• Start
  • Wiadomości
  • Dzieła wybitnych współczesnych kompozytorów na płycie „Contemporary Carillon”. Posłuchaj

Dzieła wybitnych współczesnych kompozytorów na płycie „Contemporary Carillon”. Posłuchaj

„Contemporary Carillon” zawiera utwory carillonowe autorstwa najwybitniejszych kompozytorów muzyki współczesnej w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, gdańskiej miejskiej carillonistki. Dzieła zostały zamówione przez Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska z okazji wpisu carillonowej muzyki w Gdańsku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Płytę wydało Państwowe Wydawnictwo Muzyczne, w serii Sounds od Anaklasis.
07.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Carillon w kościele św. Katarzyny
Carillon w kościele św. Katarzyny
fot. mat. gedanopedia

 

 


Wydana w serii Sounds płyta „Contemporary Carillon” (płyta jest już w sprzedaży) to jedyna w swoim rodzaju próba pokazania współczesnego brzmienia dzwonów w ujęciu najwybitniejszych polskich kompozytorów: Aleksandry Nowak, Elżbiety Sikory, Pawła Mykietyna, Agaty Zubel i Zygmunta Krauzego. 

Wszystkie utwory zostały zamówione przez Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska i doczekały się już prawykonań na żywo.

“Trzy wezwania” - pierwsza z kompozycji, która wchodzi w skład „Contemporary Carillon” zabrzmiała w Gdańsku w 2019 roku. Aleksander Nowak napisał ją na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Nowak wydobył potencjał gdańskiego instrumentu, uwypuklając wzajemne iskrzenia kolorystycznych i harmonicznych odcieni - uważa wydawca płyty.

Z okazji 50-lecia Muzeum Gdańska, w 2020 roku Running North na carillon kościoła św. Katarzyny skomponowała Elżbieta Sikora. Kompozytorka dodała do utworu wiele mówiący komentarz: „Uciec przed losem, przed samym sobą, przed dżumą, zarazą, wojną, zniewoleniem i wszelkim złem. Na północ. Tam, gdzie otwiera się morze, za którym niewiadome, wolność, kusząca tajemnica”. 

W tym samym roku powstało STOP Pawła Mykietyna, skomponowane z okazji 40-lecia porozumień sierpniowych. „Tytuł wyraża może naiwne, ale piękne marzenie o zwycięstwie dobra nad złem. Niech marzenie to wybrzmi na carillonie Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku – mieście, które zaznało zarówno wielkiego dobra, gdy tworzyła się «Solidarność», jak i wielkiego zła, kiedy został zamordowany jego prezydent” – napisał kompozytor, którego utwory od wielu lat sprawiają wrażenie surrealistycznej podróży w czasie i przestrzeni.

W niedzielę, 5 września, wybrzmiały na żywo z gdańskich wież prawykonania dwóch ostatnich utworów z płyty, skomponowanych przez Zygmunta Krauzego i Agatę Zubel. Oba utwory zostały zamówione przez Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska z okazji wpisu carillonowej muzyki w Gdańsku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

“Pamięć z brązu” Agaty Zubel powstała z myślą o carillonie z wieży gdańskiego kościoła św. Katarzyny, który ma więcej dzwonów, a przez to więcej możliwości kreowania zarówno wysokich, perlistych brzmień, jak i niskich, basowych dźwięków oraz „podążających” za nimi poddźwięków. Dzieło Zygmunta Krauzego – trzyczęściowy “Hejnał” napisany na carillon Ratusza Głównego Miasta - to wezwanie do przebudzenia. „Jest to wezwanie do czujności, do zmiany, otrzeźwienia, spojrzenia na siebie i otoczenie na nowo” - zaznacza kompozytor. Prawykonania powierzono Monice Kaźmierczak.

Od 3 września album CONTEMPORARY CARILLON dostępny jest w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych.

Partnerem wydania jest Muzeum Gdańska. Płyta wydana dzięki wsparciu spółki wodociągowej GIWK.






 



TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej