PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Kowalczuk o sytuacji w szkołach w dobie koronawirusa. Obejrzyj czat

Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Kowalczuk o sytuacji w szkołach w dobie koronawirusa. Obejrzyj czat
We wtorek, 29 września, Aleksandra Dulkiewicz jak co tydzień spotkała się wirtualnie z mieszkańcami i sympatykami, by odpowiedzieć na ich pytania i przedstawić aktualną sytuację w mieście. Po raz pierwszy prezydent Gdańska towarzyszył Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych, który tłumaczył, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w szkołach.
Na zdjęciu mężczyzna i kobieta siedzący za stołem, oboje w średnim wieku, w okularach, elegancko ubrani. Mężczyzna ma siwe włosy, kobieta czarne.
We wtorek, 29 września, z mieszkańcami jak co tydzień wirtualnie spotkała się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Towarzyszył jej zastępca prezydenta ds. edukacji i usług wspólnych Piotr Kowalczuk
 

 

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz tradycyjnie rozpoczęła spotkanie z internautami od przedstawienia aktualnej sytuacji w mieście w związku z epidemią koronawirusa. We wtorek, 29 września, odnotowano wzrost o kolejne 30 zachorowań - obecnie liczba chorych w samym Gdańsku wynosi 243 osoby. 17 z nich jest hospitalizowanych, rośnie też liczba zmarłych. Niemal 1900 gdańszczan jest objętych kwarantanną. 700 z nich korzysta z aplikacji, za pomocą której potwierdza swoje miejsce pobytu, pozostałych kontrolują codziennie patrole policji.

O sytuacji w edukacji, w związku z epidemią, opowiedział zastępca prezydent ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk.

- Sytuacja bardzo się zmienia. Sanepid często wydaje zgody na tygodniowe okresy zawieszenia zajęć. Decyzja organu prowadzącego musi być uzgodniona z sanepidem, stąd taka zmienność - tłumaczy prezydent Kowalczuk. - Na dziś, na 436 wszystkich placówek oświatowych, które są w Gdańsku, również niepublicznych, covid-19 stwierdzono w 13 placówkach, z czego w siedmiu samorządowych. Jedna z publicznych oraz sześć niepublicznych są całkowicie wyłączone. Mamy bardzo dużo osób, które są w nadzorze epidemicznym.

Prezydent Kowalczuk przypomniał też, że mija okres, w którym należy składać wnioski o zasiłek. Można to robić poprzez Gdańskie Centrum Świadczeń. - W tej chwili 43 tys. 149 osób już to zrobiło. Jeśli chodzi o zasiłek 500+, zostały już wypłacone - na konta rodzin trafiło 40 mln złotych. Otrzymuje je 78 tys. 929 dzieci w Gdańsku. Dochodzi też zasiłek rodzinny, fundusz alimentacyjny, pomoc mieszkaniowa, pomoc materialna dla uczniów i Gdański Bon Żłobkowy - wymienia Piotr Kowalczuk.

Aleksandra Dulkiewicz pochwaliła się też dobrą wiadomością inwestycyjną - w Gdańsku powstaną dwie nowe publiczne szkoły rejonowe, w dzielnicach Piecki-Migowo i Orunia Górna-Gdańsk Południe. W sumie pomieszczą aż 700. uczniów.

Więcej na ten temat: Piecki-Migowo, Orunia Górna-Gdańsk Południe. Gdańsk przymierza się do budowy dwóch nowych szkół.

W dalszej części internetowego spotkania prezydent złożyła życzenia z okazji jubileuszu 75-lecia Stoczniowca. Odniosła się również do, wynikającego z procedur bezpieczeństwa, problemu z odwiedzinami chorych w szpitalach. Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła, że zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno dla osób w leczeniu szpitalnym, jak i dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej ważne jest spotkanie z rodziną i bliskimi, ale ze względu na ryzyko zakażenia podmioty zarządzające szpitalami i placówkami opiekuńczymi zmuszone były podjąć decyzję o zamknięciu tych miejsc dla osób nie będących pacjentami.

Cała rozmowa do odsłuchania na Facebooku prezydent Aleksandry Dulkiewicz

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl