• Start
  • Wiadomości
  • Buty, ach te buty. Zobacz, jakie dawniej nosili gdańszczanie

Buty, ach te buty. Zobacz, jakie dawniej nosili gdańszczanie

Aż 70 butów należących do gdańszczan sprzed wieków zobaczyć można na wystawie “Każdy krok zostawia ślad” w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. To unikatowa w skali Europy i największa w Polsce kolekcja obuwia pochodzącego z wykopalisk archeologicznych. Patrząc na buty można się wiele dowiedzieć o ich właścicielach.
28.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ten gustowny but na obcasie z klamrą spodobałby się również dzisiejszym elegantom.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku od ponad 30 lat prowadzi badania wykopaliskowe w obrębie historycznej części miasta. Podczas prac naukowcy co roku odkrywają tysiące ruchomych zabytków, znaczna ich część wykonana jest ze skóry.

Przedmioty skórzane bardzo często zachowały się w świetnym stanie - dzięki specyficznym warunkom, w jakich przez setki lat leżały pod ziemią (duża wilgotność połączona z brakiem dostępu tlenu). Prawie 90 proc. wszystkich skórzanych wykopalisk stanowią właśnie buty.

Na potrzeby wystawy czasowej “Każdy krok zostawia ślad”, muzealnicy pieczołowicie zrekonstruowali 70 sztuk obuwia, pochodzących od końca XII do XVIII wieku.

Jedynym nowym elementem, którego używali przy pracy są nici - poprowadzone dokładnie po śladach zostawionych przez pierwotne szwy. Dzięki temu kształt i wygląd eksponatów jest taki sam, jak przed setkami lat!

Kuratorka wystawy Beata Ceynowa doskonale wie, jakie informacje o dawnych gdańszczanach znaleźć można przyglądając się ich butom.

Drugie życie

Czego dowiemy się o naszych przodkach na podstawie butów, które po nich zostały?

- Przede wszystkim tego, że moda była dla ówczesnych gdańszczan równie ważna, jak dla nas. Każdy chciał uchodzić za znawcę trendów i ten, kogo było stać na kupno butów, wybierał wzory modne w danym czasie - mówi Beata Ceynowa, kuratorka wystawy (drugą kuratorką jest Ewa Trawicka). - A pamiętać trzeba, że we wczesnym średniowieczu na buty stać było tylko najbogatszych. Egzemplarze pochodzące z tego czasu są piękne: kunsztownie haftowane i wycinane. I jest ich mało. Obuwia z XIV-XV wieku odkryliśmy dużo więcej, co oznacza że były bardziej dostępne.

Przyglądając się zabytkowym gdańskim butom, muzealnicy doszli do wniosku, że wiele z nich miało za sobą więcej niż jedno “życie”.

- Częściowo znoszone pary obuwia były sprzedawane u szewców i partaczy szewskich, którzy odsprzedawali je dalej, dostosowując często do potrzeb nowego właściciela - opowiada kuratorka. - Na wielu egzemplarzach widać różne nacięcia rozszerzające szew, tak żeby pasowały na inną, być może szerszą stopę.

Z wystawy dowiemy się także, że i przed wiekami ludzie mieli problemy ze stopami (płaskostopie, koślawe nogi) - widać to po nierównomiernych śladach noszenia.

Zapraszamy do warsztatu XV.wiecznego szewca, który nie tylko szył buty, ale także potrafił dać im drugie życie.

Jak oni to robią?

Na wystawie będzie można również zwiedzić zrekonstruowany XV-wieczny warsztat gdańskiego szewca, obejrzeć aplikacje multimedialne, przedstawiające różne typy obuwia i zmiany, jakim ulegała obuwnicza moda na przestrzeni wieków.

Gdańscy muzealnicy pokażą również, w jaki sposób konserwują i rekonstruują (a robią to już od 15 lat) buty.

Ekspozycji, która dostępna będzie do 15 grudnia 2016 r. towarzyszy oferta zajęć dla dzieci (klasy I-IV szkoły podstawowej). Atrakcje dla najmłodszych zwiedzających będą dostępne w wakacje. Muzeum planuje również zwiedzanie kuratorskie.

Szczegóły dotyczące propozycji uzupełniających wystawę pojawią się wkrótce na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Wernisaż wystawy odbył się w czwartek, 28 kwietnia 2016 r.
 

TV

Bajpas kartuski działa