• Start
  • Wiadomości
  • Wybory i referendum. Czy można zrezygnować z któregoś głosowania?

Wybory i referendum. Czy można zrezygnować z któregoś głosowania?

Tegoroczne wybory parlamentarne, które odbędą się w niedzielę, 15 października, będą połączone z referendum. Każdy głosujący otrzyma trzy karty do głosowania: z listą kandydatów do Sejmu, Senatu oraz częścią referendalną zawierającą cztery pytania. Co zrobić, gdy ktoś z różnych powodów nie chce brać udziału w referendum? Albo zamierza odpowiedzieć na pytania referendalne, ale nie zamiaru wybierać przyszłych posłów i senatorów? Odpowiadamy na te pytania w artykule. 
22.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zasłona w biało-czerwonych barwach dla głosujących w wyborach
W tym roku walka o głosy do Sejmu i Senatu będzie się odbywać razem z kampanią referendalną
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Jakie pytania zawarto w referendum?

Uchwałę w sprawie połączenia wyborów parlamentarnych z referendum Sejm przyjął w czwartek, 17 sierpnia. Za jej przyjęciem głosowało 234 posłów, 210 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.
 
W referendum zadane zostaną cztery pytania, zaproponowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości: prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, europosłankę Beatę Szydło, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. 
1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
 
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
 
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
 
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Czy można odmówić udziału w referendum?

Osoba uczestnicząca w wyborach 15 października dostanie automatycznie od członka komisji wyborczej trzy karty do głosowania: z listą kandydatów do Sejmu, Senatu oraz z pytaniami referendalnymi.
 
Czy w takiej sytuacji jest możliwość odmowy głosowania w referendum? Najkrótsza odpowiedź brzmi: Tak.
 
Jak to zrobić? 
 
- Jeśli ktoś nie chce brać udziału w referendum, to musi taką wolę wyrazić przedstawicielowi komisji wyborczej. Ten z kolei ma obowiązek zapisania w rubryce uwagi w spisie wyborców przy danych głosującego informacji, że nie pobrana została karta referendalna - objaśnia Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
 
Adnotacja o nie wydaniu karty referendalnej będzie miała bezpośredni wpływ na frekwencję. Trzeba pamiętać, że aby referendum było wiążące dla rządzących konieczna jest frekwencja co najmniej 50 procent osób uprawnionych do głosowania.

Co o wyborach i referendum mówi PKW?

Jak prawa obywatela w sytuacji, gdy referendum ogólnokrajowe zorganizowane jest w tym samym dniu, w którym odbywają się wybory do Sejmu i do Senatu, precyzuje Państwowa Komisja Wyborcza?
 
W żadnej mierze wyborca (osoba uprawniona do udziału w referendum) nie może i nie jest zmuszany do głosowania wyborach do jakiegokolwiek organu, ani do udziału w referendum. Decyzja o udziale w wyborach do danego organu (np. do Sejmu lub do Senatu) albo w referendum jest zatem wyłączną decyzją wyborcy (osoby uprawnionej do udziału w referendum)

Obywatelska Kontrola Wyborów - zgłosiło się już ponad 30 tys. osób: "W nas jest siła"

W przypadku referendum przeprowadzanego w tym samym dniu, co wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyborca może zatem zdecydować, wyłącznie według własnego uznania, o udziale np.
 
  • jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w referendum)
  • jedynie w udziale w referendum (bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu)
  • jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i w referendum)
  • jedynie w wyborach do Senatu (bez udziału w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i referendum)