PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Carillonowy koncert - franciszkański Apel o Pokój - z wieży kościoła św. Katarzyny

Carillonowy koncert - franciszkański Apel o Pokój - z wieży kościoła św. Katarzyny
W piątek, 4 października o godz. 14.45 z wieży kościoła św. Katarzyny zabrzmi utwór napisany przez belgijskiego kompozytora Jo Coenena z miasta Leuven. W ten sposób Gdańsk przyłącza się do inicjatywy belgijskich mnichów, którzy zachęcają, by w dzień św. Franciszka, w różnych ośrodkach na całym świecie, zabrzmiał dźwięk dzwonów na znak pojednania i pokoju. Utwór wykona Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.
Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny (Aleksandryjskiej) w Gdańsku. Mieści się tu również Muzeum Zegarów Wieżowych
Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny (Aleksandryjskiej) w Gdańsku. Mieści się tu również Muzeum Zegarów Wieżowych
fot. Dariusz Kula


Dzisiaj dzwony służą najczęściej ogłaszaniu czasu, ale tysiące lat temu dzwony klasztorów i opactw zwiastowały też czas pracy i modlitwy.
Na przykład Benedykt z Nursii (480-547) pisał w swojej regule o dzwonie jako znaku (signum) zapowiadającym czas modlitwy: "W godzinie modlitwy chóralnej każdy, gdy tylko usłyszy znak, odkłada wszystko, co jest w ich rękach, i pilnie do niego podchodzi.”

Dzwon służył również do budzenia mnichów rano, ogłaszania wojen, ostrzegał też przed burzami.

Gdzie zabrzmi Apel o Pokój? 

 

W tym roku franciszkanie z belgijskiego miasta Leuven położonego nad rzeką Dijle, ogłosili niezwykłą pokojową inicjatywę - 4 października, w dzień św. Franciszka, organizują w duchu dialogu międzyreligijnego - Apel o Pokój. Ten dzień upamiętniać ma 800. rocznicę pokojowego spotkania św. Franciszka z Asyżu z sułtanem Egiptu, Al-Kamilem.

Do spotkania miało dojść w 1219 roku na ogarniętej wojną Ziemi Świętej, podczas piątej krucjaty. Według legendy sułtan miał powiedzieć świętemu: „Bracie Franciszku, bardzo chętnie nawróciłbym się na wiarę Chrystusa, ale nie chcę tego czynić teraz; gdyby tutejsi ludzie dowiedzieli się o tym, zabiliby mnie razem z tobą i wszystkimi twoimi towarzyszami”. Muzułmanie nie nawrócili się na chrześcijaństwo, a św. Franciszek wrócił do Italii. 

Po powrocie, będąc pod wrażeniem tego spotkanie i zainspirowany brzmieniem Adhan - muzułmańskiego wezwania do modlitwy, które wygłaszane jest z minaretu przez muezina, św. Franciszek zachęcał, aby dźwięk dzwonów wzywał też do chrześcijańskich modlitw.
Wiele dekad później Franciszkanie zapoczątkowali tradycję odmawiania modlitwy Anioł Pański rano, w południe i wieczorem.  

Dzwon Kościoła Św. Katarzyny w Gdańsku
Dzwon Kościoła Św. Katarzyny w Gdańsku
zdj. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska


W tym roku, mnisi z Leuven nawołują, aby z kościelnych i klasztornych wież na całym świecie, od godz. 14 biły dzwony w pokojowym wezwaniu. Zachęcają też, aby organizować w tym dniu międzyreligijne spotkania.
Intencją franciszkanów jest też, aby carillony zagrały utwór - Trial St. Francis, napisany przez Jo Coenena, kompozytora z ich miasta. W kompozycji wykorzystał on melodie Angelus Domini (Anioł Pański) i Adhanu (muzułmańskiego wezwania do modlitwy).

 

Monika Kaźmierczak
Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka
fot. Aleksandra Guździk

 

Akcja rozpocznie się 4 października w Leuven o godz. 13.45, gdy dwa carillony - z biblioteki uniwersyteckiej na Ladeuzeplein i carillon w opactwie Park, zagrają synchronicznie ten utwór. O godz. 14, na rozpoczęcie piątkowej modlitwy muzułmanów, wszystkie dzwony kościelne w Leuven i w setkach miejsc na świecie, zabrzmią na znak pojednania i pokoju, a w meczetach wygłaszane będą przesłania pokoju i pojednania.

Do akcji przyłączy się jutro carillon kościoła św. Katarzyny. W piątek o godzinie 14.45 utwór belgijskiego kompozytora zagra Monika Kaźmierczyk, miejska carillonistka.

Sprawdź, gdzie na świecie jutro zagrają dzwony: www.franciscancall4peace.org/actie-in-kaart-gebracht/).

                        

Tak brzmi utwór Jo Coenena z Leuven:

 

WIĘCEJ

Gdańsk przywraca stanowisko miejskiego carillonisty. Otrzyma je Monika Kaźmierczak

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl