• Start
  • Wiadomości
  • Biblioteka Manhattan w remoncie. Sprawdziliśmy, co się zmieni

Biblioteka Manhattan w remoncie. Sprawdziliśmy, co się zmieni

Biblioteka Manhattan cieszy się największą popularnością spośród wszystkich filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Zainteresowanie wśród czytelników jest tak duże, że… konieczne okazało się odnowienie wnętrza placówki. - Chcemy dbać o to, żeby to miejsce miało cały czas jak najwyższy standard i zapewniało jak największy komfort - podkreśla dyrektor WiMBP Paweł Braun. Efekty remontu będzie można zobaczyć jeszcze przed świętami.
24.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od otwarcia, mediateka w CH Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu prowadzona przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku cieszy się niesłabnącą popularnością

17 listopada Biblioteka Manhattan została tymczasowo zamknięta. Powodem jest remont. - Zmiany są kosmetyczne. Obejmują odnowienie i przemalowanie ścian, wymianę wykładziny i niektórych mebli. I części sprzętu, który został wyeksploatowany lub zniszczony - wylicza kierownik Działu Marketingu i Public Relations Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Przemysław Czaja.

Biblioteka Manhattan, jedna z filii WiMBP mieszcząca się w centrum handlowym Manhattan we Wrzeszczu, została otwarta w marcu 2012 roku jako pierwsza mediateka na Pomorzu. Czytelników z całego Trójmiasta od początku przyciągała rozbudowaną ofertą, wykraczającą poza działalność tradycyjnych bibliotek, i nowoczesnym, charakterystycznym wnętrzem. Skąd zatem konieczność remontu po kilku latach od otwarcia?

Od 17 listopada Biblioteka Manhattan jest zamknięta, aż do odwołania

- Ze względu na bardzo duże zainteresowanie, znacząco przekraczające nasze przewidywania dotyczące użytkowania tej placówki - tłumaczy dyrektor WiMBP Paweł Braun. - Już po pięciu latach wymagana jest wymiana przede wszystkim wykładziny podłogowej, czy tapicerki w częściach wspólnych. Chcemy dbać o to, żeby to miejsce miało cały czas jak najwyższy standard i zapewniało jak największy komfort użytkownikom. A w tej chwili wymagało to już odświeżenia, które z powodu wielkości lokalu ma szeroki zakres - dodaje.

Zainteresowanie czytelników, o którym mówi dyrektor, rzeczywiście jest imponujące. Biblioteka Manhattan jest jedną z trzydziestu filii WiMBP, ale generuje aż 1/4 całego ruchu bibliotecznego w Gdańsku. W ciągu roku zapisało się tu 25 tysięcy użytkowników, a liczba dziennych czytelników w tym miejscu waha się obecnie między 1-2 tysiącami ludzi. Są dni, kiedy jest ich jeszcze więcej.

- To większy ruch niż ma większość lokali użytkowych i usługowych w tym mieście. To dlatego po pięciu latach trzeba wymieniać choćby wykładziny - tłumaczy Paweł Braun.

Regały zafoliowane, a zbiory zabezpieczone. Książkom w Bibliotece Manhattan remont nie zaszkodzi

Z tego samego powodu odświeżenie czeka także ściany. Dyrektor uspokaja, że rewolucji kolorystycznej nie będzie, a charakterystyczne czerwone elementy pozostaną. - Wszędzie tam, gdzie zauważyliśmy jakiekolwiek ubytki w ścianach, a gdzieniegdzie w sufitach, to wszystko będzie na nowo zrobione. Wahaliśmy się przez chwilę nad tym, czy w związku z odświeżeniem filii nie zmienić kolorystyki, ale po pierwsze ludzie się przyzwyczaili do niej, po drugie - została bardzo dobrze oceniona. Uznaliśmy więc, że nie ma takiej potrzeby, zwłaszcza, że udało nam się powielić ją już w kilku innych filiach i stała się znakiem rozpoznawczym naszej biblioteki.

Dyrektor uspokaja - charakterystyczna dla wnętrz Biblioteki Manhattan czerwień pozostanie

Remont nie potrwa długo - planowane otwarcie Biblioteki Manhattan ma nastąpić jeszcze przed świętami - do użytku zostanie oddana około 20 grudnia. Na czas remontu zbiory zostały na miejscu - są zabezpieczone, ale nie jest możliwe wypożyczanie książek z tej filii. Można za to zwrócić. - Na miejscu jest część pracowników biblioteki, którzy dbają o zbiory i przyjmują zwroty książek, bo mimo tego, że biblioteka jest zamknięta, można oddać wypożyczone pozycje, wchodząc bocznym wejściem. Ale jeśli ktoś nie zdąży oddać książki na czas, nie musi się stresować, ponieważ z powodu remontu automatycznie wydłużyliśmy czas zwrotu do 22 grudnia - uspokaja Przemysław Czaja.

Koszt remontu wyniesie 80 tysięcy złotych. Odświeżenie Biblioteki Manhattan odbywa się przy okazji budowy nowej, 90-metrowej filii na Strzyży (przy ulicy Chopina 40), która zostanie otwarta jeszcze w tym roku.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet