• Start
  • Wiadomości
  • Biblioteka Manhattan. Łukasz Orbitowski i autorka Psich Sucharków czekają na czytelników

Biblioteka Manhattan. Łukasz Orbitowski i autorka Psich Sucharków czekają na czytelników

W ramach cyklu Spotkania w Manhattanie gośćmi Biblioteki Manhattan będą: Łukasz Orbitowski, który opowie w czwartek, 28 listopada 2019, o godz. 18, o swej najnowszej książce pt. "Kult" oraz Maria Apoleika autorka popularnego profilu FB Psie Sucharki - piątek, 29 listopada godz. 18. Wstęp wolny.
27.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Łukasz Orbitowski, autor Kultu . Spotkanie w Bibliotece Manhattan w czwartek, 28 listopada
Łukasz Orbitowski, autor "Kultu". Spotkanie w Bibliotece Manhattan w czwartek, 28 listopada
fot. Anna Rezulak/KFP


"Kult" Orbitowskiego - mistrzowska opowieść o nas samych

Łukasz Orbitowski to polski pisarz, recenzent i felietonista. Autor siedmiu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Exodus”, „Tracę ciepło”, debiutował w 1999 roku opowiadaniami „Złe Wybrzeża”. W roku 2016 otrzymał Paszport Polityki (za powieść „Inna dusza”), był też dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do Nagrody Literackiej Gdynia. Na antenie TVP Kultura prowadził program „Dezerterzy”.

Akcja jego najnowszej książki “Kult” rozgrywa się w 1983 roku, w okresie największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.

Wydawnictwo Świat Książki, które powieść wydało twierdzi, że “Kult” to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością: “Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.”

Spotkania odbędzie się w czwartek, 28 listopada 2019, o godz. 18. Wstęp wolny.

 

Apoleika_Psie-sucharki_500pcx
Maria Apoleika "Psie-sucharki"
Mat. pras.

 

„Psie Sucharki” w Bibliotece Manhattan - spotkanie autorskie z Marią Apoleiką

Kolejne spotkanie będzie idealną odskocznią od listopadowej smuty. Maria Apoleika, autorka popularnego profilu FB “Psie Sucharki”, na którym publikując satyryczne obrazki opowiada o życiu z ukochanym czworonogiem, wydała książkę: „Psie sucharki. Wszystko, co powiedziałby twój pies, gdyby umiał mówić”.

Maria Apoleika mówi o sobie, że jest autorką Psich Sucharków, ale też opiekunką Misiopudla i na co dzień zajmuje się rysowaniem i chodzeniem na spacery, czasem jednocześnie.

A teraz chętnie porozmawia o książce i swoim rysowaniu z czytelnikami i wszystkimi wielbicielami psów. Spotkanie odbędzie się w piątek, 29 listopada o godz. 18. Wstęp wolny.

“Pies jest przeważnie mniejszy niż człowiek i bez porównania puchaciejszy. Natura wyposażyła go w łapki, zęby i wdzięk, choć i tak składa się głównie z noska. Wabi się różnie, najczęściej kiełbaską. Jedzenie jedzeń to jedno z ulubionych zajęć uczciwego psiska. Jego specjalnością są dania podwędzane. Poza tym preferuje radości skromne i proste. Jego nastrój podnosi się proporcjonalnie do liczby otrzymanych głasków. Do pełni szczęścia wystarczy mu, że wjedzie brzuszkiem w błotnistą kałużę albo oszczeka złowrogi słupek. Jeśli masz psa, znaczy to, że po prostu cenisz sobie kontakt z istotą milszą, subtelniejszą i zabawniejszą niż większość ludzi.” - pisze Maria Apoleika.

Cykl Spotkania w Manhattanie organizują Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz CH Manhattan.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska