Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dziś do godz. 14.00 dzień otwarty Rady Miasta Gdańska. ZOBACZ, jak pracują gdańscy radni!

Dzień otwarty Rady Miasta Gdańska to nie tylko okazja, żeby spotkać się i porozmawiać z radnymi, ale także by m.in. zwiedzić historyczną siedzibę gdańskich rajców pod okiem licencjonowanych przewodników PTTK, zrobić pamiątkowe zdjęcie w todze i zagłosować. Warto przyjść z rodziną - czekają konkursy, ścianka wspinaczkowa, mini ZOO i wiele innych atrakcji.

Dziś do godz. 14.00 dzień otwarty Rady Miasta Gdańska. ZOBACZ, jak pracują gdańscy radni!
A
A
data publikacji: 08 września 2016 r.

Tak było rok temu podczas dnia otwartego Rady Miasta Gdańska
Tak było rok temu podczas dnia otwartego Rady Miasta Gdańska
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Zawsze staramy się zachęcać do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej wspólnoty - mówi Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. - Czasami ludzie pytają: Czy w dzisiejszych, „zaganianych” czasach, gdzie wszyscy za czymś pędzimy, aktywność obywatelska nie jest pewnym anachronizmem? Czy nie wystarczy, że poszliśmy na wybory i mieliśmy wpływ na wybór osób, które rządzą miastem? Sądzę, że nie.

Dlatego w sobotę, 10 września, w godz. 9.00-14.00 podczas dnia otwartego Rady Miasta Gdańska gdańszczanie oraz turyści będą mogli spotkać się w Nowym Ratuszu (Gdańsk, ul. Wały Jagiellońskie 1) z gdańskimi radnymi i zapoznać się ze specyfiką ich pracy podczas indywidualnych rozmów. Będzie to także okazja, żeby załatwić własną sprawę, bo jak tłumaczy Bogdan Oleszek, jednym z obowiązków radnego jest spotykanie się z mieszkańcami oraz podejmowanie w ich sprawie interwencji.

- Ciągle spotykam się z sytuacją, że musimy tłumaczyć od początku, czym jest samorząd, gmina, jakie są kompetencje radnych, a jakie prezydenta. Tłumaczę, że jesteśmy organem stanowiącymi kontrolnym w mieście, że Rada Miasta tworzy lokalne prawo - mówi.
 

Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, podczas Dziecięcej Sesji Rady Miasta zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka
Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, podczas Dziecięcej Sesji Rady Miasta zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jednym z rajców, z którymi będzie można porozmawiać będzie właśnie Bogdan Oleszek. Będą też inni radni Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

- Formuła jest otwarta. Z jednej strony chcemy przybliżyć tajniki pracy radnego, ale odpowiemy również na wszystkie pytania, z jakimi się do nas zgłoszą zainteresowani. Jesteśmy do dyspozycji mieszkańców - obiecuje radna Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.

- W takim otwartym dniu zawsze pojawia się grupa mieszkańców, która chce po prostu zwiedzić budynek i dowiedzieć się, czym się zajmujemy. Ale jest także bardzo duża grupa osób, które odkładają wizytę w Radzie specjalnie do tego dnia, żeby poinformować nas o swoich problemach, poprosić o interwencję w różnych sprawach: mieszkaniowych, związanych z podwórkami albo ulicami. Dlatego połowę dnia otwartego poświęcamy zazwyczaj na spotkania z mieszkańcami, których chcemy wysłuchać - tłumaczy radny Kazimierz Koralewski, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska.

Jak mówi, każde takie spotkanie trwa od kilkunastu minut do nawet godziny. - Każdy radny podczas dnia otwartego może przyjąć kilka osób, łącznie będziemy więc w stanie spokojnie przyjąć kilkanaście osób. Ale jeśli przyjdzie do nas trzydziestu gdańszczan, to też damy sobie radę - zachęca Kazimierz Koralewski.
 

Nowy Ratusz od środka. Na zdjęciu warsztaty akademickie: Nasz Bliski Wschód - Litwa, Białoruś, Ukraina
Nowy Ratusz od środka. Na zdjęciu warsztaty akademickie: Nasz Bliski Wschód - Litwa, Białoruś, Ukraina
Jerzy Pinkas

Dzień otwarty Rady Miasta to nie tylko spotkania z radnymi. Tego dnia będzie można również zwiedzić Nowy Ratusz w towarzystwie licencjonowanych przewodników PTTK (na trasie m.in. Sala Obrad, Sala Herbowa i gabinet Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska), którzy zapoznają chętnych z bogatą historią ratusza. Zwiedzanie jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszych zapisów, z wyjątkiem grup zorganizowanych (maksymalnie 30 osób). Grupy można zgłaszać pod numerem telefonu 58 323 70 22 lub 58 323 70 30.

To nie koniec atrakcji w samej siedzibie, zwiedzający zapoznają się z elektronicznym systemem do głosowania, zasiądą za stołem prezydialnym i wezmą udział w procedurze wyborczej związanej z uchwalaniem lokalnego prawa.

Podczas dnia otwartego przewidziano także wiele atrakcji na świeżym powietrzu, przeznaczonych dla całych rodzin. Na scenie na zewnątrz Nowego Ratusza obejrzeć będzie można występy wokalistów i tancerzy z pracowni artystycznych gdańskiego Pałacu Młodzieży, a chętni będą mogli wziąć udział w szeregu specjalnie przygotowanych na ten dzień pokazów, konkursów i grze miejskiej pt. „Rada Miasta bez tajemnic”.

Wstęp wolny.

Szczegółowy program Dnia Otwartego Rady Miasta Gdańska

Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska.
Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska.
www.gdansk.pl
 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DNIA OTWARTEGO RADY MIASTA GDAŃSKA W 2015 ROKU

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora