Wydawnictwo słowo/obraz terytoria uczciło 25-lecie. Prezes Stanisław Rosiek ogłosił, że odchodzi 

Było uroczyście, ale i rodzinnie - choć w dostojnej Wielkiej Sali Ratusza Staromiejskiego. Zebrali się tam pracownicy i przyjaciele wydawnictwa słowo/obraz terytoria, by uczcić jubileusz 25-lecia tej prywatnej firmy, zasłużonej dla gdańskiej i polskiej humanistyki. Prezes Stanisław Rosiek, który z tej okazji otrzymał nagrodę Miasta Gdańska - jak zwykle skromny - podkreślał, że “to nie ja, ale zespół”. Dodał też, że odchodzi na zasłużoną emeryturę. Nikt mu nie uwierzył.
( Publikacja: 22.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gala odbyła się we wtorek wieczorem, 21 czerwca, w Ratuszu Staromiejskim. Radny Miasta Gdańska Andrzej Stelmasiewicz ogłosił przyznanie Stanisławowi Rośkowi Nagrody Miasta Gdańska, którą chwilę później wręczyła Ewa Adamska z Urzędu Miejskiego. Profesor dostał wielki bukiet czerwonych róż. Odczytano ciepły, osobisty w tonie, list gratulacyjny od prezydent Aleksandry Dulkiewicz
Gala odbyła się we wtorek wieczorem, 21 czerwca, w Ratuszu Staromiejskim. Radny Miasta Gdańska Andrzej Stelmasiewicz ogłosił przyznanie Stanisławowi Rośkowi Nagrody Miasta Gdańska, którą chwilę później wręczyła Ewa Adamska z Urzędu Miejskiego. Profesor dostał wielki bukiet czerwonych róż. Odczytano ciepły, osobisty w tonie, list gratulacyjny od prezydent Aleksandry Dulkiewicz
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Słowo/obraz terytoria - życie z kanapą ważnego autora

Ta gala nie mogła się odbyć bez “kanapy mrożkowskiej”. Jest to mebel, który na co dzień stoi w siedzibie wydawnictwa przy ul. Pniewskiego we Wrzeszczu. Kanapa nazywa się “mrożkowska”, ponieważ siadał na niej Sławomir Mrożek, gdy podczas wizyt w Gdańsku przychodził do prezesa Stanisława Rośka. Były to spotkania jak najbardziej twórcze. Słowo/obraz terytoria wydało nacechowane specyficznym poczuciem humoru “Rysunki zebrane” Mrożka - jeden z ponad 1000 tytułów autorów polskich i zagranicznych, jakie w ciągu ćwierćwiecza znalazły się na krajowym rynku księgarskim dzięki staraniom i pracy gdańskiej oficyny.

Po to, by kanapę przewieźć do Ratusza Staromiejskiego, trzeba ją było najpierw wydobyć z kamienicy przy Pniewskiego. Wymagało to złożenia na stertę setek książek i rozebrania potężnego regału, który utrudniał wyjście. W końcu kanapa dotarła do ratusza. Stanęła na honorowym miejscu. Podczas gali kolejni goście i pracownicy byli na nią zapraszani. Prezes Rosiek z nimi rozmawiał. Duch Mrożka uśmiechał się do zebranego towarzystwa.

Po to, by kanapę mrożkowską  przewieźć do Ratusza Staromiejskiego, trzeba ją było najpierw wydobyć z kamienicy przy Pniewskiego, gdzie mieści się siedziba wydawnictwa
Po to, by "kanapę mrożkowską" przewieźć do Ratusza Staromiejskiego, trzeba ją było najpierw wydobyć z kamienicy przy Pniewskiego, gdzie mieści się siedziba wydawnictwa
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Słowo/obraz terytoria - środowisko zarażone wiarą

Stanisław Rosiek zanim został wydawcą, był skupiony na pracy naukowej i własnej twórczości pisarskiej. Jest jednym z najwybitniejszych uczniów Marii Janion, historykiem literatury, specjalistą od Mickiewicza, wykładowcą historii literatury na Uniwersytecie Gdańskim, profesorem. 

W wieku 93 lat zmarła prof. Maria Janion, wybitna naukowczyni, znawczyni romantyzmu, wykładowczyni UG

- Nie byłoby tego wydawnictwa, gdyby nie rzadkie połączenie cech, jakie ma Profesor. Z jednej strony marzycielstwo, z drugiej wizja i konsekwentny upór - mówią jego współpracownicy. - Zawsze zarażał nas wiarą w sukces, podnosił na duchu w trudnych chwilach. Człowiek niezwykle pracowity, a przy tym skromny, choć z dużymi osiągnięciami. W maju odebrał Poznańską Nagrodę Literacką 2022 za “Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza”.

Pomysł na wydawnictwo słowo/obraz terytoria od początku był taki, żeby wydawać tytuły ważne dla polskiej i światowej humanistyki, a przy tym po prostu piękne książki, wyjątkowe pod względem edytorskim. To z kolei oznaczało książki drogie, a przez to trudno dostępne dla czytelnika.

W jubileuszowej uroczystości uczestniczył zespół wydawnictwo i liczne grono przyjaciół. Słowo/obraz terytoria ma wielu fanów w całym kraju - oczywiście humanistów
W jubileuszowej uroczystości uczestniczył zespół wydawnictwo i liczne grono przyjaciół. Słowo/obraz terytoria ma wielu fanów w całym kraju - oczywiście humanistów
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Kluczem do rozwiązania tego dylematu z założenia miał być mecenat państwa, ministerialne dotacje, które pozwalają na obniżenie ceny sprzedaży książki  - mówią w wydawnictwie. - Wynikało to z wiary, że elitom nowej Polski, po upadku PRL, będzie zależeć na promowaniu wybitnych dzieł humanistyki, które zwyczajnie aż chce się wziąć do ręki. 

I to się udawało, przynajmniej w pierwszych latach istnienia wydawnictwa. Później z tym państwowym mecenatem bywało różnie. Słowo/obraz terytoria popadło w tak poważne problemy ekonomiczne, że mogło zniknąć z rynku.

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria obchodzi jubileusz 25-lecia i już nie jest firmą w upadłości

Kryzys został opanowany, wydawnictwo odzyskało równowagę, i weszło kolejne 25 lat działalności - choć znowu przyszły ciężkie czasy dla humanistyki. Mecenat państwa zanika, źródełko ministerialnych dotacji systematycznie wysycha. 

Zespół wydawnictwa liczy obecnie 10 osób.

Na jubileusz zespół przygotował księgę “słowo/obraz terytoria 1995-2020”. Piękny album, przedstawiający dokonania wydawnictwa. Jest tam m.in. szczegółowa bibliografia, spis tytułów, autorów, serii wydawniczych
Na jubileusz zespół przygotował księgę “słowo/obraz terytoria. Autoportret wydawnictwa 1995-2020”. Piękny album, przedstawiający dokonania wydawnictwa. Jest tam m.in. szczegółowa bibliografia, spis tytułów, autorów, serii wydawniczych
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Słowo/obraz terytoria - ciepły list od prezydent Gdańska

Na swój jubileusz przygotowali księgę “słowo/obraz terytoria. Autoportret wydawnictwa 1995-2020”. Piękny album, przedstawiający dokonania wydawnictwa. Jest tam m.in. szczegółowa bibliografia, spis tytułów, autorów, serii wydawniczych.

Podczas gali w Ratuszu Staromiejskim, na stołach, wyeksponowano egzemplarze 100 spośród przeszło tysiąca wydanych książek. Wiele z nich to bibliofilskie “białe kruki”, w internecie osiągają wysokie ceny. Niektóre udaje się wznowić.

Uroczystość uświetniły występy muzyczne Mikołaja Trzaski.

Przedstawiono troje nowych redaktorów wydawnictwa. Nowych, ale już sprawdzonych - od około pięciu lat podejmowali już współpracę.

Radny Miasta Gdańska Andrzej Stelmasiewicz podczas gali ogłosił przyznanie Stanisławowi Rośkowi Nagrody Miasta Gdańska, którą chwilę później wręczyła Ewa Adamska z Urzędu Miejskiego. Profesor dostał wielki bukiet czerwonych róż. Odczytano ciepły, osobisty w tonie, list gratulacyjny od prezydent Aleksandry Dulkiewicz. 

Uroczystość uświetniły występy muzyczne Mikołaja Trzaski
Uroczystość uświetniły występy muzyczne Mikołaja Trzaski
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Słowo/obraz terytoria - prezes Stanisław Rosiek odchodzi?

Najbliższe plany wydawnicze? Kontynuacja “Historii męskości” - trzeci tom ma ukazać się we wrześniu. Poza tym trzy tomy “Historii muzeum” Krzysztofa Pomiana i tom o mocnym tytule “Nekroprzemoc”. Nawiasem mówiąc, z tysiąca książek wydanych przez słowo/obraz terytoria 25 ma w tytule słowo “śmierć” lub pokrewne - w końcu prawdziwi humaniści szukają radości życia, mając jednocześnie świadomość obecności Tanatosa. 

Stanisław Rosiek ogłosił podczas gali, że to czas na zasłużoną emeryturę.

- Odchodzę - podkreślił.

- Nie bardzo to sobie wyobrażamy - mówią w wydawnictwie. - Profesor tak mówi już od pięciu lat, więc nie bardzo wierzymy, że ostatecznie się na to zdecyduje. I pocieszamy się, że przecież nie wyznaczył swojego następcy.