PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dzień Zimowego Dojazdu na Rowerze do Pracy - wsiądź na swój i wesprzyj drużynę Gdańska

Dzień Zimowego Dojazdu na Rowerze do Pracy - wsiądź na swój i wesprzyj drużynę Gdańska
Zima mało zimowa w tym roku, ale tradycję udziału ekipy z Gdańska w światowym Winter Bike to Work Day warto podtrzymać. W tym roku przypada on 14 lutego (piątek), by wziąć udział, wystarczy się zarejestrować na stronie wydarzenia i - oczywiście - spełnić daną obietnicę.
Ania i Marek w obiektywie Tadeusza Wróbla
Gdańscy zimowi rowerzyści Ania i Marek w obiektywie Tadeusza Wróbla
Tadeusz Wróbel

 

Gdańscy rowerzyści mają wielki potencjał, by podobnie jak w roku ubiegłym znaleźć się wśród liderów jednodniowej, światowej rywalizacji.

- Rok temu byliśmy pierwszym miastem wśród wszystkich zgłoszonych z Polski i czwartym na świecie - przypomina Tadeusz Wróbel, gdański całoroczny rowerzysta, który razem z równie zapalonym kolegą - Grzegorzem Reszką dba, by nie zapomnieć w naszym mieście o żadnej rowerowej rywalizacji.

Dlaczego mamy wielki potencjał?

- W styczniu 2020 gdańszczanie miażdżąco pobili poprzedni rekord liczby przejazdów rowerowych dla pierwszego miesiąca roku - informuje Remigiusz Kitliński pełnomocnik prezydent Gdańska ds. polityki rowerowej i przytacza wyniki dla styczniów 2020 i 2018 z punktu pomiaru ruchu rowerowego przy al. Zwycięstwa (pętla indukcyjna zliczająca przejazdy zatopiona jest między Operą Bałtycką a stacją paliw Lotos):

 

- styczeń 2020 r.  - 28 tys. przejazdów,

- styczeń 2018 r. - 16,456 tys. przejazdów,

 

co oznacza pobicie poprzedniego rekordu o 70 proc.

- Taki wynik spowodowany jest na pewno łagodną aurą, która sprzyja korzystaniu z roweru, a pośrednio również przeniesieniem dwa lata temu naszej kampanii Kręć kilometry dla Gdańska z wiosny na jesień - komentuje Remigiusz Kitliński. - W tym roku w ramach tej kampanii również będziemy zachęcać do poruszania się po mieście nie tylko podczas najcieplejszych miesięcy roku.

 

Archiwalnie - zima 2017, Piecki-Migowo
Archiwalnie - zima 2017, Piecki-Migowo
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Z danych dotyczących przejazdów rowerowych dla stycznia 2020 r. wynika, że średnio - tylko przez ten jeden punkt pomiaru! - przejechało dziennie ok. 450 osób (uznając, że każdy jechał do i z pracy). Tymczasem w Winter Bike to Work Day w drużynie Gdańska  zarejestrowało się póki co tylko 54 osoby, 4 spośród 58 uwidocznionych na stronie www wydarzenia punkty, Gdańsk otrzymał za cztery wydarzenia dotyczące zimowej kampanii zorganizowane przez naszych lokalnych inicjatorów (więcej o nich - w dolnej części tekstu). 

- Z taką liczbą punktów zajmujemy 27 miejsce (dane na 12 lutego, godz. 14.30). Tuż nad nami jest Poznań, który w ubiegłym roku deptał nam po piętach w rywalizacji Kręć kilometry z Allegro. Ostatecznie go pokonaliśmy, ale wyrasta nam w Polsce nowy przeciwnik - uważa Tadeusz Wróbel. - Wstyd, żebyśmy byli w ogonie zimowej rywalizacji, zachęcam gdańskie cyklistki i cyklistów, żeby wsparli drużynę swojego miasta, tym bardziej że w tym roku rejestracja jest już banalnie prosta. Wystarczy wskazać miejsce docelowe piątkowego przejazdu (patrz ramka). 

 

  1. wejdź na stronę www Winter Bike to Work Day
  2. zaznacz, dokąd pojedziesz 14 lutego na rowerze: do pracy, do szkoły, świętować walentynki czy na strajk klimatyczny. Można wybrać kilka opcji.
  3. dla każdej wybranej jazdy wskaż miejsce docelowe (możesz wybrać jedną z podpowiedzi Google)
  4. niezależnie od tego, czy kliknąłeś w podpowiedź Google, czy miejsce docelowe wpisałeś z ręki - upewnij się, że kończy się ono frazą GDAŃSK, POLSKA
  5. kliknij w przycisk COMMIT i gotowe!

 

Dodatkowym bonusem Dnia Zimowego Dojazdu będzie w Gdańsku możliwość wykonania zdjęcia na swoim jednośladzie - w drodze do lub z pracy w piątek lub w sobotę. Fotografować będzie Tadeusz Wróbel, znany w lokalnym rowerowym środowisku “portrecista” cyklistów.

- Zdjęcia to bonus dla uczestników kampanii z mojej strony. Zarówno ja, jak i portretowani zawsze dobrze się przy tym bawią - tłumaczy Tadeusz Wróbel.

 

Rowerowe fotografie można będzie wykonać:

  • w piątek, 14 lutego przy Rondzie Ofiar Katynia (skrzyżowanie ul. 3 Maja i Błędnika, na wysokości Żółtego Mostu) w godzinach 6 - 8 oraz 15 - 17;

 

  • w sobotę, 15 lutego, pod Fontanną Neptuna o godz. 12 oraz o godz. 18 powstaną fotografie grupowe

 

Także w sobotę, tuż po wykonaniu zbiorowego zdjęcia w południe, Grzegorz Reszka zaprasza na wycieczkę rowerową w kierunku Westerplatte. Szczegóły - na Fb.

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze