Przekaż zbędne przedmioty innym - niech krążą. Druga odsłona kampanii „Żyj w obiegu”

Za każdym produktem stoi historia jego wytworzenia, począwszy od prac nad projektem poprzez pozyskanie surowca i produkcję. Te procesy obciążają środowisko i klimat tworząc ślad węglowy i wodny. Finalnie, góra odpadów rośnie, a można by było uniknąć tego na wiele sposobów.
21.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wiele przedmiotów może dostać drugie życie. Przypomina o tym druga odsłona kampanii „Żyj w obiegu” (zdjęcie ilustracyjne)
Wiele przedmiotów może dostać drugie życie. Przypomina o tym druga odsłona kampanii „Żyj w obiegu” (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Gospodarka Obiegu Zamkniętego

- Proste pozbywanie się produktów już nam niepotrzebnych, stoi w sprzeczności z piramidą gospodarki obiegu zamkniętego (w skrócie: GOZ). Jej celem jest wskazanie hierarchii najbardziej pożądanych dla środowiska i społeczeństwa zachowań oraz nawyków. „Kup-zużyj-wyrzuć” to najgorsza droga, jaką możemy obrać w obliczu wyzwań, przed jakimi stawia nas XXI wiek. Dzięki działaniom Miasta Gdańsk, a także wielu cennym oddolnym inicjatywom społecznym pojawia się coraz więcej możliwości, aby tak nie czynić - wyjaśnia Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych. - Poczynając od żywności, na przykład wykorzystując Sklep Społeczny zaaranżowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, poprzez zbiórki tekstyliów, aż po bardzo pomysłowe grupy internetowe. Zainteresowanie takimi inicjatywami nieustannie rośnie. Przykładem jest choćby grupa na facebooku „Oddam za darmo – Trójmiasto”, która ma już 116 tysięcy członków.

Gdański sklep społeczny z żywnością za punkty poszerza swoją działalność

 

Sklep „Za stołem” w Nowym Porcie prowadzi Bank Żywności w Trójmieście na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sklep „Za stołem” w Nowym Porcie prowadzi Bank Żywności w Trójmieście na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku
fot. Maciej Kosycarz / KFP

Coraz większy wybór proGOZowych inicjatyw

Rzeczy, których już nie potrzebujemy, możemy w Gdańsku przekazać do:

Pchli Targ w Oliwie ma już pięcioletnią tradycję. Co nowego w tym roku?

Coraz popularniejsze stają się też pchle targi, wyprzedaże garażowe (np. Pchli Targ w Oliwie) oraz tzw. wymianki, organizowane czy to w kameralnym gronie znajomych, czy też przez zewnętrze podmioty. 

- Zwykłe porządki mogą być okazją do wprowadzenia w życie założeń tzw. gospodarki cyrkularnej, inaczej gospodarki obiegu zamkniętego – w tym wypadku jako model „kup/odbierz – używaj – podaj dalej”, a rozmaite przedmioty mogą bez problemu znaleźć nowego właściciela, jeżeli tylko wprowadzimy je ponownie do obiegu, tym samym go zamykając - mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

Nadrzędnym celem działań Miasta Gdańsk jest przekonywanie i przypominanie, że większość rzeczy może mieć drugie życie. Zachęcanie wszystkich mieszkańców do uczestniczenia czy to w miejskich czy w oddolnych inicjatywach, których misją jest zawracanie do obiegu wytworzonych już przedmiotów.

Pchli targ w Oliwie w okresie letnim 

 

Pchli targ w Oliwie od kilku lat działa w okresie letnim, co niedziela do końca września
Pchli targ w Oliwie od kilku lat działa w okresie letnim, co niedziela do końca września
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Miasto również pomaga w poszukiwaniu „drugiego życia” przedmiotów

Gdańska Spółdzielnia Socjalna wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie od kilku lat realizuje z powodzeniem projekt „MEBLE OD SERCA”. Co się pod tym kryje? GSS prowadzi punkt odbioru i renowacji nie tylko mebli, ale także sprzętu AGD przekazanych przez darczyńców, w które następnie wyposaża mieszkania osób potrzebujących. Zatem jeśli robimy remont, czy zmieniamy aranżację mieszkania, pamiętajmy o możliwości przekazania zbędnych przedmiotów Spółdzielni. W przygotowaniach jest też sieć „Gdańskich Sorterowni”, które będą przyjmować do zagospodarowania odpady nietypowe i niebezpieczne. Niemniej, docelowo w części z nich mają być zaaranżowane dodatkowe usługi jako punkt wymiany przedmiotów używanych oraz napraw.

ZOBACZ FILM O NOWYM PUNKCIE ODDAWANIA ODPADÓW NIETYPOWYCH W GDAŃSKU

 

W kontekście minimalizowania odpadów i ograniczania konsumpcjonizmu warto też wspomnieć o innym, coraz popularniejszym sposobie pozyskiwania potrzebnych nam przedmiotów, czyli pożyczaniu. Ponad połowa osób decydująca się na tę formę korzysta z biblioteki. Często również pożyczamy od znajomych lub sąsiadów. Nieco rzadziej udajemy się do wypożyczalni - głównie rowerów, samochodów i sprzętu sportowego.

- Niezależnie od tego, czy przekażemy rzeczy, z których już nie korzystamy na cele charytatywne, czy też oddamy je bez konkretnej motywacji komukolwiek, kto będzie chętny je przyjąć, lub sprzedamy je z korzyścią dla siebie, wiedzmy, że robimy coś szalenie ważnego dla zdrowia, środowiska i bezpieczeństwa nas wszystkich. Skutki naszych wyborów zakupowych wykraczają już daleko poza naszą szafę czy lodówkę. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby to, co możemy wprowadzać ponownie do obiegu, tym samym go zamykając - przekonuje prezydent Piotr Kryszewski.

Warto pamiętać, że jeśli nie wszystko nadaje się do dalszego użytku lub jeśli zdecydujemy się coś wyrzucić, to należy posegregować odpady do właściwych pojemników lub oddać w ramach dedykowanych zbiórek. Pomocą w tym zakresie służy aplikacja Czyste Miasto Gdańsk, która w prosty sposób przybliża zasady segregacji oraz usługi w ramach gospodarki odpadami świadczone przez Miasto Gdańsk.

Więcej informacji i praktycznych porad na facebook.com/CzysteMiastoGdansk.

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie