• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie nekropolie. Cmentarz Garnizonowy - niezwykle urokliwy i zabytkowy

Gdańskie nekropolie. Cmentarz Garnizonowy - niezwykle urokliwy i zabytkowy

W czasie, gdy wiele osób przygotuje się lub już zaczęło odwiedzać groby bliskich prezentujemy nasz filmowy cykl Gdańskie Nekropolie. Pierwszym odwiedzonym przez nas z kamerą cmentarzem było Srebrzysko. Teraz pokazujemy położony prawie w centrum miasta Cmentarz Garnizonowy. Jest też kilka słów o jego historii.
30.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleja na Cmentarzu Granizonowym
Aleja na Cmentarzu Granizonowym
fot. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Cmentarz Garnizonowy powstał z trzech cmentarzy

W obecnych granicach Cmentarz Garnizonowy istnieje od 1947 roku. Wówczas to na przyległym terenie Cmentarza Związku Wolnoreligijnego wybudowano Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, a pozostałą część, od strony ul. Giełguda, włączono do Cmentarza Garnizonowego.

Powierzchnia 2,19 ha cmentarza obejmuje tereny trzech istniejących tu dawniej cmentarzy: położonego w górnej części historycznego Cmentarza Garnizonowego, nowego cmentarza szpitalnego, przy ewangelickim kościele p.w. Bożego Ciała oraz fragmentu, powstałego na początku XX wieku, Cmentarza Związku Wolnoreligijnego.


Zobacz film:

Cmentarz Garnizonowy w rejestrze zabytków

Cmentarz wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zachowała się tu zabytkowa neogotycka drewniana kaplica przedpogrzebowa z 1896 roku. Odnowiono ją w latach 90. ubiegłego wieku. Jest tu również, zbudowany w podobnym stylu, dom grabarza. Żywym elementem łączącym przeszłość i teraźniejszość cmentarza jest zabytkowy drzewostan cmentarny.

W 1995 r. po długiej przerwie ponownie otwarto cmentarz do pochówków. Wydzielono na nim Kwaterę Wojskową do pochówków zmarłych żołnierzy zawodowych z Garnizonu Gdańsk oraz Kwaterę Kombatancką.

Cmentarz Garnizonowy – miejsce spoczynku żołnierzy

Na Cmentarzu Garnizonowym znajdują się liczne miejsca pochówku zarówno żołnierzy jak i kombatantów. Są tu m.in. wspomniane wcześniej Kwatera Wojskowa (do chowania zmarłych żołnierzy Wojska Polskiego) oraz Kwatera Kombatancka (Kwatera grzebalna Porozumienia Niepodległościowych Związków Kombatanckich), a także Kwatera Wojenna Żołnierzy Niemieckich (Kwatera Żołnierzy Niemieckich poległych II Wojnie Światowej, Kwatera Żołnierzy Niemieckich z okresu I Wojny Światowej 1914–1918.

Na tym cmentarzu są też groby ważne dla Białorusinów np. mogiła Łukasza Mikałajewicze Dziekuć-Malej, białoruskiego działacza niepodległościowego. Istnieje też w górnej części nekropolii Kwatera Muzułmańska.

na podst. serwisu GZDiZ Cmentarze Gdańskie

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie