• Start
  • Wiadomości
  • Co ty wiesz o Żuławach? Depresja, wiatraki, trunki i przysmaki

Co ty wiesz o Żuławach? Depresja, wiatraki, trunki i przysmaki

Co to jest machandel, co radzi serowar żuławski i dokąd podróżował Ludwig Passarge - na te i inne pytania odpowiedzą goście imprezy „Żuławy w Gdańsku”. W niedzielę, 13 marca 2016 r. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku na kilka godzin przeistoczy się w piękną, położoną tuż koło Gdańska, krainę.
10.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kanał Raduni w Św. Wojciechu przed przebudową.

Rycina przedstawia jedną z pochylni na Kanale Elbląskim.

Żuławy przez wieki stanowiły tygiel kulturowy, tworzony zgodnie przez Polaków, Niemców, Żydów, Kaszubów i Holendrów. Dziś ta dawna „kraina wiatraków” urzeka różnorodnością i bogactwem nie tylko historii, ale też smaków i zapachów.

- Będzie można dowiedzieć się ciekawostek o historii Żuław, poznać atrakcje turystyczne, zapoznać się z książkami dotyczącymi tego regionu, skosztować potraw regionalnych i żuławskiego trunku: machandla. Innymi słowy - będzie coś żuławskiego dla ciała i dla ducha - zachęca Tomasz Czapla z Wydawnictwa „Oskar”, które organizuje dzień żuławski wspólnie z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska i Muzeum Stutthof.

Takie spotkanie, zaznajamiające gdańszczan z Żuławami, które zaczynają się praktycznie tuż za rogatkami miasta, odbędzie się po raz pierwszy, chociaż to nie pierwsza żuławska impreza nad Motławą.

- Pomysł na „Żuławy w Gdańsku” wziął się z mnogości publikacji o tej krainie - tłumaczy Ewa Malinowska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej, Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - W Gdańsku są one mało dostępne, bo tematy regionalne są uznawane za niszowe. Uznaliśmy, że jeśli za taki temat weźmiemy się kolektywnie: z organizacjami non profit, stowarzyszeniami, gminami, to będzie to głos słyszalny. Nigdy do tej pory te organizacje nie robiły czegoś takiego razem i nie robiły tego w Gdańsku. Chcemy popularyzować wiedzę o Żuławach, dlatego zamienimy całe muzeum w małe Żuławy.

Spotkanie będzie okazją do rozmów z autorami i prelegentami, którzy opowiedzą o Żuławach w literaturze, o żuławskich smakach, pejzażach i trasach zwiedzania. Będzie można także nabyć najnowsze wydawnictwa żuławskie w cenach promocyjnych.

Wstęp wolny.

 

„Żuławy w Gdańsku”

niedziela, 13 marca 2016 r., godz. 12-17

Muzeum Poczty Polskiej

Gdańsk, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

godz. 12 - powitanie - dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Waldemar Ossowski oraz dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski

godz. 12.05 - Mieszkamy na Żuławach - burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski i wójt Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński

godz. 12.10 - Łukasz Kępski, Marek Opitz prezentują: Machandel - tradycyjny trunek żuławski i jego reaktywacja (degustacja)

godz. 12.25 - Marta Antonina Łobocka, Anna Krokosz - projekt „Zwiedzamy Żuławy” Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”

godz. 12.45 - Andrzej Gąsiorowski - Żuławy po 1945 roku w najnowszych publikacjach Muzeum Stutthof

godz. 13.05 - Jacek Borkowicz - „Ziemia zrodzona przez ludzi” - podróż Ludwiga Passarge’a z Elbląga do Gdańska latem 1856 roku

godz. 13.25 - Jacek Opitz, Krzysztof Jaworski - Żuławskie sery, czyli tradycja zobowiązuje

godz. 13.45 - Artur Wasilewski - Kulinaria żuławskie

godz. 14.05 - poczęstunek - tradycyjna zupa królewiecka z klopsami

godz. 14.30 - Andrzej Kasperek - Żuławy w literaturze okiem literata

godz. 14.50 - Karolina Manikowska i Tomasz Wąsik - Rowerem po Żuławach

godz. 15.10 - Leszek Sarnowski - Kwartalnik „Prowincja”, czyli bogactwo na depresji

godz. 15.30 - Centrum Spotkań Światowid - o projektach - w cieniu domów podcieniowych i skanowaniu 3D eksponatów

godz. 15.50 - Marzena Bernacka-Basek z Muzeum Żuławskiego - O Żuławskim Parku Historycznym (prezentacja zdjęć)

godz. 16.10 - Dariusz Piasek - najnowszy projekt Wydawnictwa „Oskar”: „Żuławy gdańskie na starych pocztówkach”

 
{id70169}

TV

Pracownicy magistratu oddali krew