• Start
  • Wiadomości
  • Zadbaj o bezpieczeństwa swojego pupila. W Gdańsku trwa program czipowania psów

Zadbaj o bezpieczeństwa swojego pupila. W Gdańsku trwa program czipowania psów

Bezpłatne czipowanie psów to propozycja dla świadomych właścicieli czworonogów. Aby z niej skorzystać, należy spełnić jeden warunek - właściciel zwierzęcia musi być zameldowany w Gdańsku. Usługa realizowana jest w czterech lecznicach weterynaryjnych znajdujących się na terenie naszego miasta. Przed udaniem się do jednej z nich w celu oznakowania psa, należy umówić się telefonicznie na wizytę.
( Publikacja: 08.05.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce, w 1996 roku rozpoczął program bezpłatnego czipowania psó
Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce, w 1996 roku rozpoczął program bezpłatnego czipowania psó
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Chip to układ scalony z zaprogramowanym 15-cyfrowym, niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym. Umieszcza się go pod skórą zwierzęcia, najczęściej w okolicach karku. Odczytanie czipa możliwe jest poprzez przyłożenie do ciała zwierzęcia specjalnego urządzenia, które poprzez fale radiowe o niskich częstotliwościach aktywuje czip i wyświetla numer, który został mu przypisany.
Zabieg elektronicznego znakowania jest nieinwazyjny, bezpieczny dla zdrowia zwierzęcia i co najważniejsze - daje poczucie bezpieczeństwa, że nasz pies w razie zagubienia czy kradzieży, ma większe szanse na odnalezienie. 

 
Zabieg wszczepienia czipa przypomina zastrzyk do którego używa się grubszej igły
Zabieg wszczepienia czipa przypomina zastrzyk do którego używa się grubszej igły
Gdańsk.pl

 

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym w celu oznakowania psa, trwa kilka minut. Po zaczipowaniu, właściciel psa wypełnia druk, w którym podaje swoje dane osobowe z adresem i numerem telefonu. Właściciele psów, którzy nie chcą zaczipować psa, bo boją się o swoje prywatne dane, nie muszą się martwić, ponieważ podane informacje są niejawne.

- Akcję bezpłatnego czipowania psów prowadzimy w Gdańsku od 25 lat - wyjaśnia Emilia Salach, p.o. kierownika Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Promyk. - Pies, który trafia do schroniska, w pierwszej kolejności sprawdzany jest pod kątem posiadania czipa. Ten rodzaj oznakowania daje gwarancję ustalenia tożsamości psa, który uciekł właścicielowi lub zgubił się i w rezultacie trafił do schroniska. Takie sytuacje są zazwyczaj dużym stresem zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela, dlatego gorąco zachęcam, by ci, którzy jeszcze nie oznakowali swoich psiaków, zrobili to właśnie teraz.
 

Gdzie zaczipujemy psa?

W tym roku z darmowego zaczipowania psa możemy skorzystać w czterech gdańskich lecznicach weterynaryjnych. Co istotne, przed udaniem się do jednej z nich, należy umówić się telefonicznie na wizytę.

Podczas wizyty w celu oznakowania psa, należy mieć przy sobie dowód osobisty. 

Lecznica Weterynaryjna Zwierzyniec,  ul. Kartuska 249, tel.  58 302 00 02

Dla dzielnic: Osowa, Matarnia, Kokoszki, Piecki-Migowo, Siedlce, Suchanino, Wzgórze Mickiewicza, Brętowo, VII Dwór, Strzyża, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia, Oliwa. 

 

Przychodnia Weterynaryjna Vet-Life, ul. Hebanowskiego 72F, tel.  731 001 833

Dla dzielnic: Chełm, Jasień, Orunia - św. Wojciech - Lipce, Ujeścisko. 

 

Przychodnia Weterynaryjna przy ul. Sokola 2, tel. 500 101 071.

Dla dzielnic: Śródmieście, Olszynka, Rudniki, Wyspa Sobieszewska, Krakowiec - Górki Zachodnie, Stogi, Przeróbka. 

 

Gabinet Weterynaryjny M. Czernielewski,  ul. Lelewela 23E, tel. 58 344 63 45

Dla dzielnic: Aniołki, Brzeźno, Letnica, Młyniska, Nowy Port, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje.

 

 

Wszczepienie czipa jest możliwe u psa, który ma przynajmniej 3 miesiące
Wszczepienie czipa jest możliwe u psa, który ma przynajmniej 3 miesiące
Pixabay.com

 

Do kiedy można skorzystać?

Miasto Gdańsk każdego roku przeznacza na cel czipowania psów około 10 tys zł. W tym roku będzie to kwota większa - 20 tys. zł. Akcja potrwa do końca bieżącego roku lub do wyczerpania limitu, choć w ostatnich latach nie zdarzyło się, by limity zostały przekroczone. 

 

ZOBACZ FILM, KTÓRY PREZENTUJE JAK PRZEBIEGA CZYNNOŚĆ CZIPOWANIA PSA

 

Pies ma czip, co dalej?

Dane właścicieli psów, które zostały zaczipowane w ramach gdańskiego programu, trafiają do bazy schroniska Promyk. Jeśli oznakowany pies się zgubi i zostanie znaleziony na ulicy, wystarczy, że jego tymczasowy opiekun uda się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego - większość lecznic posiada własne czytniki czipów. Weterynarz zobaczy w systemie informację, że Promyk posiada dostęp do danych kontaktowych właściciela. 

Gdańszczanie, którzy skorzystają z programu miejskiego, powinni wiedzieć, że pies będzie do odnalezienia nie tylko w Gdańsku, ale też w całej Polsce, a nawet za granicą. Informacje o nim automatycznie trafią nie tylko do baz danych schroniska Promyk, ale też do międzynarodowej bazy Safe-Animal. 

Warto wiedzieć, że baz w których można umieścić dane po zaczipowaniu psa, jest kilka. Prewencyjnie, warto umieścić informacje we wszystkich dostępnych systemach wyszukiwarek zaczipowanych zwierząt. Najpopularniejsze z nich to:

  1. Centralna Europejska Wyszukiwarka Europetnet.
  2. Międzynarodowa Baza Danych SAFE-ANIMAL (Europetnet).
  3. Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (Europetnet).
  4. System Elektronicznej Identyfikacji Zwierząt.
  5. Elektroniczna Identyfikacja i Rejestracja Psów.
 
Właściciele psów, którzy nie chcą zaczipować psa, bo boją się o swoje dane osobowe, nie muszą się martwić. Te dane są niejawne
Właściciele psów, którzy nie chcą zaczipować psa, bo boją się o swoje dane osobowe, nie muszą się martwić. Te dane są niejawne
Gdańsk.pl


Nowy numer telefonu lub adres - pamiętaj o aktualizacji danych

Zdarzają się sytuacje, gdy kontakt z właścicielem zaczipowanego psa nie jest możliwy, ponieważ numer telefonu jest nieaktualny. Jeśli więc zmieniamy numer kontaktowy albo adres zamieszkania, pamiętajmy o zaktualizowaniu informacji w bazach danych, gdzie pies był przypisany. 

Program darmowego czipowania nie obejmuje kotów. Akcja dotyczy wyłącznie psów.

 

CZYTAJ:

Dbasz o bezpieczeństwo psa? Wszczep mu CZIP [WIDEO]

Psi “dowód osobisty” - gdzie założyć za darmo czip i co zrobić, by spełniał swą rolę