PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bezpłatne warsztaty dla opiekunów rodzinnych. Weź udział w szkoleniu praktycznym

Bezpłatne warsztaty dla opiekunów rodzinnych. Weź udział w szkoleniu praktycznym
Jak zadbać o siebie i gdzie zwrócić się o pomoc, by dobrze sprawować opiekę nad chorym? W październiku odbędą się jeszcze dwa cykle weekendowych praktycznych warsztatów dla osób, które opiekują się osobami niesamodzielnymi w rodzinie. Pierwszy z dwóch ostatnich cyklów szkoleń w tym roku rusza w piątek, 4 października.
Osoby sprawujące opiekę nad niesamodzielnymi bliskimi mogą wziąć udział w praktycznych warsztatach.
Osoby sprawujące opiekę nad niesamodzielnymi bliskimi mogą wziąć udział w praktycznych warsztatach.
Fundacja Hospicyjna


Opieka nad bliską osobą w domu to duże wyzwanie, a przede wszystkim trudna codzienność, której trzeba podporządkować całe życie, plany, życie towarzyskie, zawodowe, a często nawet pasję. Opiekun, który pamięta o swoich potrzebach i prawie do odpoczynku oraz otrzymuje odpowiednie wsparcie jest lepszym wsparciem dla swojego podopiecznego

Opiekunowie rodzinni z Gdańska mogą skorzystać z opieki wyręczającej wykwalifikowanych pracowników Hospicjum, którzy odwiedzą ich w domach i pomogą lub czasowo zastąpią w opiece nad bliskim. Projekt weekendowych zajęć kierowany jest do opiekunów osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W listopadzie odbędą się dwa cykle bezpłatnych szkoleń
W listopadzie odbędą się dwa cykle bezpłatnych szkoleń
zdj. Mateusz Ochocki/KFP


Osoby sprawujące opiekę nad niesamodzielnymi bliskimi mogą wziąć udział w praktycznych warsztatach, gdzie dowiedzą się m.in. jak zmienić pozycję osoby leżącej nie narażając swojego kręgosłupa, jak wykonywać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne czy rehabilitacyjne albo jak zadbać o siebie, gdzie zwrócić się o pomoc, by dobrze sprawować opiekę nad chorym. Podczas szkolenia uczestnicy ćwiczą podstawy pielęgnacji na fantomie. To pomaga dokładnie przedstawić wiele niuansów dotyczących codziennej opieki nad chorym.

Celem projektu jest nauka dbania o chorego i radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Każdy uczestnik warsztatów weźmie udział w 12 godzinach szkolenia, składającego się z trzech bloków specjalistycznych, tj. socjalnej, pielęgnacyjnej i rehabilitacyjnej.

 
Fundacja Hospicyjna


Osoby objęte projektem będą mogły skorzystać maksymalnie ze 100 godzin pomocy, które zostaną skonsultowane i uzgodnione, by zapewnić adekwatną pomoc. Pracownicy hospicjum wspierają opiekunów w czynnościach pielęgnacyjnych, opieki nad podopiecznym, tak opiekunowie mogli załatwić swoje sprawy albo zwyczajnie odpocząć. Osoby, które chciałyby skorzystać z takiej pomocy proszone są o zgłaszanie się mailowo e.starkel@hospicjum.info lub telefonicznie 668 450 756. 

Warsztaty dla opiekunów rodzinnych odbywają się w Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku przy ul. Kopernika 6. Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu Miasta Gdańsk, a także Fundacji LOTTO, w ramach akcji „OdLOTTOwa jazda”, rowerowej rywalizacji, której uczestnicy wykręcili na rzecz Fundacji Hospicyjnej blisko 650 tys. km.


Cykle warsztatów w październiku 2019:

04.10.2019 16.30 – 20.30
05.10.2019 10.00 – 14.00
06.10.2019 10.00 – 14.00

18.10.2019 16.30 – 20.30
19.10.2019 10.00 – 14.00
20.10.2019 10.00 – 14.00

Wydarzenie na Facebooku. 

Więcej informacji 

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze