Wyspa Sobieszewska. Umowa na projekt domu sąsiedzkiego z remontem Wyspy Skarbów

Przy ul. Turystycznej na Wyspie Sobieszewskiej powstanie Centrum Społeczno-Kulturalne. Krokiem do stworzenia nowego domu sąsiedzkiego jest projekt adaptacji i przebudowy budynków, które znajdują się na tym obszarze. Właśnie podpisano umowę na jego opracowanie.
14.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia rodzinną atmosferę na placu zabaw, gdzie dzieci bawią się na huśtawkach i zjeżdżalniach, a dorośli odpoczywają na ławkach lub patrzą na zabawę swoich pociech. W tle widoczny jest stary budynek z napisem Biblioteka , otoczony drzewami, co nadaje scenie lokalny, wspólnotowy charakter.
17. urodziny Wyspy Skarbów w Sobieszewie, czerwiec 2021
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Umowa na projekt

Doskonale znany mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej budynek Domu Kultury „Wyspa Skarbów” przy ul. Turystycznej w najbliższych latach ma przejść kompleksowy remont, by móc zaadaptować jego wnętrza na nowo.

W obiekcie powstać ma Centrum Społeczno-Kulturalne (dom sąsiedzki), w którym swą siedzibę mieć będą m.in.:

  • Wyspa Skarbów – Gdański Archipelag Kultury,
  • Biblioteka na Wyspie – Biblioteka Publiczna, filia nr 48,
  • Rada Dzielnicy Wyspy Sobieszewskiej,
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej
  • i Koło Emerytów i Rencistów „Bursztynek”. 

Umowę na opracowanie kompleksowego projektu podpisano 13 maja 2024 r. Dokumentację wykona biuro Gzowski Architekci Sp. z o.o. Koszt to ponad 587 tys. złotych. Prace projektowe mają potrwać rok.

Spotkanie z prezydent Dulkiewicz na Wyspie Sobieszewskiej. O co pytali mieszkańcy?

Biblioteka, dom kultury, warsztaty

Projekt obejmie remont i adaptację budynku przy ul. Turystycznej, z odtworzeniem historycznej bryły budynku, odkryciem jego ceramicznej elewacji oraz przywróceniem dawnej formy werandy.

Obok biblioteki na parterze mieścić się będzie w przyszłości aneks kuchenny, tak, by przy bibliotece umożliwić stworzenie mini-kawiarenki. Pozostała część obiektu ma w przyszłości służyć jako dom kultury.

W dokumentacji ujęty będzie m.in. projekt aranżacji i wyposażenia wnętrz oraz projekt renowacji i konserwacji cennych historycznie elementów.  

Dokumentacja ma uwzględnić również projekt zagospodarowania budynków przy ul. Turystycznej 3a pod warsztaty i biura, tak aby zwiększyć powierzchnię użytkową działających na tym obszarze instytucji. Ważnym elementem dokumentacji będzie przywrócenie wyglądu dawnej piekarni.

“Coraz mniej pożarów, więcej wichur” - strażacy ochotnicy ze Świbna i Sobieszewa podsumowują 2023 rok

Historia siedziby Wyspy Skarbów

Rekomendowane będzie uwzględnienie w zamawianych dokumentacjach możliwych rozwiązań dotyczących energooszczędności, a jeżeli okaże się to ekonomicznie zasadne, także zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Pomiędzy budynkami ma zostać zaprojektowana przyjazna przestrzeń parkowa oraz przestrzeń do organizacji imprez plenerowych. 

Budynek przy ul. Turystycznej 3 funkcjonował od początku XX w. W latach 20-tych i 30-tych mieścił się w nim hotel „Lindenhof” (hotel „pod Lipami”) oraz restauracja i kawiarnia „Restaurant und Cafe Bohnsack”. Kompleks ten działał do końca II Wojny Światowej. Potem służył m.in. jako szkoła, przedszkole i biblioteka. 

oprac. IB

TV

Inscenizacja na Górze Gradowej. Jak przed trzema wiekami odparto atak Rosjan