PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Psi “dowód osobisty” - gdzie założyć za darmo czip i co zrobić, by spełniał swą rolę

Psi “dowód osobisty” - gdzie założyć za darmo czip i co zrobić, by spełniał swą rolę
Pies, który ma wszczepiony podskórny czip ma ogromną szansę, by szybko wrócić do właściciela. Żeby tak się stało jego pan, czy pani musi zadbać o wprowadzenie swoich “namiarów” w bazie zaczipowanych czworonogów Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Gdańsku i uaktualniać je na bieżąco. Warto wiedzieć, że za założenie czipa w Gdańsku wcale nie trzeba płacić.
Czytnik czipów pozwala na szybką identyfikację psa - pod warunkiem, że dane o jego właścicielu są w bazie i są aktualne
Czytnik czipów pozwala na szybką identyfikację psa - pod warunkiem, że dane o jego właścicielu są w bazie i są aktualne
Schronisko Promyk

 

Wszczepianie czipów zwierzętom w Gdańsku ma już swoją tradycję. Program identyfikacji czworonogów funkcjonuje w naszym mieście od 1996 roku - wtedy Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt wykonało na zlecenie Miasta Gdańska bazę elektroniczną na potrzebę gromadzenia danych właścicieli z tym “podskórnym dowodem”.

- Obecnie zakładanie psom chipów można uznać już za powszechne w naszym mieście i ta powszechność jest z pewnością jednym z najważniejszych czynników, które spowodowały, że proporcje statystyk adopcji do odbiorów psów ze schroniska przez ich właścicieli uległy diametralnej zmianie - mówi Piotr Świniarski, kierownik Schroniska dla bezdomnych zwierząt Promyk w Gdańsku. - Kiedyś 80-90 proc. psów opuszczało schronisko na drodze adopcji, a reszcie udawało się wrócić do właściciela, teraz proporcje rozkładają się po połowie.

Sprawa jest prosta - jeśli pies ma wszczepionego chipa, wystarczy odczytać jego numer, wprowadzić go do bazy danych właścicieli oznakowanych czworonogów i zadzwonić pod numer kontaktowy. Dzięki szybkiej identyfikacji, pobyt zwierzęcia w Promyku może trwać zaledwie kilka godzin (a nawet krócej), co jest bardzo istotne nie tylko z powodu znacznego skrócenia stresu rozłąki, ale także dlatego, że oszczędza właścicielowi opłat, które ma obowiązek ponieść za pobyt jego ulubieńca w schronisku (więcej w ramce w dolnej części tekstu).

 

Piotr Świniarski kierownik Schroniska dla bezdomnych zwierząt Promyk w Gdańsku
Piotr Świniarski kierownik Schroniska dla bezdomnych zwierząt Promyk w Gdańsku
Mateusz Ochocki/KFP

 

Załóż psu chip za darmo w Gdańsku

Założenie czipa we własnym zakresie kosztuje ok. 100 zł, ale dla mieszkańców Gdańska (zameldowanych) nie jest to konieczny wydatek. Miejskie schronisko od lat prowadzi program bezpłatnej identyfikacji psów, który realizują wyłonione w przetargu lecznice weterynaryjne. W zeszłym roku z tej opcji skorzystało 639 osób. W tym roku można zaczipować psa (koty nie są objęte programem) w pięciu gabinetach w różnych rejonach Gdańska (zwykle jest ich sześć, ale w tym roku w jednym rejonie nie udało się wyłonić wykonawcy, można udać się do dowolnej placówki z tej listy).

- Zwykle umowy z lecznicami podpisywane są w marcu i od tej chwili program zaczyna działać. Można z niego korzystać do 30 listopada, albo do momentu wykorzystania puli identyfikatorów - tłumaczy Piotr Świniarski. - Psy spokojnie można zaczipować już w trzecim miesiącu życia. Dysponujemy również mikrochipami przeznaczonymi dla małych piesków i szczeniaków.

 

Spacer podopiecznych gdańskiego schroniska Promyk z opiekunami, listopad 2016
Spacer podopiecznych gdańskiego schroniska Promyk z opiekunami, listopad 2016
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Jest już czip - sprawdź, czy działa

Cała “operacja” trwa kilka minut. Właściciel psa wypełnia druk, w którym podaje swoje dane osobowe z adresem i numerem telefonu. Jeśli oznakowany pies się zgubi i ktoś znajdzie go na ulicy, wystarczy, że uda się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego (najczęściej mają własne czytniki czipów) i zidentyfikowana zguba szybko trafi do właściciela.

- Przy czym weterynarz będzie wiedział tylko, że pies widnieje w bazie danych “schronisko dla bezdomnych zwierząt w Gdańsku”. Tylko my mamy dostęp do szczegółowych danych właściciela i kontaktujemy się z nim - zaznacza Piotr Świniarski. - Właściciele psów, które zostały oznakowane w ramach naszego programu mogą być pewni, że za czipem pójdą informacje niezbędna do zidentyfikowania właściciela. Uczulam osoby, które zaczipują, czy już zaczipowały psa na własną rękę, by dopilnowały umieszczenia tych informacji w jakiejś bazie danych. Naprawdę często zdarza się, że trafia do nas pies z czipem, którego numer nigdzie nie widnieje. Zdarzają się też sytuacje, gdy nie jesteśmy w stanie skontaktować się z właścicielem, bo numer telefonu jest nieaktualny. Jeśli więc zmieniamy numer kontaktowy albo adres zamieszkania, prosimy o zaktualizowanie informacji w naszej bazie.

Żeby to zrobić, wystarczy zadzwonić do Promyka albo wysłać maila.

 

Nie ma to jak psie hasanie po plaży z `kumplem`, ale też łatwo się zagubić w tej wielkiej przestrzeni...
Nie ma to jak psie hasanie po plaży z `kumplem`, ale też łatwo się zagubić w tej wielkiej przestrzeni...
Anna Rezulak/KFP

 

Co istotne - numery czipów psów ze zbioru danych Promyka trafiają także do międzynarodowej bazy SAFE ANIMAL (jak wyżej: administratorem danych właścicieli jest wyłącznie Promyk). Dzięki temu zasięg identyfikacji gdańskich zwierząt obejmuje całą Polskę i Europę. Prywatny właściciel sam może zarejestrować swojego psa w SAFE ANIMAL (założenie konta kosztuje 49 zł, pierwsze zwierze gratis, każde kolejne - 39 zł).

 

Koszty pobytu zwierzęcia w gdańskim schronisku płacone przez ich właścicieli

  • koszt każdej rozpoczętej doby pobytu w Promyku - 16 zł,
  • interwencja pracownika schroniska w terenie (odłowienie zwierzęcia) - 70 zł
  • jeśli zwierzę wymaga interwencji weterynarza (np. po potrąceniu przez samochód), właściciel ponosi koszty leczenia, które są wyższe w przypadku gdy operację wykonać musiała zewnętrzna lecznica weterynaryjna dyżurująca w nocy (w nie ma nocnego dyżuru weterynaryjnego).

 

Zobacz film dokumentujący zabieg wszczepiania czipa

Dbasz o bezpieczeństwo psa? Wszczep mu CZIP [WIDEO]

 

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze