PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przed czwartkową sesją RMG - będą korekty w budżecie. Jakie? Zobacz wideoczat z radnymi PO i PiS

Przed czwartkową sesją RMG - będą korekty w budżecie. Jakie? Zobacz wideoczat z radnymi PO i PiS
W czwartek, 27 września, odbędzie się ostatnia - z zaplanowanych przed wyborami - sesja Rady Miasta Gdańska. Będą poważne zmiany w budżecie. Mówili o tym w naszym wideoczacie Wszystkie Strony Miasta szef klubu radnych PO Piotr Borawski i szef opozycyjnego klubu PiS Kazimierz Koralewski. Typowali też wyniki wyborów.
Emisja programu Wszystkie Strony Miasta ze studia gdansk.pl
Emisja programu Wszystkie Strony Miasta ze studia gdansk.pl
zdj. Jacek Szymański/gdansk.pl

Główną sprawą, którą zajmą się radni na sesji w czwartek (27 września) będą korekty w budżecie miasta. Dyskutowała już o tym komisja budżetowa Rady.

- Musimy dokonać zmniejszenia wydatków inwestycyjnych o 100 mln zł. To dużo. Ma to związek z sytuacją na rynku budowlanym. Taka sytuacja jest w całym kraju. Coraz trudniej o pracowników, czasami żadna firma nie staje do przetargu - tłumaczył Piotr Borawski.

Wiadomo, że korekty dotyczyć mają m.in. remontu Wiaduktu Biskupia Górka i termomodernizacji.

- Jeśli chodzi o budżet tutaj cała odpowiedzialność jest po stronie Platformy Obywatelskiej. Te ustawy budżetowe traktować trzeba jako pewien pakiet propozycji. W tym pakiecie propozycji jest zawsze jakiś bonus, dobra zmiana. Uważamy jednak, że te zmiany są niewystarczające - mówił Kazimierz Koralewski.

Radni dyskutowali też o tzw. Lex Deweloper, czy nowa ustawa dotycząca budownictwa będzie miała wpływ na chaotyczną zabudowę miasta i czy władze miasta będą mogły kontrolować inwestycje budowlane. Z kolei kwestią, która nie powinna budzić większej dyskusji podczas sesji będzie uchwała w sprawie nadania nazwy budowanemu w Gdańsku Sobieszewie mostowi zwodzonemu. Ma on upamiętnić przypadającą w tym roku w listopadzie 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

LVII Sesja rady Miasta Gdańska jest ostatnią z zaplanowanych sesji przed wyborami samorządowymi. Wyznaczono je na 21 października. W związku z tym na koniec programu szefowie klubów radnych zostali poproszeni o to, by wytypowali wynik głosowania do Rady. Na początku obecnej kadencji było to 22 radnych w klubie PO (zbudowali więc oni samodzielną większość) i 12 radnych PiS. Liczby te z czasem uległy zmianie. Jaki wynik osiągną listy komitetów wyborczych w nadchodzących wyborach? Kazimierz Koralewski uważa, że jego ugrupowanie zdobędzie 18 mandatów, a pozostałe mandaty trafią do PO. Z kolei Piotr Borawski uważa, że będą w nowej radzie trzy kluby: Platformy Obywatelskiej - 14 mandatów. PiS - 11, a Komitet Wszystko dla Gdańska wprowadzi 6 radnych.

- Zachęcamy, żeby wziąć udział w wyborach i pójść głosować - zaapelowali na koniec goście programu.

Zobacz cały program:


Transmisja na żywo z sesji Rady Miasta Gdańska w czwartek, 27 września, o godz. 9.00 na portalu gdansk.pl. 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl