• Start
  • Wiadomości
  • Dorosłe osoby z autyzmem zdobędą zawód w Gdańsku. Jedyna taka klasa w Polsce

Dorosłe osoby z autyzmem zdobędą zawód w Gdańsku. Jedyna taka klasa w Polsce

Od połowy marca 2018 roku sześcioro dorosłych osób z autyzmem rozpocznie naukę zawodu w gdańskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Od września miejsca czekają na kolejnych chętnych. To wyjątkowa możliwość, bo osoby z autyzmem, zespołem Aspergera praktycznie nie mają możliwości zdobycia zawodu.
23.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W marcu 2018 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) grupa osób dotkniętych autyzmem pilotażowo rozpocznie naukę na kwalifikacyjnym kursie zawodowym zdobywając zawód technika cyfrowych procesów graficznych. Pomysł udało się zrealizować dzięki współpracy z gdańskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym, a przede wszystkim dzięki zgodzie i wsparciu finansowemu miasta Gdańska.

- Ta klasa to pierwszy krok, aby pomóc młodym zdolnym ludziom zdobyć zawód a później pracę - mówi pomysłodawczyni Maria Kluszczyk wicedyrektor CKZiU w Gdańsku ds. form pozaszkolnych. - W centrum działa od dwóch lat sześć klas o takim samym profilu dla osób niepełnosprawnych ruchowo. To był świetny pomysł. Pojawiły się jednak pytania o podobną możliwość dla osób z autyzmem czy zespołem Aspergera, które tworzą coraz większą społeczność. W naszym systemie edukacji takie osoby zwykle kończą naukę na gimnazjum, nieliczni trafiają do szkoły średniej. Zawsze jest to liceum i nauka w formie zajęć indywidualnych, a potem... luka. Nic ich dalej nie czeka. Najczęściej siedzą w domu walcząc z depresją.

Prawdziwy zawód, prawdziwa praca 

Aby stworzyć tak nieliczny zespół trzeba mieć zgodę jednostki prowadzącej, bo przepisy pozwalają na stworzenie kursu dla 20 osób. Ważna jest też kwestia zawodu. Osoby niepełnosprawne w Polsce mogą zdobywać tylko niektóre zawody, większości nie - tak stanowi prawo, np. dla osób niepełnosprawnych ruchowo przewidziano dwa zawody: asystenta osoby wykonującej prace biurowe i pomocnika w usługach hotelowych. Gdańsk przeciera ścieżki kształcąc w nowym kierunku, atrakcyjnym dla młodych ludzi i pracodawców, po którym można znaleźć pracę.

Wątpliwości, że klasa dla osób z autyzmem to dobry pomysł, nie miał Piotr Kowalczuk zastepca prezydenta Gdańska ds. społecznych.

- Wcześniej takie osoby trafiały często do domów pomocy społecznej - mówi prezydent Kowalczuk. - Nie było pomysłu, co z nimi zrobić. W najlepszym razie kończyli licea, co nie dawało zawodu, który mogliby wykonywać w życiu. A to są specyficzne osoby, mające swoje talenty, wybitne zdolności, które trzeba odkryć. Nie muszą spędzać życia bezproduktywnie siedząc w domu, mogą zdobyć zawód, który rzeczywiście da im pracę. Kurs, który rusza w centrum, to realna możliwość przyszłości zawodowej takich osób.

- Każdy z nich jest inny, ale wszyscy wykazują niezwykłe zdolności w twórczości artystycznej - mówi o szóstce kursantów dyrektor Kluszczyk. - Podczas pracy graficznej na zadany temat tworzyli przepiękne projekty, każdy miał swoje fantazje i wizje. Potrafią być bardzo rzetelnymi, dokładnymi pracownikami. Nie lubią tłumów, źle czują się w klasach integracyjnych, potrzebują większego spokoju, uwagi, dlatego zawód zdobywać mogą w małych grupach.

Zawód dla osób z autyzmem tylko w gdańskim centrum 

W gdańskim centrum zawód technika cyfrowych procesów graficznych zdobywają też osoby niepełnosprawne ruchowo. Nauka trwa dwa lata. Słuchacze uczą się w salach specjalnie przygotowanych i wyposażonych pod kątem tego kierunku nauki. Czego nauczą się podczas kursu? Po ukończeniu szkoły będą umieli przygotowywać materiały graficzne, publikacje i prace graficzne do procesu drukowania, wykonywać i realizować projekty multimedialne, nauczą się drukowania cyfrowego i przedmiotów administracyjno-usługowych.

CKZiU nr 1 w Gdańsku to jedyna w województwie pomorskim placówka posiadająca profesjonalnie wyposażoną pracownię druku cyfrowego przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Oprócz zajęć kierunkowych uczniowie mogą korzystać też z dodatkowych możliwości: nauki angielskiego, koła fotograficznego, zajęć dogoterapii, rehabilitacji, z uczniami pracują asystenci pomocy dla osób niepełnosprawnych.

Do klasy dla osob z autyzmem od września 2018 roku mogą uczęszczać osoby z Trójmiasta, podobnie w klasach dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Warunki uczestnictwa w kursie: trzeba mieć ukończone 18 lat (niezależnie od wykształcenia) i posiadać orzeczenie lekarskie o ograniczonej sprawności fizycznej.

Szkoła jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, młodzi ludzie uczą się w niewielkich 6-8 osobowych grupach, zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu.

Kontakt:kursy@ckziu1.gda.pl, tel.(58) 301 64 65 lub 883 989 978. 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim