Zamelduj się w Gdańsku! Zobacz, jakie korzyści ma z tego tytułu mieszkaniec

Gościem programu "Tym żyje Gdańsk" był Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Dlaczego wciąż wiele osób nie dopełnia obowiązku meldunkowego? - to jedno z pytań, które skierowaliśmy do niego. Urząd prowadzi akcję "Zamelduj się w Gdańsku!", wskazując jakie korzyści płyną dla mieszkańców z faktu zameldowania się.
23.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
bloki w nowej dzielnicy, pośród nich biegnie ulica i torowisko
W Gdańsku wg. GUS mieszka 486 tys., a według danych meldunkowych Urzędu Miejskiego 431 tys.
fot. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Dlaczego część mieszkańców jest niezameldowana?

W Gdańsku według spisu powszechnego GUS mieszka 486 tys. osób. Tymczasem według danych Urzędu Miejskiego w mieście zameldowanych jest 431 tys. osób zameldowanie się jest obowiązkiem. Zwracał na to uwagę gość programu "Tym żyje Gdańsk" Tomasz Filipowicz, który pełni funkcję dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Wybory i referendum 15 października. Czy można zrezygnować z któregoś głosowania?

- Trzeba pamiętać, że meldunek to jest jednak obowiązek, mimo tego, że krążą mity, że nie jest, natomiast z drugiej strony daje nam też wiele korzyści - wyjaśniał dyrektor Tomasz Filipowicz. - Nasza większa mobilność, skłonność do migracji, do zmiany miejsca zamieszkania ma ogromny wpływ na to, że akurat o tym obowiązku zapominamy. Bardzo często zameldowanie przypomina nam się dopiero, kiedy mamy wziąć udział w wyborach, czy kiedy nasze dzieci mają pójść do żłobka bądź do przedszkola.

Zamelduj się w Gdańsku!

Urząd Miejski w Gdańsku prowadzi akcję "Zamelduj się w Gdańsku!". Trzeba wiedzieć, że z meldunkiem wiążą się też pewne korzyści.

- Jedną z nich jest możliwość udziału w wyborach. Każdy, kto jest zameldowany w danym mieście, automatycznie jest wpisany do rejestru wyborców, a przed samymi wyborami, kiedy generowany jest spis wyborców, takie osoby są uprawnione do tego, że mogą śmiało iść i oddawać swój głos - wyjaśniał gość programu.

Przypomniał też, że zameldowanie umożliwia mieszkańcowi zarówno bierne jak i czynne prawo wyborcze, daje automatycznie wszystkie benefity wynikające z Kart Mieszkańca. Można też zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego i głosować. Ważny jest też patriotyzm lokalny, to, że dzielnica w której mieszkamy w ramach Rady Dzielnicy dysponuje też większymi funduszami do zagospodarowania.

W różnych dzielnicach Gdańska różnie wygląda odsetek osób zameldowanych. Największy jest na Chełmie, w Ujeścisku i Łostowicach czy w Pieckach-Migowie, a najmniejszy w Krakowcu czy Letnicy. W tej ostatniej dzielnicy, jak zwrócił uwagę nasz gość, jest jednak w ostatnich latach największa, bo 30-procentowa dynamika wzrostu liczby osób zameldowanych.

Jak można się zameldować?

Zameldowanie się jest prostą czynnością, która nie zabierze dużo czasu. Na stronie gdansk.pl znajdziesz informację o procedurach urzędowych.

- Procedura jest bardzo prosta, tym bardziej, że możemy zrealizować ją w formule online, czyli bez wychodzenia z domu. Dotyczy to wszystkich, którzy są właścicielami nieruchomości - wyjaśniał Tomasz Filipowicz. - Jeżeli ktoś nie chce zrobić tego elektronicznie bądź z jakichś powodów, nie może, to zapraszamy do Urzędu Miejskiego w Gdańsku w trzech naszych lokalizacjach dajemy możliwość dokonania meldunku, przy czym wcześniej można dokonać rezerwacji wizyty, umówić się na konkretny dzień, na konkretną godzinę.
Wystarczy zabrać ze sobą tytuł do lokalu, czyli na przykład może być to umowa najmu, może być to oczywiście akt notarialny.
To wszystko jest wyłącznie do wglądu. Ewentualnie, jeżeli mieszkamy u kogoś, a sami nie dysponujemy umową najmu, to wystarczy zgoda i podpis na wniosku tej osoby, która ma tytuł do lokalu, żebyśmy my mogli zameldować się w tym lokalu.

Zobacz cały program: