
CSW Łaźnia. Artystka Ellen Harvey przypomina miejsca, których już nie ma. Również z Gdańska
Gdańskie Biennale Sztuki. Co to jest?
Gdańskie Biennale Sztuki daje odbiorcom sztuki możliwość konfrontacji różnych postaw artystycznych i technik, a także przyjrzenia się twórczości artystów i artystek różnych pokoleń. Spektrum prezentacji najnowszych, najczęściej premierowych prac jest też doskonałą okazją do uchwycenia obecnych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez pomorskich artystów. GBS ma też w założeniu ożywienie oraz integrację środowiska artystycznego.
Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2010 roku. Od tego czasu biennale stało się jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych związanych z Gdańskiem. Pandemiczne lata 2020-21 przesunęły wystawę o rok. Dziś GGM wraca do prezentacji twórców.
Fotografie Sibylle Bergemann w Zielonej Bramie - prace wybitnej artystki po raz pierwszy w Polsce
Gdańskie Biennale Sztuki. Jakiego typu prace zobaczymy?
- Podobnie jak w poprzednich edycjach i w tym roku, na wystawie będzie dominować malarstwo, ale wyjątkowo licznie reprezentowane są też obiekty oraz instalacje wideo i audio - informują kuratorki wydarzenia: Grażyna Tomaszewska i wspierająca ją Katarzyna Wróblewska. - Zakres tematyczny dzieł prezentowanych podczas siódmej edycji wydarzenia jest jak zwykle bardzo zróżnicowany. Z jednej strony pojawiły się tu prace społecznie zaangażowane, analizujące konteksty kulturowe, zanurzone w odległych epokach, z drugiej zaś spora ilość prac, które jakby na przekór wszystkiemu posługując się humorem, proponuje ironiczne spojrzenie na rzeczywistość. Nie mogło oczywiście zabraknąć prac bardziej lub mniej bezpośrednio odnoszących się do aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą.
Kim są artyści prezentowani na Gdańskim Biennale Sztuki?
Rada kuratorska spośród nadesłanych prac wybrała dzieła takich artystów, jak:
- Alicja Bach,
- Maria Elena Bonet,
- Grzegorz Bożek,
- Marta Branicka,
- Patrycja Cichosz,
- Natalia Dopkoska,
- Krzysztof Gliszczyński,
- Marianna Grabska,
- Kamil Kak,
- Daniel Kotowski,
- Milena Krasnopiórko,
- Magdalena Król,
- Anna Kwiatkowska,
- Michał Łagowski,
- Piotr Tadeusz Mosur,
- Agata Nowosielska,
- Mateusz Pęk,
- Plenum Osób Opiekujących Się,
- Agata Przyżycka,
- Grażyna Rigall,
- Magdalena Sadłowska,
- Maciej Salamon,
- Hanna Shumska,
- Anna Tyczyńska,
- Dorota Spłocharska,
- Katarzyna Swinarska,
- Alina Żemojdzin,
- Marta Grabicka,
- Malina Tomaszewska,
- Robert Turło,
- Marta Wawrzynowicz,
- Anna Witkowska,
- Tomasz Zerek.
Kto otrzyma nagrodę GBS?
Spośród 30 tegorocznych finalistów Gdańskiego Biennale Sztuki ogólnopolskie jury wyłoni zwycięzców siódmej edycji.
Gdańska Galeria Miejska - organizator biennale - przygotowała nagrodę w formie pieniężnej, po raz czwarty nagordę pieniężną przyznana Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a także publiczność, gdyż wraz z otwarciem wystawy pokonkursowej, odwiedzający będą mogli głosować na artystę lub artystkę, który otrzyma „Nagrodę Publiczności”. Ogłoszenie wyników odbędzie się 16 kwietnia, o godzinie 18.
Grand Prix konkursu otrzymali w poprzednich latach: Dorota Nieznalska (2010 rok), Elvin Flamingo (2012 rok), Zuza Golińska (2014), Martyna Jastrzębska (2016), Agnieszka Piasecka (2018).
Miejsce prezentacji:
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 3 lutego, o godz. 18, w GGM2 (ul. Powroźnicza 13/15). Finisaż - 16 kwietnia 2023 r.