PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2022. Masz pomysł, ale nie wiesz jak napisać wniosek? Urzędnicy pomogą

Budżet Obywatelski 2022. Masz pomysł, ale nie wiesz jak napisać wniosek? Urzędnicy pomogą
Ruszyła kolejna edycja gdańskiego BO. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje na lokalne inwestycje bądź projekty społeczne. Wielu wnioskodawców, w tym radni dzielnic czy aktywiści, mają już duże doświadczenie w składaniu takich projektów w poprzednich edycjach. Są jednak osoby, które zrobią to po raz pierwszy. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ruszyły przygotowania do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Na zdjęciu Park św. Barbary w Śródmieściu, który zmienia swoje oblicze dzięki kolejnym edycjom BO
Ruszyły przygotowania do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Na zdjęciu Park św. Barbary w Śródmieściu, który zmienia swoje oblicze dzięki kolejnym edycjom BO
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Jednym z najczęstszych błędów przy składaniu wniosku do BO, dotyczącego zazwyczaj inwestycji w infrastrukturę, np. budowy placu zabaw, boiska czy nawet postawienia ławek, jest proponowanie lokalizacji na terenach niemiejskich, często prywatnych lub spółdzielczych. Warto więc wcześniej sprawdzić, do kogo należy nieruchomość, na której miałaby stanąć inwestycja. Pomogą w tym pracownicy Wydziału Geodezji, a także Wydziału Skarbu -ustalą także, czy np. nie ma planów sprzedaży konkretnej miejskiej działki.

Proponowanie realizacji inwestycji na terenie niemiejskim prowadzi, niestety, do odrzucenia takiego wniosku przez komisję weryfikacyjną.

Zdarza się też, że mieszkańcy proponują inwestycję, która jest niezgodna z obowiązującym dla danego terenu miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla pewności można więc zadzwonić do Wydziału Urbanistyki i Architektury.

 

W ubiegłym roku mieszkańcy po raz pierwszy zgłaszali projekty do tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Taka możliwość jest także w tym roku. Jeżeli myślą Państwo o założeniu ogrodu deszczowego, ale nie wiecie do końca, jak miałby wyglądać, nie jesteście pewni, czy może powstać w proponowanym przez was miejscu, skontaktujcie się z pracownikami Gdańskich Wód. Ta miejska spółka na co dzień zajmuje się m.in. budową takich ogrodów, udzielą więc wszelkich niezbędnych wskazówek.

Jeżeli chcecie Państwo, by w waszej okolicy zasadzono nowe drzewa, krzewy ozdobne, lub wyremontowano chodnik - zadzwońcie do przedstawicieli Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

W związku z trwającą już kolejną edycją BO, po to, by pomóc mieszkańcom w przygotowaniu jak najlepszych wniosków, które nie zostaną odrzucone po analizie formalnej, w większości jednostek Urzędu Miejskiego oraz w spółkach miejskich wyznaczono konkretne osoby, do których należy się zwracać z wszelkimi pytaniami i wątpliwościami związanymi z projektami BO.

 

Proste składanie wniosku

Projekt do BO może zgłosić każdy mieszkaniec Gdańska bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo Nie ma też ograniczeń wiekowych. Jedynym warunkiem jest mieszkanie na stałe w naszym mieście.

Jak złożyć projekt?

  1. Należy zarejestrować się w systemie elektronicznym BO na portalu gdansk.pl,

  2. Wypełnić formularz wniosku - wpisać tytuł, opis zgłaszanego zadania wraz z uzasadnieniem, lokalizację oraz szacowany koszt realizacji,

  3. Formularz wniosku, wraz z załącznikami, trzeba wydrukować, zebrać podpisy poparcia mieszkańców Gdańska (wymagana liczba podpisów dla projektu dzielnicowego to 1 podpis, natomiast dla ogólnomiejskiego - 30 podpisów) i w przeciągu 7 dni dostarczyć wersję papierową do dowolnego Zespołu Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Można też przesłać pocztą na adres urzędu bądź skorzystać z profilu zaufanego na platformie e-PUAP.

 

By móc złożyć wniosek, należy wejść na stronę www.gdansk.pl, a następnie kliknąć w charakterystyczny żółty prostokąt znajdujący się po prawej stronie
By móc złożyć wniosek, należy wejść na stronę www.gdansk.pl, a następnie kliknąć w charakterystyczny żółty prostokąt znajdujący się po prawej stronie

 

Do wydania blisko 21 mln złotych

Kwota BO 2022 wynosi dokładnie 20 830 669 złotych - w tym 19,7 mln zł to kwota podstawowa (wyliczona zgodnie z ustawą, która mówi o tym, że kwota BO w każdej gminie musi wynieść minimum 0,5 proc. wydatków miejskich). Do tego doszły środki, które nie zostały wykorzystane w poprzedniej edycji BO 2021 - dokładnie 1 130 669 zł.

W tej kwocie na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 2 781 700 zł, a na projekty dzielnicowe - 13 056 666 zł. Ze wspomnianej kwoty blisko 21 mln złotych wyodrębniono na zielony BO dokładnie 4 992 303 zł, w tym na projekty ogólnomiejskie Zielonego BO - 1 512 000 zł, a na projekty dzielnicowe Zielonego BO - 3 480 303 zł. 

 

Harmonogram BO 2022
19 kwietnia - 16 maja 2021 r. - zgłaszanie projektów
do 15 września 2021 r. - weryfikacja projektów
do 20 września 2021 r. - losowanie numerów projektów
4 - 18 października 2021 r. - głosowanie
do 25 października 2021 r. - ogłoszenie wyników głosowania

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze