PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dziś do godz. 14.00 dzień otwarty Rady Miasta Gdańska. ZOBACZ, jak pracują gdańscy radni!

Dziś do godz. 14.00 dzień otwarty Rady Miasta Gdańska. ZOBACZ, jak pracują gdańscy radni!
Dzień otwarty Rady Miasta Gdańska to nie tylko okazja, żeby spotkać się i porozmawiać z radnymi, ale także by m.in. zwiedzić historyczną siedzibę gdańskich rajców pod okiem licencjonowanych przewodników PTTK, zrobić pamiątkowe zdjęcie w todze i zagłosować. Warto przyjść z rodziną - czekają konkursy, ścianka wspinaczkowa, mini ZOO i wiele innych atrakcji.

Tak było rok temu podczas dnia otwartego Rady Miasta Gdańska
Tak było rok temu podczas dnia otwartego Rady Miasta Gdańska
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Zawsze staramy się zachęcać do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej wspólnoty - mówi Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. - Czasami ludzie pytają: Czy w dzisiejszych, „zaganianych” czasach, gdzie wszyscy za czymś pędzimy, aktywność obywatelska nie jest pewnym anachronizmem? Czy nie wystarczy, że poszliśmy na wybory i mieliśmy wpływ na wybór osób, które rządzą miastem? Sądzę, że nie.

Dlatego w sobotę, 10 września, w godz. 9.00-14.00 podczas dnia otwartego Rady Miasta Gdańska gdańszczanie oraz turyści będą mogli spotkać się w Nowym Ratuszu (Gdańsk, ul. Wały Jagiellońskie 1) z gdańskimi radnymi i zapoznać się ze specyfiką ich pracy podczas indywidualnych rozmów. Będzie to także okazja, żeby załatwić własną sprawę, bo jak tłumaczy Bogdan Oleszek, jednym z obowiązków radnego jest spotykanie się z mieszkańcami oraz podejmowanie w ich sprawie interwencji.

- Ciągle spotykam się z sytuacją, że musimy tłumaczyć od początku, czym jest samorząd, gmina, jakie są kompetencje radnych, a jakie prezydenta. Tłumaczę, że jesteśmy organem stanowiącymi kontrolnym w mieście, że Rada Miasta tworzy lokalne prawo - mówi.
 

Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, podczas Dziecięcej Sesji Rady Miasta zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka
Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, podczas Dziecięcej Sesji Rady Miasta zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jednym z rajców, z którymi będzie można porozmawiać będzie właśnie Bogdan Oleszek. Będą też inni radni Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

- Formuła jest otwarta. Z jednej strony chcemy przybliżyć tajniki pracy radnego, ale odpowiemy również na wszystkie pytania, z jakimi się do nas zgłoszą zainteresowani. Jesteśmy do dyspozycji mieszkańców - obiecuje radna Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.

- W takim otwartym dniu zawsze pojawia się grupa mieszkańców, która chce po prostu zwiedzić budynek i dowiedzieć się, czym się zajmujemy. Ale jest także bardzo duża grupa osób, które odkładają wizytę w Radzie specjalnie do tego dnia, żeby poinformować nas o swoich problemach, poprosić o interwencję w różnych sprawach: mieszkaniowych, związanych z podwórkami albo ulicami. Dlatego połowę dnia otwartego poświęcamy zazwyczaj na spotkania z mieszkańcami, których chcemy wysłuchać - tłumaczy radny Kazimierz Koralewski, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska.

Jak mówi, każde takie spotkanie trwa od kilkunastu minut do nawet godziny. - Każdy radny podczas dnia otwartego może przyjąć kilka osób, łącznie będziemy więc w stanie spokojnie przyjąć kilkanaście osób. Ale jeśli przyjdzie do nas trzydziestu gdańszczan, to też damy sobie radę - zachęca Kazimierz Koralewski.
 

Nowy Ratusz od środka. Na zdjęciu warsztaty akademickie: Nasz Bliski Wschód - Litwa, Białoruś, Ukraina
Nowy Ratusz od środka. Na zdjęciu warsztaty akademickie: Nasz Bliski Wschód - Litwa, Białoruś, Ukraina
Jerzy Pinkas

Dzień otwarty Rady Miasta to nie tylko spotkania z radnymi. Tego dnia będzie można również zwiedzić Nowy Ratusz w towarzystwie licencjonowanych przewodników PTTK (na trasie m.in. Sala Obrad, Sala Herbowa i gabinet Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska), którzy zapoznają chętnych z bogatą historią ratusza. Zwiedzanie jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszych zapisów, z wyjątkiem grup zorganizowanych (maksymalnie 30 osób). Grupy można zgłaszać pod numerem telefonu 58 323 70 22 lub 58 323 70 30.

To nie koniec atrakcji w samej siedzibie, zwiedzający zapoznają się z elektronicznym systemem do głosowania, zasiądą za stołem prezydialnym i wezmą udział w procedurze wyborczej związanej z uchwalaniem lokalnego prawa.

Podczas dnia otwartego przewidziano także wiele atrakcji na świeżym powietrzu, przeznaczonych dla całych rodzin. Na scenie na zewnątrz Nowego Ratusza obejrzeć będzie można występy wokalistów i tancerzy z pracowni artystycznych gdańskiego Pałacu Młodzieży, a chętni będą mogli wziąć udział w szeregu specjalnie przygotowanych na ten dzień pokazów, konkursów i grze miejskiej pt. „Rada Miasta bez tajemnic”.

Wstęp wolny.

Szczegółowy program Dnia Otwartego Rady Miasta Gdańska

Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska.
Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska.
www.gdansk.pl
 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DNIA OTWARTEGO RADY MIASTA GDAŃSKA W 2015 ROKU

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze