Dwaj profesorowie z Gdańska wśród najlepszych

Prof. Michał Horodecki, fizyk z Uniwersytetu Gdańskiego i prof. Jacek Namieśnik, chemik z Politechniki Gdańskiej - otrzymali Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe.
14.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Michał Horodecki.
Prof. Jacek Namieśnik.

Prof. Michał Horodecki otrzymał nagrodę w kategorii badań podstawowych. Jest pracownikiem Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku. Zajmuje się badaniami na styku informatyki kwantowej i podstaw termodynamiki, a także teorii ciała stałego. Należy do rozpoznawalnej na całym świecie gdańskiej grupy naukowców zajmujących się informatyką kwantową, która w znaczny sposób przyczyniła się do budowy podstaw teorii kwantowego splątania.

- Michał to nie tylko świetny naukowiec, ale i wspaniały, szlachetny człowiek - mówi prof. Tomasz Szarek, matematyk z UG. - Prowadzi badania wspólnie z ojcem Ryszardem, a także dwoma braćmi: Pawłem i Karolem. Ojciec stworzył cały rodzinny zespół, ale Michał jest w nim bardzo mocnym punktem. Niezwykle szerokie horyzonty, umiejętność budowania zespołu współpracowników... Michał jest w tej chwili jednym z najbardziej utytułowanych naukowców na UG.

Prof. Horodecki realizuje wiele grantów badawczych krajowych i międzynarodowych. Jest współautorem ponad 130 publikacji, cytowanych przeszło dziewięć tysięcy razy.  

W ubiegłym roku otrzymał bardzo prestiżową nagrodę Narodowego Centrum Nauki. W 2007 roku znalazł się w gronie laureatów „QUROPE Quantum Information Award”. Wyróżnienie to przyznawane jest młodym naukowcom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informacji kwantowej.

Prof. Jacek Namieśnik, kierownik Katedry Chemii Analitycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, otrzymał nagrodę ministra w kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa. Specjalizuje się w chemii analitycznej i środowiskowej. Prace prowadzone w jego zespole koncentrują się wokół spraw związanych z poprawą stanu środowiska naturalnego i zdrowia człowieka.

Obecnie profesor, we współpracy z grupą Lotos, zajmuje się m.in. badaniem uciążliwości zapachowej związanej z obecnością cuchnących związków zapachowych na terenie aglomeracji miejskich oraz tworzeniem oryginalnego rozwiązania konstrukcyjnego, które nazywane jest sztucznym nosem.

W ramach innego grantu w katedrze prof. Namieśnika prowadzone są prace nad stworzeniem tzw. Szeregu Mocy Przeciwutleniającej. Naukowcy zamierzają uszeregować według mocy działania związki o właściwościach przeciwutleniających, które obecne są w pokarmach roślinnych. Dzięki temu konsumenci będą wiedzieli, które owoce i warzywa warto spożywać, żeby wspomóc barierę antyoksydacyjną organizmu, a do których trzeba podchodzić z większą ostrożnością.

Prof. Jacek Namieśnik stara się obecnie o finansowanie projektu związanego z wykrywaniem biomarkerów chorób układu oddechowego i płuc w oparciu o wyniki badań wydychanego powietrza.

Nagrodzony przez ministra chemik wypromował 57 doktorów, jest współautorem ponad 600 publikacji w czasopismach naukowych, wydał również osiem książek. Trzy lata temu prof. Namieśnik otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej.

Uroczysta gala nagród ministra odbyła się 12 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Laureaci odebrali statuetki z rąk minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej.

Laureatami rokrocznie przyznawanych nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostają akademicy najwybitniejsi w swoich dyscyplinach, odkrywcy nowych technologii, autorzy ważkich teorii i publikacji naukowych. Badacze otrzymują wyróżnienia m.in. za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne (w kategoriach: badań podstawowych, badań na rzecz rozwoju społeczeństwa i badań na rzecz rozwoju gospodarki), za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej, za całokształt dorobku naukowego.

TV

Mevo się kręci!