Zobacz, jak wygląda Duża Scena Teatru Wybrzeże podczas remontu. Otwarcie w 2023 roku

Trwa gruntowna modernizacja budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. To największa inwestycja w powojennej historii tego teatru. Zakres robót obejmuje m.in. przebudową widowni, foyer i urządzeń mechaniki sceny.
17.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Modernizacja budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże obejmuje zarówno scenę, jak i widownię. Zdjęcie z obecnego etapu przebudowy.
Modernizacja budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże obejmuje zarówno scenę, jak i widownię. Zdjęcie z obecnego etapu przebudowy
fot. Renata Dąbrowska / Teatr Wybrzeże

Teatr w Blokowisku zmienia kierunek. Wywiad z reżyserem Tomaszem Kaczorowskim

W wyniku przedsięwzięcia Duża Scena Teatru Wybrzeże już wkrótce stanie się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie.

Zakres robót tej największej inwestycji w powojennej historii Teatru obejmuje przebudowę m.in. widowni, foyer, wymianę instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wymianę urządzeń mechaniki sceny i przebudowę frontowej fasady szklanej.

Wartość budżetu wynosi 50,6 mln zł brutto. Inwestycja finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miasta Gdańska, a także ze środków pochodzących z Pożyczki Miejskiej.

Zakończenie modernizacji budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże i ponowne udostępnienie obiektu dla widzów planowane jest na jesień 2023 roku.

Budynek z historią

Modernistyczny budynek, w którym się znajduje, z charakterystycznymi, dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego, wybudowano w 1967 roku. Powstał w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach trzydziestych dwudziestego wieku i zniszczonego pod koniec II Wojny Światowej. 

Od czasu powstania budynek Dużej Sceny nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat infrastruktura uległa naturalnemu zużyciu, co w powiązaniu z postępem technologicznym sprawia, iż obecny stan techniczny obiektu znacząco odbiega od współczesnych standardów i oczekiwań widzów, stąd naturalna decyzja o koniecznej modernizacji. Umowa z wykonawcą robót budowlanych - firmą Budimex S.A. - została podpisana 22 lipca 2020 roku.

 

Budynek Dużej Sceny wybudowano go w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, zniszczonego pod koniec II Wojny Światowej. Od czasu powstania w latach 60. nie przeszedł tak kompleksowej modernizacji
Budynek Dużej Sceny wybudowano go w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, zniszczonego pod koniec II Wojny Światowej. Od czasu powstania w latach 60. nie przeszedł tak kompleksowej modernizacji
fot. Renata Dąbrowska / Teatr Wybrzeże

Finał wieloletniego przedsięwzięcia

Modernizacja Dużej Sceny stanowi ostatni etap wieloletniego przedsięwzięcia inwestycyjnego mającego na celu poprawę jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże w Gdańsku. To największa inwestycja prowadzona dotąd w tej instytucji, zarówno pod względem wartości jak i stopnia złożoności. 

Premiera w Teatrze Wybrzeże. „Koło Sprawy Bożej” o słynnym przywódcy religijnym

Wcześniej w ramach w/w przedsięwzięcia - 12 lipca tego roku - odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanej Sceny Kameralnej im. Joanny Bogackiej, znajdującej się w pochodzącej z początku XX wieku kamienicy przy ul. Bohaterów Monte Cassino 30 w Sopocie. Głównym celem tego przedsięwzięcia była poprawa funkcjonalności obiektu poprzez zmianę układu przestrzeni holu wejściowego, foyer oraz szatni, likwidację barier architektonicznych, modernizację kieszeni scenicznej, a także poprawa bezpieczeństwa pożarowego obiektu. W wyniku inwestycji zmianie uległ m.in. obszar wejścia głównego - drzwi wejściowe wymieniono na szersze, powiększone o boczne przeszklenia, zlikwidowano przedsionek, co pozwoliło na uwolnienie przestrzeni i łatwiejszy dostęp do kasy i szatni. Dzięki likwidacji schodów wyeliminowano barierę architektoniczną i stworzono więcej miejsca w holu dla widzów oczekujących na spektakl. Z poziomu foyer dostępna jest toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. 

Całkowity koszt modernizacji Sceny Kameralnej w Sopocie wyniósł 2 miliony 13 tysięcy 465 zł (Samorząd Województwa Pomorskiego: 800 tys. zł - dotacja celowa 2021/2022, Gmina Miasta Sopotu: 500 tys. zł - dotacja celowa 2021, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 300 tys. - program Infrastruktura kultury 2020, budżet Państwa: 300 tys. zł - dotacja celowa 2021, środki własne Teatru Wybrzeże: 113 tys. 465 zł - 2020, 2022).

Zobacz zdjęcia z obecnego etapu przebudowy

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów