• Start
  • Wiadomości
  • Aplikacja "Czyste Miasto Gdańsk". Platforma ogłoszeń "Oddaj / Wymień" - nie wyrzucaj i podaj dalej

Aplikacja "Czyste Miasto Gdańsk". Platforma ogłoszeń "Oddaj / Wymień" - nie wyrzucaj i podaj dalej

W Gdańsku nie brakuje ludzi gotowych dzielić się bezinteresownie z innymi. W imię solidarności społecznej, a także ekologicznych motywacji. W ramach aplikacji "Czyste Miasto Gdańsk" możesz opublikować ogłoszenie i sprawnie przekazać innemu mieszkańcowi np. używany mebel, zabawki, odzież czy nawet żywność, której nie zdążysz już zjeść przed urlopem. Daj drugie życie przedmiotom, nie marnuj, pomagaj!
04.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

apka dodatek artykuł

 

- Chcielibyśmy aranżować w przestrzeni miejskiej punkty wymian przedmiotów użytkowych. Jednak największy potencjał tkwi w platformie online, która w swobodny sposób umożliwia wyszukiwanie, kontakty, umawianie się. Grono osób korzystających z takich inicjatyw sukcesywnie rośnie. Zatem wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i wzmacniamy ten pozytywny trend w duchu gospodarki obiegu zamkniętego - mówi Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Miasto coraz szerzej angażuje się w działania pod szyldem "less waste". Priorytetem jest nie tylko edukacja oraz przekonywanie do bardziej odpowiedzialnych i świadomych postaw, ale także wdrażanie narzędzi pomagających mieszkańcom w takich proekologicznych działaniach.

- Ostatnio w mojej altanie śmietnikowej widziałem karton z książkami. Przypuszczam, że nawet właściciel chciałby je komuś przekazać, ale nie miał jak tego zrobić. Takich przykładów jest mnóstwo. Nasza platforma ogłoszeń w aplikacji mobilnej ma pomóc w skutecznym kojarzeniu tych, którzy chętnie oddadzą zamiast wyrzucić i tych, którzy chętnie przyjmą i z pożytkiem jeszcze wykorzystają - wyjaśnia Cyprian Maciejewski, koordynator działań edukacyjnych Wydziału Gospodarki Komunalnej. Rozwiązanie jest dostępne dla użytkowników aplikacji "Czyste Miasto Gdańsk" w zakładce „Jak mniej wyrzucać” i jest dostępne wyłącznie dla działań non-profit. Sprzedaż i zakup przedmiotów nie są dozwolone.

Platforma "Oddaj / Wymień", jak sama nazwa wskazuje, służy też do dwustronnych transakcji: przedmiot za przedmiot. Przykładowo gorliwy poszukiwacz mebli do renowacji może się porozumieć z osobą publikującą interesujący go stolik, a samemu zaoferować coś w zamian z własnych ogłoszeń. W tym względzie jest duża dowolność i możliwości bezpośrednich negocjacji. Urząd Miejski w Gdańsku rozważa też kolejne funkcjonalności czy działania sprzyjające ograniczaniu produkcji odpadów i marnowania zasobów. Pierwsze miesiące funkcjonowania platformy posłużą również zbieraniu opinii i pomysłów doskonalących.


ZOBACZ FILM PROMOCYJNY