• Start
  • Wiadomości
  • Związek Miast i Gmin Morskich świętuje 30-lecie. Nowym prezesem został Alan Aleksandrowicz

Związek Miast i Gmin Morskich świętuje 30-lecie. Nowym prezesem został Alan Aleksandrowicz

Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji, został nowym prezesem Związku Miast i Gmin Morskich. Wybór miał miejsce podczas walnego zebrania delegatów w Gdańsku. Przy okazji ta ważna organizacja świętowała jubileusz 30 lat swojej działalności.
18.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jubileuszowe obchody po raz pierwszy zorganizowano w Gdańsku
Jubileuszowe obchody po raz pierwszy zorganizowano w Gdańsku
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Związek Miast i Gmin Morskich z siedzibą w Gdańsku jest stowarzyszeniem skupiającym samorządy nadmorskie z całego polskiego wybrzeża. Utworzono je w 1991 roku. Kontynuuje działalność Związku Gospodarczego Miast Morskich, założonego w roku 1946 przez Eugeniusza Kwiatkowskiego. Członkiem związku jest m.in. Miasto Gdańsk. Organizacja jest dużą siłą opiniotwórczą współpracującą z administracją państwową na rzecz rozwoju gospodarczego i kulturalnego Wybrzeża.

Po raz pierwszy w historii tej organizacji jubileusz obchodzono nie w Szczecinie, a w Gdańsku.

- Dziękuję wam wszystkim, którzy angażujecie się w to, żeby polityka morska była ważna, żeby była spójna i żeby głos samorządów, gmin, miasteczek, miast leżących nad morzem był słyszalny i brany pod uwagę przy różnych rozwiązaniach prawnych. To jest nasza wspólna zasługa, że tak jest i za to wam wszystkim dziękuję – mówiła do delegatów i gości Aleksandra Dulkiewicz, prezydenta Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz przemawia do przedstawicieli Związku Miast i Gmin Morskich
Aleksandra Dulkiewicz przemawia do przedstawicieli Związku Miast i Gmin Morskich
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Przy okazji jubileuszu odbyło się też Walne Zebranie Delegatów, podczas którego wybrano nowego prezesa Związku. Na miejsce ustępującego Andrzeja Bojanowskiego, który kierował ZMiGM przez 15 lat, delegaci powołali również gdańszczanina - Alana Aleksandrowicza, zastępcę prezydent Gdańska ds. inwestycji, który z powodu wyjazdu służbowego nie mógł uczestniczyć w obchodach zorganizowanych we wnętrzach Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk.

Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji
Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


- Bycie w tego typu organizacjach bardzo nas wszystkich wzbogaca. Odbywa się tu dyskusja o problemach, których często, powiedzmy sobie szczerze, wiele osób w Warszawie nie rozumie. Wydaje mi się to bardzo ważne, żebyśmy byli razem, a z drugiej strony żebyśmy uczyli się od siebie wzajemnie i wymieniali się swoimi doświadczeniami, żebyśmy zdobywali konkretne moce na rozwój - mówił ustępujący prezes Andrzej Bojanowski.

Senator Jerzy Wcisła (po lewej) wręcza prezent Andrzejowi Bojanowskiemu
Senator Jerzy Wcisła (po lewej) wręcza prezent Andrzejowi Bojanowskiemu
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 


W imieniu Senatu RP i marszałka Tomasz Grodzkiego wystąpił senator Jerzy Wcisła, który pełni też funkcję przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Dróg Wodnych.

- Sam przez wiele lat byłem członkiem tego Związku i myślę, że dzięki tej pracy do parlamentu wszedł człowiek, który rozumie morskość Polski. Za tę wiedzę, którą nabyłem w Związku chciałby wam, przyjaciółkom i przyjaciołom podziękować. W przyszły wtorek jest posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Dróg Wodnych i po raz pierwszy w roli ekspertów będą tam przedstawiciele Związku Miast i Gmin Morskich - mówił senator Jerzy Wcisła.

W walnym zebraniu wzięło udział 22 delegatów z 23 gmin. Podczas obrad dyskutowano m.in. na temat regulacji kosztów stref płatnego parkowania w nadmorskich gminach, a także o naliczaniu kosztów wywożenia odpadów i przyszłości terenów zalewowych na Żuławach.


Zobacz fotorelację z jubileuszu:

 

TV

7:10 do Walencji, czyli jak działa lotnisko?