• Start
  • Wiadomości
  • Zaduszki artystyczne u dominikanów. W piątek, wstęp wolny

Dzisiaj wieczorem zaduszki artystyczne u gdańskich dominikanów - wstęp wolny

4 listopada, o godzinie 20:00, w kościele pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku odbędą się wyjątkowe zaduszki artystyczne. Gośćmi gdańskich dominikanów będą artyści z zespołu wokalnego 7/8 oraz Trójwiejskiej Spółdzielni „Ars bene moriendi”.
04.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jak co roku w okolicy Dnia Zadusznego, obchodzonego 2 listopada, wspominać będziemy w Gdańsku ważne dla kultury postaci, które odeszły w ubiegłym roku
Jak co roku w okolicy Dnia Zadusznego, obchodzonego 2 listopada, wspominać będziemy w Gdańsku ważne dla kultury postaci, które odeszły w ubiegłym roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Tegoroczny koncert muzyki dawnej i tradycyjnej w formule artystycznych zaduszek odbędzie się w piątek, 4 listopada, w Kościele Św. Mikołaja Gdańsk (ul. Świętojańska 72). Muzyczne spotkanie jak zawsze będzie okazją do wspomnienia wybitnych gdańskich artystów różnych dziedzin sztuki, którzy odeszli w ubiegłym roku. 

- Sięgając do bogactwa renesansowej muzyki wokalnej oraz ludowych, zakorzenionych w tradycji utworów żałobnych, zamierzamy stworzyć przestrzeń do zadumy i wdzięczności za ludzi, którzy włożyli swój wkład w tworzenie gdańskiej i w ogóle polskiej kultury - zapraszają gdańscy dominikanie wraz ze Stowarzyszeniem Musica Aeterna. - Ideą naszego koncertu jest także synergia pozornie różnych oblicz kultury muzycznej - klasycznej muzyki dawnej i muzyki ludowej, tradycyjnej. Chcemy pokazać, że mogą one współistnieć, doskonale się uzupełniając. 

Renesansowa msza za zmarłych

Głównym punktem programu piątkowego koncertu będzie „Missa pro defunctis” („Msza za zmarłych”) - późnorenesansowy, datowany na 1605 rok, dziesięcioczęściowy utwór o formie klasycznej mszy. Został skomponowany przez jednego z najwybitniejszych hiszpańskich kompozytorów tego okresu - Tomása Luisa de Victorię

W kręgu jego zainteresowań znajdowała się przede wszystkim religijna muzyka chóralna a capella, o mistycznym i nacechowanym emocjonalnie charakterze. Wprawne ucho wychwyci w jego muzyce znamiona wczesnego baroku. Co ciekawe, de Victoria napisał około 20 mszy, z czego jedynie dwie z nich są poświęcone zmarłym. Pierwsza, czterogłosowa, pochodzi z 1592 roku, druga, późniejsza - którą usłyszymy 4 listopada - została napisana na sześć głosów.

Utwór „Missa pro defunctis” wykona Zespół Wokalny 7/8. To nowa na trójmiejskiej mapie grupa, w skład której wchodzi siedmioro muzyków ze związanych z Gdańskiem. Na co dzień tworzą w różnych stylistykach, mogą też pochwalić się odmiennymi specjalnościami, ale połączyła ich chęć odkrywania, badania i wykonywania największych arcydzieł dawnej muzyki wokalnej.

Pieta w kościele św. Mikołaja
Pieta w kościele św. Mikołaja
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Sztuka dobrej śmierci

Uzupełnieniem klasycznego repertuaru będą tradycyjne pieśni pogrzebowe pochodzące z obrzędu pustych nocy. Wykona je spontanicznie powołana grupa miłośników polskiej muzyki tradycyjnej, związanych ze stowarzyszeniem Trójwiejska Spółdzielnia „Ars bene moriendi” (łac. sztuka dobrej śmierci) - badająca i pielęgnująca muzykę związaną z ludowymi zwyczajami pogrzebu.

Początek o godzinie 20:00. Wstęp wolny.

Gdańskie nekropolie. Cmentarz Garnizonowy - niezwykle urokliwy i zabytkowy

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole