PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budowa Metropolitalnej Szkoły w Kowalach zakończona. Nowa sala gimnastyczna i aula już gotowe

Budowa Metropolitalnej Szkoły w Kowalach zakończona. Nowa sala gimnastyczna i aula już gotowe
Od 2 września uczniowie Metropolitalnej Szkoły w Kowalach będą mogli korzystać z nowej sali gimnastycznej z aulą widowiskowo-konferencyjną. Koszt budowy sali gimnastycznej wyniósł ponad 18 mln złotych. Tym samym drugi etap budowy szkoły jest zakończony.  
metropolitalna-036_798x533
 
Budowa nowczesnej szkoły ruszyła w 2017 roku, trwała ponad dwa lata. To dwa budynki i pełnowymiarowe boisko
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

 

Budowa szkoły w Kowalach rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku. W pierwszej kolejności oddano do użytku budynek A, z którego uczniowie korzystają od września 2018 roku.

- Finiszujemy inwestycje w ramach unikalnego w skali kraju projektu, łączącego bardzo wymierne działania trzech gmin: Gdańska, Pruszcza Gdańskiego i Kolbud - powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług wspólnych. - Idea Obszaru Metropolitalnego, którego twórcą i orędownikiem był śp. Paweł Adamowicz, przynosi wspaniałe owoce, które będą służyć mieszkankom i mieszkańcom naszego regionu. 

 

Nowczesna sala gimnastyczna i aula 

Otwarcie drugiego budynku (B) zaplanowano na 2 września 2019 roku, razem z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Uczniowie szkoły w Kowalach od września będą korzystać z nowej sali gimnastycznej i auli widowiskowo-konferencyjnej. Oprócz tego w budynku B znajduje się sala pomocnicza do zajęć wychowania fizycznego, sala do zajęć korekcyjnych, kuchnia wraz ze stołówką, magazyny na sprzęt, pokoje dla trenerów oraz szatnie i łazienki.

Jednocześnie z dużej sali gimnastycznej, która ma powierzchnię niemal 1105 m kw. może korzystać 90 osób. Na płycie boiska przewidziano pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej o wymiarach 20 m na 40 m, boisko do koszykówki i siatkówki.

Aula konferencyjna zmieści prawie trzysta osób. Znajduje się ona na parterze wraz ze stołówką. Budynek sali skomunikowany jest z budynkiem A dzięki przestronnemu holowi.

 

metropolitalna-055_798x533
W Metropolitalnej Szkole na Kowalach uczy się ok. 850 dzieci i młodzieży
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

 

Budowa Motropolitalnej Szkoły w Kowalach zakończona

Do szkoły na Kowalach łącznie uczęszcza ok. 850 dzieci, które uczą się w klasach I-VIII. To pierwsza tego typu inwestycja edukacyjna, w której udział biorą trzy gminy zrzeszone w stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny. Władze Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego w grudniu 2012 roku podpisały List Intencyjny w sprawie realizacji budowy wspólnej metropolitalnej szkoły. 

Udział poszczególnych stron w realizacji zadania został określony procentowo (w zależności od liczby uczniów pochodzących z danej gminy):

  • 35,19 proc. - Gmina Kolbudy
  • 27,49 proc. - Gmina Pruszcz Gdański
  • 37,32 proc. - Gmina Miasta Gdańska

W budynku A, który został oddany do użytku w 2018 roku mieszczą się sale dydaktyczne, biblioteka i świetlica. Uczniowie mogą korzystać także z boiska i bieżni, które znajdują się na zewnątrz budynku.

Działka, na której powstała szkoła, liczy około 1,6 ha i jest własnością gminy Kolbudy. Mieści się przy skrzyżowaniu ulic Heliosa i Apollina w Kowalach, przy samej granicy z Gdańskiem. Do tej placówki uczęszczają uczniowie przede wszystkim z południowych dzielnic Gdańska: Ujeściska i Łostowic, a także Kolbud i Pruszcza Gd. Łączny koszt budowy wyniósł ok. 42,2 mln złotych. Budowa budynku B, w którym mieści się sala gimnastyczna z aulą, kosztowała ponad 18 mln złotych.

 

Czytaj także:


Otwarcie szkoły metropolitalnej. Pierwszy szkolny dzwonek na Kowalach

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl