistycznej w Krakowie. Zmarł 7 maja 1977 w niewyjaśnionych okolicznościach
Mat. ECS

 

Ekspozycja poświęcona Stanisławowi Pyjasowi, studentowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w maju 1977 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, prezentowana jest w galerii Mesa w ECS od 15 listopada 2019 roku.

Autorka w centrum wystawy umieściła instalację symbolizującą postać Stanisława Pyjasa.

– To jest wystawa o odwadze, zdradzie i śmierci – wyjaśniała artystka podczas wernisażu. – Dwa lata kompletowałam dokumentację, przekopywałam się przez archiwa esbeckie i milicyjne, analizowałam działanie mechanizmu przemocy, by zobaczyć, jak aparat państwa może zniszczyć człowieka.

WIĘCEJ:
Sprawa Stanisława Pyjasa. W ECS wystawa poświęcona opozycjoniście i jego śmierci

Autorką wystawy jest Dorota Nieznalska
Autorką wystawy jest Dorota Nieznalska
mat. ECS

 

Stanisław Pyjas studiował filologię polską i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, działał w opozycji antykomunistycznej. Zginął w tajemniczych okolicznościach w maju 1977 r. Znaleziono go martwego na klatce schodowej krakowskiej kamienicy przy ul. Szewskiej 7. Według ówczesnej oficjalnej wersji wydarzeń - przyczyną śmierci miał być upadek ze schodów, ale środowisko opozycyjne jest przekonane, że Pyjasa zabili funkcjonariusze SB. Śmierć młodego opozycjonisty wstrząsnęła środowiskiem studenckim w całym kraju i wywołała masowe demonstracje studentów m.in. Czarny Marsz w Krakowie. Stała się symbolem opresji systemu komunistycznego.

O złożoności tamtej epoki znakomity reportaż napisał Cezary Łazarkiewicz, autor tekstu w folderze wystawy. Jego książkę „Żeby nie było śladów”, o podobnej zbrodni popełnionej przez MO - zabójstwie maturzysty Grzegorza Przemyka, wyróżniono wieloma nagrodami. Autor otrzymał: Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną dla najlepszych książek popularnonaukowych poświęconych historii Polski w XX wieku oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka otrzymała również tytuł Książki 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków, była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Wystawa będzie prezentowana w ECS (Gdańsk, pl. Solidarności 1), w galerii Mesa (Museum Store) do 2 marca 2020, w godzinach otwarcia ECS. Spacer kuratorski i finisaż wystawy, poprowadzi Dorota Nieznalska. Wstęp wolny.

Autorką wystawy jest Dorota Nieznalska. Współpraca - Dariusz Sitek. T
ekst w folderze wystawy napisał Cezary Łazarewicz. Fragmenty wspomnień Stanisława Pyjasa czyta Cezary Rybiński. Opracowanie dźwięku - Jacek Puchalski Radio Gdańsk. Konsultacja historyczna - Przemysław Ruchlewski. Koordynacja - Monika Krzencessa-Ropiak, Agnieszka Bacławska-Kornacka.

Zobacz film z otwarcia wystawy:

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury