PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Ambermart 2019. Blisko 200. wystawców z Polski i z zagranicy od czwartku do soboty w Gdańsku

Ambermart 2019. Blisko 200. wystawców z Polski i z zagranicy od czwartku do soboty w Gdańsku
Od czwartku do soboty, 29-31 sierpnia, Gdańsk będzie gościł wystawców z całego świata, którzy będą prezentować najlepsze bursztynowe wyroby podczas 20. edycji Targów Ambermart. Wydarzenie odbędzie się w hali AmberExpo.
Ambermart to drugie, największe na świecie - po Amberif - targi bursztynu
Ambermart to drugie, największe na świecie - po Amberif - targi bursztynu
Fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl

 

W tym roku targi bursztynu Ambermart odbędą się w Gdańsku już po raz 20. W dniach 29-31 sierpnia impreza zawita do AmberExpo (Gdańsk, ul. Żaglowa 11). To ważne wydarzenie branżowe, które tradycyjnie otworzy jesienny sezon wystawienniczy, pozwalając zagranicznym kupcom na uzupełnienie oferty przed grudniowym szczytem handlowym.

- Zakres tematyczny Targów obejmuje srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię oraz przedmioty użytkowe i dekoracyjne z bursztynu oraz kamienie kolorowe. Ważnym wyróżnikiem wydarzenia jest Galeria Projektantów, w której indywidualni twórcy, artyści oraz studia projektowe eksponują unikatowe kolekcje autorskiej biżuterii - wymieniają organizatorzy.

W tegorocznej edycji Ambermart udział weźmie 190. wystawców z 14. krajów. Organizatorzy spodziewają się - podobnie jak w ubiegłym roku - ok. 3000 odwiedzających z ponad 30. krajów.

- Po kilku latach azjatyckiej hossy obecna sytuacja rynkowa skłania producentów do powrotu na tradycyjne rynki konsumenckie. Zwrot w kierunku nowoczesnej stylistyki, inspirowanej europejskim DNA wzornictwa, widoczny był już podczas siostrzanej imprezy targowej - Amberif, odbywającej się w ostatni weekend marca, obecnie spodziewamy się utrwalenia tego trendu - z pewnością korzystnego dla różnorodności wyboru biżuterii z zastosowaniem bałtyckiego bursztynu - komentują.

 

W tym roku odbywają się już po raz 20. - potrwają od 29 do 31 sierpnia
W tym roku odbywają się już po raz 20. - potrwają od 29 do 31 sierpnia
Fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl

 

Ofertę jubilerskich produktów oferowanych na stoiskach uzupełni szeroki wybór limitowanych kolekcji, sygnowanych nazwiskiem autora i adresowanych zarówno do odbiorców indywidualnych, jak i galerii, portali internetowych związanych z designem, dziennikarzy obserwujących nowości i aktualne trendy.

- Liczymy, że odzew odbiorców, kupców i kolekcjonerów z Europy pomoże odbudować zainteresowanie współczesnym wzornictwem i wskaże kierunek ewolucji branży, atrakcyjny również dla klientów w Chinach, którzy po okresie intensywnych zakupów popularnych w buddyjskiej tradycji wzorów i motywów dekoracyjnych oraz określonego rodzaju bursztynowego surowca, również zwrócą uwagę na ofertę firm i projektantów, którzy odwołują się do międzynarodowego stylu - dodają organizatorzy.

Wiedza o bursztynie

Trendy i sposoby komunikowania w epoce internetu będą również motywem przewodnim wykładów i prezentacji, składających się na konferencję towarzyszącą Targom. W jej trakcie dowiemy się o mechanizmach interpretowania wizualnych i marketingowych komunikatów przez generację Z - odbiorców wychowanych już w całości w kulturze przeglądarek. Eksperci podpowiedzą także, jak rozpoznać obszary, w których opowieść o bałtyckim bursztynie może otrzymać atrakcyjną narrację i odwoływać się do współczesnego języka oraz mitów pop-kultury.

Konkurs na najlepszy produkt

Jak co roku podczas Targów międzynarodowe jury wybierze też najlepsze produkty spośród oferty wystawców Ambermartu.

- Wśród wyróżnionych w ten sposób obiektów zwykle znajdują się najbardziej wartościowe wzorniczo i przemyślane wykonawczo obiekty, których wizerunek staje się w kolejnych latach elementem strategii reklamowych kolejnych edycji bursztynowych targów, a niekiedy nawet wizytówką całej branży bursztynowej. Pozostajemy z nadzieją, że także w tym roku uda nam się wyłonić tego rodzaju przedmioty - mówią organizatorzy.

 

W AmberExpo blisko 200. wystawców zaprezentuje bursztyn w różnych odsłonach - jako element biżuterii, form użytkowych oraz sztuki
W AmberExpo blisko 200. wystawców zaprezentuje bursztyn w różnych odsłonach - jako element biżuterii, form użytkowych oraz sztuki
Fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl

 

Wystawa „BALTIC AMBER. Legacy & Modernity”

Po sukcesie przygotowanej przez Urząd Miasta Gdańska oraz Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku wystawie „Bursztyn Bałtycki. Dziedzictwo i Nowoczesność”, prezentowanej podczas Biennale Sztuki w Wenecji w prestiżowej galerii Spazio SV, ekspozycja powróciła do Gdańska. Staranną selekcję ponad stu unikatowych obiektów bursztynniczych, wybranych przez kuratora wystawy, prof. Sławomira Fijałkowskiego, obejrzeć można w samym sercu gdańskiej Starówki - w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46), jeszcze do 27 października - dostępna jest od lipca.

- Termin wystawy nie został wybrany przypadkowo - liczymy, że ekspozycja stanie się wakacyjną atrakcją nie tylko dla licznie odwiedzających Gdańsk turystów, ale także zostanie uwzględniona przez fachową publiczność, której podstawowym celem przyjazdu są Targi Ambermart - tłumaczą organizatorzy.

Święto Ulicy Mariackiej

Zwieńczeniem Ambermartu będzie towarzyskie spotkanie na ulicy Mariackiej - uznawanej za najpiękniejszą w Gdańsku i nazywanej także Bursztynową Piątą Aleją - tym razem pod hasłem „Bursztynowa Mariacka”. Organizatorzy - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie - zapraszają do spędzenia potargowego wieczoru w atmosferze sztuki i designu w niezwykłej, architektonicznej scenerii oraz licznych atrakcji muzycznych, wystawienniczych, związanych z popularyzacją wiedzy o bursztynie na tej niezwykłej ulicy.

 

 

Godziny otwarcia Targów AmberMart 2019:

29 sierpnia 2019 (czwartek) 10.00-18.00

30 sierpnia 2019 (piątek) 10.00-18.00

31 sierpnia 2019 (sobota) 10.00-16.00

Bilety na każdy dzień: 20 zł (dzieci do lat 7. wstęp wolny).

 

 

Program: Ambermart 2019

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl