PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Aleksandra Dulkiewicz w XV LO: “Szczerość, uczciwość i otwartość są dla mnie najważniejsze” 

Aleksandra Dulkiewicz w XV LO: “Szczerość, uczciwość i otwartość są dla mnie najważniejsze” 
O autorytetach rozmawiała z młodzieżą Aleksandra Dulkiewicz, w środę, 29 stycznia 2020 r., podczas spotkania w XV LO w Gdańsku. Prezydent miasta wzięła udział w debacie, którą zorganizował Klub Myśli Obywatelskiej “Orzeł” działający w szkole od ośmiu lat.
Aleksandra Dulkiewicz: - Najważniejsze dla mnie wartości to prawda, szczerość i uczciwość. Widzę też, jak ważna jest otwartość na zmianę samego siebie 
Aleksandra Dulkiewicz: - Najważniejsze dla mnie wartości to prawda, szczerość i uczciwość. Widzę też, jak ważna jest otwartość na zmianę samego siebie 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Patronem XV LO w Gdańsku jest Zjednoczona Europa, a to zobowiązuje. 

- Wyróżniamy się pracą zespołową, empatią i zaangażowaniem społecznym - prezentowała szkołę dyrektor Ewa Szymska, witając prezydent Gdańska.

Organizatorem środowej debaty był szkolny Klub Myśli Obywatelskiej “Orzeł”, który wraz z wspierającym go Stowarzyszeniem Morena rozpoczął we wrześniu nowy projekt - “Łańcuch autorytetów”.

Młodzież sama wybrała temat i pierwszego gościa debaty. Z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz młodzi ludzie chcieli rozmawiać o istocie i różnych aspektach zjawiska autorytetu. Pytań było wiele. 

Młodzież interesowało m.in. czy prezydent Gdańska czuję presję bycia autorytetem. - Czuję samotność tego, kto musi podjąć decyzję, a potem wziąć to na klatę
Młodzież interesowało m.in. czy prezydent Gdańska czuję presję bycia autorytetem. - Czuję samotność tego, kto musi podjąć decyzję, a potem wziąć to na klatę
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Prowadzących debatę - Ninę i Adama - uczniów szkoły i członków “Orła” - interesowało: czy autorytet jest w ogóle dziś potrzebny, kto nim może być dla współczesnej młodzieży, czy można go narzucić.

Odpowiadając na pytanie “czy autorytety są potrzebne czy przestarzałe”, prezydent Dulkiewicz nie miała wątpliwości: - Są potrzebne. My tylko mamy dziś trudność, aby się do tego przyznać. Niczym nie można zastąpić autorytetu. Mając wątpliwości idziemy do koleżanki, wujka, babci, nauczyciela, psychologa, księdza… Myślący człowiek zadaje sobie pytania. Niektórzy szukają odpowiedzi w literaturze, ich autorytetami będą wtedy ulubieni bohaterowie. Dla innych (choć chyba coraz rzadziej) politycy czy przywódcy duchowi.

Ewa Szymska, dyrektor XV LO: - Wyróżniamy się pracą zespołową, empatią i zaangażowaniem społecznym
Ewa Szymska, dyrektor XV LO: - Wyróżniamy się pracą zespołową, empatią i zaangażowaniem społecznym
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Prezydent zwracała uwagę, że nasze poczucie zanikania prawdziwych autorytetów w dzisiejszych czasach, wynika nie z prawdziwego braku, ale z powodu podejmowanych prób dezawuowania ich przez przeciwników politycznych. To hejt - pomówienia, podważanie słów bez kontekstu, internetowe kłamstwa zabijają autorytety. 

Podała przykład Mariana Turskiego, więźnia Auschwitz, który podczas uroczystości w 75. rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną niemieckiego obozu, wygłosił poruszające przemówienie. "Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana" - mówił i tłumaczył, że Auschwitz zaczęło się od drobnych form prześladowań w Niemczech w latach 30. Spotkał go za to atak w prawicowych mediach.

Do działającego w szkole Klubu Myśli Obywatelskiej “Orzeł” należy od 15 do 30 osób. Na zdjęciu pozują z gościem debaty
Do działającego w szkole Klubu Myśli Obywatelskiej “Orzeł” należy od 15 do 30 osób
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Kiedy byłam w waszym wieku, autorytetem był dla mnie dominikanin Maciej Zięba  - wspominała Aleksandra Dulkiewicz i wymieniła też inne ważne dla siebie osoby: unijną komisarz Elżbietę Bieńkowską, prof. Joannę Muszkowską-Penson, prezydenta Pawła Adamowicza - szefa i przyjaciela.

- Nie ma osób krystalicznych - ostrzegała jednak. - Najistotniejsze jest to, jakie wyciągamy wnioski i czy potrafimy się zmienić. Najważniejsze dla mnie wartości to prawda, szczerość i uczciwość. Są ważne w życiu prywatnym i postępowaniu w życiu publicznym. Nie cierpię dwulicowości i fasadowej gry. Ale myśląc o tym, jak moje zdanie o świecie ewoluuje, widzę też jak ważna jest otwartość na zmianę samego siebie. 

Uczniowie chcieli wiedzieć, czy prezydent czuje ciężar odpowiedzialności będąc autorytetem oraz - czy jest nim dla swojej córki. To pytanie Aleksandra Dulkiewicz uznała za najtrudniejsze.

Prezydent nie tylko odpowiadała na pytania, które padały też z sali, ale również chętnie zadawała je sama. Była ciekawa, co młodzi ludzie myślą, jakich oczekują zmian, co sami proponują.  

 

Dobry duch i gejzer energii - to opiekunka Klubu Orzeł  Magdalena Mikułko
Dobry duch i gejzer energii - to opiekunka Klubu "Orzeł" Magdalena Mikułko
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


“Tylko orły szybują nad granią” 

To zdanie kardynała Stefana Wyszyńskiego, który zachęcał młodzież, by mierzyła wysoko i stawiała sobie wysoko poprzeczkę jest hasłem przewodnim Klubu Myśli Obywatelskiej “Orzeł”, który działa w XV LO od 2012 roku. Jego opiekunką, dobrym duchem i gejzerem energii zapalającym młodzież do działania jest Magdalena Mikułko, nauczycielka Wiedzy o społeczeństwie.

- Przynależność do klubu daje możliwość poznania ciekawych osób, komentatorów życia społecznego - tłumaczy Magdalena Mikułko. - Skupia młodzież naszej szkoły zainteresowaną tematyką i problemami współczesnego społeczeństwa. Współpracujemy z wieloma instytucjami: Europejskim Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Instytutem Pamięci Narodowej. Włączamy się i aktywnie uczestniczymy w różnych inicjatywach i akcjach społecznych.

A było ich przez tych osiem lat niemało. Trudno wręcz wszystkie wymienić. Uczniowie szkoły, dzięki wsparciu Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego, uczestniczyli w spotkaniu z ówczesnym prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim w ramach projektu “Młodzi dla wolności”, w 2014 roku solidaryzowali się z ludnością ukraińską protestując pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców ‘70, a w  ramach akcji “Solidarni z Ukrainą” wsuwali za wycieraczki samochodów z rosyjską rejestracją ulotki z informacją - co dzieje się na Majdanie. 

Upamiętnili powstanie w Getcie Warszawskim wykonując ponad 400 żółtych papierowych żonkili, a na Święto Wolności w 2017 roku szkoła zaprosiła do siebie uczniów z innych gdańskich szkół. 

Członkowie Klubu biorą regularnie udział w spotkaniach Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. Tak wysłuchali rozmów i poznali takie postaci jak: ks. Kaczkowski, premier Mazowiecki, premier Suchocka, siostrę Chmielewską, Janinę Ochojską czy Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich. 

Uczestniczą się też w gdańskich wydarzeniach - co roku robią kotyliony i biorą udział w Gdańskiej Paradzie Niepodległości.

- Organizujemy też zawsze w szkole prawybory, czy to prezydencie, samorządowe czy parlamentarne - wymienia Mikułko. 

Rok temu rozmawiali w szkole o hejcie z Łukaszem Ossowskim, byłym legendarnym wręcz sołtysem Rytla.  

Osobą, którą poleciła prezydent Aleksandra Dulkiewicz i obiecała zaanonsować jest Jurek Owsiak. To on będzie kolejnym bohaterem spotkania organizowanego przez Klub Myśli Obywatelskiej “Orzeł”
Osobą, którą poleciła prezydent Aleksandra Dulkiewicz i obiecała zaanonsować jest Jurek Owsiak. To on będzie kolejnym bohaterem spotkania organizowanego przez Klub Myśli Obywatelskiej “Orzeł”
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Aleksandra Dulkiewicz po raz pierwszy odwiedziła XV LO, ale częstym gościem był tu kiedyś prezydent Paweł Adamowicz.

- Prezydent Paweł Adamowicz poznał nasz klub i mogliśmy liczyć na jego dużą życzliwość i przyjaźń - mówi Magdalena Mikułko. - Dzięki niemu poznaliśmy też niezwykłą prof. Joannę Muszkowską-Penson.

- Prezydent Adamowicz zawsze mówił do mnie “zjednoczono Europo”. Chyba nie wiedział, jak się nazywam, ale to pamiętał - żartuje dyrektor XV LO Ewa Szymska i dodaje: - I my tej zjednoczonej Europie zawsze chcemy być wierni.

“Łańcuch autorytetów”

Najnowszy projekt, który wciela w życie Klub Myśli Obywatelskiej ruszył 1 września. Debata z prezydent Dulkiewicz zainaugurowała cykl spotkań z osobami, których opinie interesują młodzież. Projekt polega na tym, że osoba zaproszona do szkoły poleca i pomaga w zorganizowaniu kolejnego spotkania z wyjątkową i ważną dla siebie postacią. Aleksandra Dulkiewicz obiecała zaanonsować pomysł Jurkowi Owsiakowi, twórcy WOŚP.    

Przy organizacji spotkań z inspirującymi ludźmi Klub wspiera Stowarzyszenie Morena aktywizujące młodzież do udziału i decydowaniu o sprawach dla niej ważnych. Opiekunką projektu z ramienia Stowarzyszenia jest Magdalena Jabłońska. 

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze