PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Co w ten weekend? Koncerty, spektakle, atrakcje dla dzieci i seniorów

Co w ten weekend? Koncerty, spektakle, atrakcje dla dzieci i seniorów
Ostatni weekend września będzie obfitował w wydarzenia muzyczne w Gdańsku - coś dla siebie bez problemu znajdą miłośnicy muzyki poważnej i jazzowej. Warto też zajrzeć do klubu Żak i Teatru Miniatura, a seniorów zapraszamy do Stacji Orunia GAK.
Neoquartet
Neoquartet
mat. prasowe

 

W sobotę, 28 września, muzyka zabrzmi m.in. we wnętrzach Spichlerza Opackiego, gdzie mieści się Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 19). Koncert zagra NeoQuartet - kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Jest jednym z najprężniej działających zespołów kameralnych specjalizujących się w wykonawstwie muzyki najnowszej w Europie.

Członkowie NeoQuartet to pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami. Za swój cel stawiają sobie promocję twórczości głównie młodych kompozytorów. Realizują przy tym wizję łączenia wielu dziedzin sztuki, takich jak muzyka, wizualizacje, elektronika czy taniec, skupiając się na propagowaniu sztuki współczesnej w szerokim gronie odbiorców. W swoim repertuarze mają utwory m.in. Reicha, Crumba, Schnittke i Pendereckiego, a w dorobku artystycznym - kilkadziesiąt prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia (m.in. takich, jak Stulgińska, Czerniewicz, Kościów i Przybylski).

Koncert NeoQuartet odbywa się w ramach festiwalu Open House Gdańsk Oliwa. Zespół wystąpi w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela). Początek o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

Jan Konop Big Band
Jan Konop Big Band
mat. prasowe

 

Również w sobotę, 28 września, w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) wystąpi Jan Konop Big Band - orkiestra założona na początku 2009 roku z inicjatywy Jana Konopa - wybitnego puzonisty, absolwenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, oraz trójmiejskich muzyków.

Zespół wykonuje i propaguje muzykę jazzową i bigbandową. Orkiestrę tworzą najzdolniejsi studenci i absolwenci Wydziału Jazzu akademii muzycznych w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz Łodzi. Pod szyldem Jan Konop Big Band występowali wielokrotnie u boku znakomitych solistów i wokalistów, takich jak: Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Adam Czerwiński, Maciej Sikała, Cezariusz Gadzina, Karen Edwards, Billy Neal, Z-Star, Peter Weiss, Ewa Bem, Ewa Uryga, Grażyna Łobaszewska czy Krystyna Prońko. Zespół, poza współpracą z wybitnymi muzykami, może pochwalić się również serią nagród zdobytych na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach.

W programie znajdą się popularne standardy jazzowe - utwory z repertuaru orkiestry Count Basie oraz Sammy'ego Nestico, kompozycje własne Aleksandry Tomaszewskiej i Łukasza Rakalskiego, muzyka Krzysztofa Komedy w aranżacji Aleksandry Tomaszewskiej, utwory kompozytorów bałtyckich w wykonaniu solistów - puzonisty - Stanisława Cieślaka i saksofonisty - Tadeusza Jakubowskiego, oraz szlagiery dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu solistów - wokalistów: Joanny Knitter oraz Romulada Sławińskiego.

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł.

 

Orkietra Kameralna Progress
Orkietra Kameralna Progress
Fot. Kobaru / mat. zespołu

 

„Zasłuchanie. Między muzyką a ciszą” to propozycja Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane na niedzielę, 29 września. Pod tym hasłem w kościele św. Barbary (ul. Długie Ogrody 19) odbędzie się niecodzienny koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa.

- Proponujemy słuchaczom współuczestnictwo w „stawaniu się” muzyki. Ten koncert unieważni podział na słuchaczy i wykonawców: wszyscy znajdziemy się w sercu muzyki i wsłuchując się w nią, spróbujemy odczytać jej uniwersalne, humanistyczne przesłanie - opowiada Szymon Morus założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry, która w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia swego istnienia.

Jak podkreśla, muzycy chcą zachęcić publiczność do pogłębionego słuchania, uczestnictwa w koncercie poprzez zmianę perspektywy odbioru muzyki w trakcie wykonywania wybranych utworów.

- Aktywny, świadomy meloman to ten, który w przestrzeni dźwiękowej potrafi znaleźć dla siebie przestrzeń przeżywania muzyki. Pragniemy, by nasz projekt otwierał bramy muzyki dla wszystkich, którym bliska jest idea synestezji w sztuce. Wierzę, że połączenie owej wyjątkowej przestrzeni muzycznej, ukazanie jej ciążenia ku ciszy pozwoli publiczności na nowo odkryć przestrzeń aktywnego, skupionego słuchania, przeżywania muzyki - dodaje Morus.

W programie koncertu znajdą się m.in. Largo z Symfonii „Z nowego świata” Antonina Dvoraka oraz Uwertura do opery „Tannhauser” Ryszarda Wagnera w specjalnej transkrypcji na orkiestrę smyczkową przygotowanej specjalnie na okoliczność tego koncertu przez gdańskiego kompozytora Patryka Matusiaka. Refleksjami o muzyce i ciszy ze słuchaczami podzieli się Krzysztof Dąbrowski.

Koncert dofinansowano z budżetu Miasta Gdańska. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.

 

Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin
Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin
mat. prasowe

 

Natomiast w Kościele Chrystusa Króla (ul. Ks. Franciszka Rogaczewskiego 55) zabrzmi „Muzyka Europy: Pomiędzy zaborami. Moniuszko-Chopin”. Bohaterami wieczoru będą dwaj wielcy kompozytorzy romantyczni - Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin, i jeden wspaniały poeta - Adam Mickiewicz. Wszyscy to obywatele świata, tęskniący za krajem, walczący o tożsamość polską i formułujący idee epoki.

Program: F. Chopin (opr. Ł. Perucki): „Smutna rzeka”, „Gdzie lubi”, „Wiosna”, „Życzenie”, „Moja pieszczotka”, Wariacje nt. „Kopciuszka” Rossiniego na flet i kwartet smyczkowy, Nokturn cis-moll B49 na kwartet smyczkowy; S. Moniuszko (opr. Ł. Perucki): „Pieśń wieczorna”, „Prząśniczka”, „Znasz-li ten kraj”, „Polna różyczka”, „Kotek”; S. Moniuszko: Kwartet smyczkowy d-moll (cz.I). Koncert wzbogaci poezja Adama Mickiewicza - fragmenty „Pana Tadeusza”, „Romantyczności” czy legendarnych ballad.

Wykonawcy: Karolina Klawitter - sopran; Dorota Pawlus - flet; Łukasz Perucki, Małgorzata Bury - skrzypce; Karol Sienkiewicz - altówka; Anna Śmiszek-Wesołowska - wiolonczela; Wojciech Stachura - recytacje.

Koncert dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk. Początek o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

„Jakub, Mimmi i gadające psy”
„Jakub, Mimmi i gadające psy”
mat. organizatora

 

Również najmłodszych w ten weekend czeka mnóstwo atrakcji. W klubie Żak (aleja Grunwaldzka 195/197) odbywa się druga (i zarazem ostatnia) odsłona tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci - wydarzenia skierowanego do widzów w wieku 4-12 lat oraz ich opiekunów.

Festiwal powstał w 2014 roku - idea, jaka od początku mu przyświeca, polega na udostępnianiu szerokiej publiczności, szczególnie tej najmłodszej, wartościowych filmów, które wyróżniają się, zarówno walorami edukacyjnymi, jak artystycznymi oraz produkcyjnymi.

 

Program:

Sobota, 28 września

- godz. 12:00 - „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” (wiek 7+)

Przepiękna animacja, która miała swoją premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, i pokazywana była w Annecy, czyli na najważniejszym festiwalu animacji na świecie. Grupa niedźwiedzi pod przywództwem króla Leoncja, wyrusza na poszukiwanie zaginionego, królewskiego syna Tonia. Życie zwierząt bardzo się zmienia, gdy trafią do rządzonej przez ludzi i ich zasady krainy. Czy te dwa światy uda się ze sobą pogodzić? Nie lada gratką animacji jest polska wersja dubbingu, w którym usłyszymy głosy m.in. Andrzeja Chyry i samego Romana Gutka! Powstanie animacji wsparło polskie Studio Letko.

- godz. 14:00 - „Operacja Człowiek w Czerni” (wiek 6+)

Klasyka kryminału dla dzieci w reżyserii Grethe Bøe, która z pewnością zachwyci fanów serii „Biuro detektywistyczne nr 2”. Ciekawe czy duet detektywów Tiril i Olivier oraz psa Ocho, powtórzy ubiegłoroczny sukces Lassego i Mai, którzy z „Pierwszą tajemnicą” wygrali plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu.

- godz. 16:00 - „Cały świat Romy” (wiek 9+)

Film oparty na powieści Tamary Bos, w reżyserii Mischy Kamp. Tytułowa Romy po szkole spędza czas u babci, która prowadzi salon fryzjerski. Relacja dziewczynki z surową i wymagającą babcią bardzo się zmieni, gdy Romy pozna prawdziwe oblicze seniorki i odkryje, jak bardzo są do siebie podobne. Poruszająca opowieść o współczesnych relacjach międzypokoleniowych i przemijaniu. Obraz nagrodzony podczas Frankfurter Buchmesse za najlepszą ekranizację literacką dla dzieci i młodzieży oraz zdobywca Nagrody Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na festiwalu Kino w Trampkach.

Niedziela, 29 września:

- godz. 14:00 - „Klara Muu!” (wiek 5+)

Norweska animacja dla najmłodszych widzów w reżyserii Lise I. Osvoll. Historia ambitnej krowy, która, trafiając z miasta na farmę swojego ojca, odkryje w sobie nowe zaskakujące talenty. Pogodna opowieść o marzeniach, sławie i zdobywaniu popularności szlachetnymi uczynkami.

- godz. 16:00 - „Jakub, Mimmi i gadające psy” (wiek 6+)

Animacja zrealizowana w technice cut-out, będąca koprodukcją polskiego Studia Letko i łotewskiego Atom Art, w reżyserii Edmundsa Jansonsa, ze wspaniałą muzyka autorstwa Krzysztofa A. Janczaka. Animacja jest adaptacją powieści łotewskiej pisarki Luīze Pastore. Tytułowi bohaterowie - Jakub i Mimmi, to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Życiowe wyzwania i wspólny cel sprawiają, że dzieci łączą siły w walce o lepszy świat, doświadczając po drodze wielu ciekawych przygód.

Wszystkie filmy są w polskiej wersji językowej i zostaną premierowo pokazane w trakcie festiwalu. Bilety na pojedynczy seans: 12 zł (8 zł na Kartę Dużej Rodziny).

 

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Warsaw Kids Film Forum jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa i Kreatywną Europę.

 

„Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Od lewej: Magdalena Żulińska (Dorotka), Piotr Kłudka (Blaszany Drwal) i Andrzej Żak (Strach na Wróble)
„Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Od lewej: Magdalena Żulińska (Dorotka), Piotr Kłudka (Blaszany Drwal) i Andrzej Żak (Strach na Wróble)
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Na ciekawą propozycję teatralną dla dzieci zaprasza Teatr Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16). W sobotę i niedzielę , 28-29 września, zobaczymy na Dużej Scenie „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” na podstawie powieści Franka Bauma - czyli ukochaną klasykę w aktorsko-lalkowym wydaniu.

Mieszkająca na szarych polach Kansas Dorotka marzy o innym, kolorowym życiu. Jedyną ucieczką od codzienności jest wirtualny świat internetu. Dorotka niespodziewanie trafia do Krainy Oz, niesamowitego świata wykreowanego przez nastolatka Oza. Czy uda jej się wrócić do Kansas? Pomogą jej w tym trzej przyjaciele - Strach na Wróble, który nie ma rozumu, Blaszany Drwal pozbawiony serca i tchórzliwy Lew.

Adaptacja powieści Franka Bauma, która do dziś inspiruje twórców teatralnych i filmowych. Dla Teatru Miniatura historię o Dorotce i jej niezwykłych przyjaciołach wyreżyserował Arkadiusz Klucznik - aktor lalkarz, wykładowca i doświadczony reżyser teatru lalkowego.

Więcej: „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” w Teatrze Miniatura - dla małych i dużych „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” w Teatrze Miniatura - dla małych i dużych

W ten weekend spektakl wystawiony będzie w sobotę, o godz. 12:00, i w niedzielę, o godz. 15:00. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 6. roku życia.

 

Dzień Seniora
Dzień Seniora
źródło: Pixabay

 

A Stacja Orunia GAK i działający przy niej Teatr GAK zapraszają w niedzielę do swojej siedziby (ul. Dworcowa 9) na Dzień Seniora, podczas którego czekać będzie szereg atrakcji.

W godz. 13:00-15:30 odbędą się warsztaty ceramiczne. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy na stacjaorunia@gak.gda.pl lub tel. 58 306 66 76 wew.36, 37 lub osobiście w siedzibie. Po nich - w godz. 15:30-18:00, przyjdzie czas na mini koncert z programem złożonym ze znanych szlagierów na akordeonie. Ponadto, od godz. 13:00 do 19:00 odbędzie się wystawa archiwalnych zdjęć Oruni.

Na zakończenie, o godz. 18:00, w sali widowiskowej Stacji Orunia rozpocznie się koncert pt. „Szanujmy wspomnienia". Podczas koncertu zagrane zostaną piosenki śpiewane bez mała sto lat wstecz, dobrze znane ze starych filmów oraz trzeszczących dziadkowych płyt. Śpiewane były kiedyś w kawiarnianych letnich ogródkach przez Bodo, Ordonkę, Dymszę czy Kiepurę - np. „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Już taki jestem zimny drań”, „Miłość ci wszystko wybaczy” i wiele innych. Wystąpią: Laura Haras, Marta Twardowska oraz Grzegorz Duda, przy akompaniamencie Haliny Cichoń-Haras.

Wydarzenie odbywa się w ramach akcji „60+ kultura”, organizowanej przez MKiDN. Na wszystkie atrakcje wstęp wolny.

 

Zobacz też: Pokaz mody, aukcja, koncert. Zbiórka na rzecz pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze