PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Blisko 180 nowych eksponatów - biżuterii i przedmiotów użytkowych w Muzeum Bursztynu

Blisko 180 nowych eksponatów - biżuterii i przedmiotów użytkowych w Muzeum Bursztynu
W Muzeum Bursztynu obejrzymy dwie nowe wystawy czasowe: jedna poświęcona jest twórczości Mieczysława Różyckiego - lwowskiego złotnika i jubilera, na drugą składają się eksponaty przekazane przez osoby prywatne oraz instytucje. Wernisaż obu wystaw odbędzie się w czwartek, 21 listopada 2019 r., o godz. 17. Można je zwiedzać do 28 czerwca 2019 r.
Bransoleta wykonana w pracowni M. Różyckiego
Bransoleta wykonana w pracowni M. Różyckiego
Mat. Muzeum Gdańska


– Obie nowe wystawy prezentują piękno biżuterii i przedmiotów użytkowych z bursztynem bałtyckim  – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Warto zapoznać się nie tylko z twórczością Mieczysława Różyckiego, ale także zobaczyć jak cenne dary potrafią przekazać osoby prywatne. Dzięki artystom i jubilerom otrzymaliśmy kilkanaście wyjątkowych, nagradzanych wyrobów jubilerskich, które za kilkadziesiąt będą niezwykle cenne. Co czwarty eksponat w Muzeum Bursztynu pokazujemy setkom tysięcy ludzi dzięki pomocy osób prywatnych i instytucji. Wystawa czasowa poświęcona darom to także zapowiedź szerszego programu skierowanego do obecnych i przyszłych mecenasów Muzeum Gdańska, który zainicjujemy w 2020 roku w związku z 50-leciem naszej instytucji.

 

Nowości w Muzeum Bursztynu i wyjątkowa szpila

Na pokazywanej na szczycie wieży więziennej Zespołu Przedbramia (Katowni) wystawie czasowej znajdzie się kilkadziesiąt eksponatów przekazanych przez osoby prywatne oraz instytucje. Zwiedzający będą mogli zobaczyć replikę łańcucha urzędowego Prezydent Aleksandry Dulkiewicz przekazaną przez Dorotę Cenecką oraz część wyrobów pokazywanych już na tegorocznych wystawach czasowych „Dizajn z Domu Uphagena”, „Janusz Wosik – in memoriam” i „25 lat Amberifu”. Do zbiorów Muzeum Gdańska trafiły także prace wykonane podczas edycji Międzynarodowych Targów Bursztynniczych w Gdańsku. Związek Miast i Gmin Morskich przekazał z kolei 7 obiektów biżuteryjnych autorstwa cenionego w Europie, belgijskiego artysty Alaina Roggemana. Ciekawym eksponatem jest najnowszy zakup – unikatowa, XVII-wieczna szpila do kapelusza.

- Ten niepozorny przedmiot nie ma żadnych znanych odpowiedników w zbiorach muzealnych na świecie. Ważąca 2,6 grama o długości blisko 8 cm żelazna szpila cechuje się nadzwyczajną precyzją wykonania. Ręcznie toczenie, idealne dopasowanie maleńkich elementów dekoracyjnych wskazują na jednego z najlepszych gdańskich mistrzów. W środku bursztynu znajduje się portret mężczyzny wykonany tak, że na powiększeniu widać najmniejszy detal. Na podstawie przeprowadzonych ekspertyz możemy datować ją na XVII wiek – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy czasowej w Muzeum Bursztynu.

Bursztyn powojenny. Warsztat Mieczysława Różyckiego

Ponad 130 prac urodzonego w 1919 r. we Lwowie złotnika i jubilera to wyjątkowa podróż w lata 50-60. XX wieku. Na wystawie zobaczymy przedmioty związane ze sztuką sakralną, a także wyroby jubilerskie z widocznymi inspiracjami kowalstwem artystycznym oraz sztuką ludową. Twórczość zmarłego w 1995 roku artysty jest spójna estetycznie i wyróżnia się techniczną biegłością rzemieślniczą.

- Wystawa czasowa poświęcona Mieczysławowi Różyckiemu to nie tylko biżuteria. To możliwość poznania „od kuchni” powojennych warsztatów bursztynników i ich codziennej pracy. Dzięki dokumentom, fotografiom i innym przedmiotom poznamy jak wytwarzano przedmioty znajdujące się w gablotach od wstępnego projektu do efektu – mówi Joanna Grążawska z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Bursztynu i kuratorka wystawy.

Obie wystawy będzie można zwiedzić do 28 czerwca 2020 r. w cenie biletu wstępu do Muzeum Bursztynu (12 zł / normalny / 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny), albo bezpłatnie w ramach Karty Mieszkańca. Wystawy będą nieczynne zimą w poniedziałki i wtorki, a od 1 maja przyszłego roku - w poniedziałki. 

 

Wystawy: „Mieczysław Różycki. Polska powojenna biżuteria z bursztynem” & „Nowości w Muzeum Bursztynu”

Gdzie: Muzeum Bursztynu, Sala Sądowa / Antresola, ul. Targ Węglowy 26

Zwiedzanie: 22 listopada 2019 - 28 czerwca 2020 r.

oprac. AU

 

Sezon zimowy (do 30 kwietnia 2020)

pn., wt. – zamknięte

śr., pt. so. 10:00-16:00

czw. 10:00-18:00

  1. 11:00-16:00

Sezon letni (od 1 maja 2020)

  1. – zamknięte

wt.-so. 10:00-18:00

  1. 11:00-18:00

Bilety można kupić do 45 min przed zamknięciem muzeum

 

Ceny: 12 zł normalny / 6 zł ulgowy / 20 zł rodzinny (1-2 dorosłych, 2-6 dzieci do 18 roku życia)

 

Wernisaż: 21 listopad (czwartek), godzina 17:00

Miejsce: Muzeum Bursztynu, ul. Targ Węglowy 26, 80-836 Gdańsk

 

 

Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze
Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze