Wydarzenia w 84 rocznicę "Nocy kryształowej" w Gdańsku: prelekcje i koncert carillonowy

Kilka dni po "Nocy kryształowej" w III Rzeszy, 11 i 12 listopada 1938 roku w Gdańsku, niemieccy naziści brutalnie zaatakowali swych żydowskich sąsiadów. W 84. rocznicę tych wydarzeń w Muzeum Gdańska odbędą się prelekcje i koncert carillonowy. W tym pierwszym wezmą udział pracownicy z United States Holocaust Memorial Museum, a podczas koncertu obok carillonistki miejskiej Moniki Kaźmierczak wystąpi saksofonista Mikołaj Trzaska.
( 09.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
synagoga
Makieta z brązu, znajdująca się przed Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, przypomina dziś o istnieniu Wielkiej Synagogi w Gdańsku. To też miejsce gdzie można oddać cześć pamięci ofiar pogromu podczas "Nocy kryształowej"
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wielka Synagoga powróciła do Gdańska. Tym razem nie z cegły a z brązu

Od przejęcia władzy w Niemczech przez NSDAP w 1933 roku, niemieccy Żydzi stawali się z każdym rokiem coraz bardziej dyskryminowaną grupą ludności, mimo że większość z nich uważała się za Niemców. Do „Nocy kryształowej” doszło w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Obiektem ataków i rabunku były sklepy, domy żydowskie oraz synagogi. Dziesiątki tysięcy osób zostały zesłane do obozów. Liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 91 osób.    

W Gdańsku "Noc kryształowa" rozpoczęła się trzy dni po wydarzeniach w Niemczech. Głównym celem tłumu był symbol obecności gminy żydowskiej w mieście - nieistniejąca dziś Wielka Synagoga. Nie spalono jej wyłącznie dzięki postawie grupy weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzonej przez emerytowanego kapitana żydowskiego pochodzenia Dawida Lissauera. Budynek rozebrano rok później, w maju 1939.

Koncert online z udziałem Mikołaja Trzaski

Wydarzenia gdańskiej "Nocy kryształowej" upamiętnią carillonistka miejska Monika Kaźmierczak oraz saksofonista Mikołaj Trzaska, których występ będzie można zobaczyć online na profilu Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska na Facebooku oraz na www.gdansk.pl

 

Grafika

 

- W przeciwieństwie do koncertów, które wykonywaliśmy w poprzednie rocznice „Nocy kryształowej”, w tym roku zdecydowaliśmy się zaprosić widzów w muzyczną improwizowaną, ale inspirowaną żydowskimi motywami pełną niepokoju i emocji podróż - mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska. - W tym celu do współpracy zaprosiliśmy Mikołaja Trzaskę, znanego i cenionego kompozytora oraz muzyka.   

Koncert na carillon i saksofon rozpocznie się w sobotę, 12 listopada 2022 roku, o godz. 15.00 z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy ul. Profesorskiej 3. Potrwa on około 40 minut.

Spotkanie z historią.  Pejzaże żydowskiego Gdańska: rozkwit i tragiczny koniec

Tego samego dnia, o godzinie 16.00 w Dworze Artusa rozpocznie się spotkanie poświęcone wydarzeniom „Nocy kryształowej”, związkom Gdańska z kulturą żydowską oraz gdańskim kolekcjonerze żydowskiego pochodzenia, Lesserze Giełdzińskim. W spotkaniu wezmą udział dr Jan Daniluk, dr Mieczysław Abramowicz oraz Izabela Jastrzembska-Olkowska i Klaudiusz Grabowski. W spotkaniu weźmie także udział delegacja United States Holocaust Memorial Museum z USA.

Biało-czerwony Gdańsk na Święto Niepodległości. Parada Niepodległości przejdzie już po raz 20

- Gościem specjalnym spotkania będzie Jacek Nowakowski, który przedstawi bogactwo zbiorów jednego z największych i najważniejszych muzeów historycznych świata, także w kontekście „Nocy kryształowej” - mówi dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska. - Wizyta amerykańskich muzealników nie jest przypadkowa. W październiku wspólnie zaprezentowaliśmy wystawę plenerową „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania wobec Zagłady”. Z jej tematyką można się zapoznać do 15 listopada przy ulicy Grobla I. 

Udział w obu wydarzeniach jest nieodpłatny.

84. rocznica nocy kryształowej w Gdańsku. Koncert z wieży kościoła św. Katarzyny

 • Kiedy: 12 listopada 2022 (sobota), godz. 15.00-15.40
 • Gdzie: Kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3 i okolice placu Heweliusza
 • Transmisje online: Facebook: Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska oraz www.gdansk.pl
 • Wystąpią: Monika Kaźmierczak (carillon), Mikołaj Trzaska (saksofon), Krzysztofa Gomółka-Pawlicka (wprowadzenie / poezja) 

 

dobrycarilion
Koncert na carillon i saksofon rozpocznie się w sobotę, 12 listopada 2022 roku, o godz. 15.00 z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy ul. Profesorskiej 3. Potrwa około 40 minut
fot. Dariusz Kula/mat. Muzeum Gdańska

84. rocznica nocy kryształowej w Gdańsku. Żydowski Gdańsk i noc kryształowa

 • Kiedy: 12 listopada 2022 (sobota), godz. 16.00-18.00
 • Gdzie: Dwór Artusa, Sień Gdańska, Długi Targ 43/44
 • Prowadzenie: dr Janusz Marszalec

Jarmark Bożonarodzeniowy już wkrótce. Będzie równie bogaty i kolorowy, jak rok temu

Program:

 • 16.00 - Kristallnacht w narracji i kolekcji United States Holocaust Memorial Museum - Jacek Nowakowski (Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie)
 • 16.15 - Lesser Giełdziński i jego kolekcja muzealiów - Izabela Jastrzembska-Olkowska (Muzeum Gdańska)
 • 16.30 - Kulturbund Żydów Wolnego Miasta Gdańska - dr Mieczysław Abramowicz
 • 16.45 - Cmentarze żydowskie w Wolnym Mieście Gdańsku - Klaudiusz Grabowski (Muzeum Gdańska)
 • 17.00 - Noc kryształowa w Wolnym Mieście Gdańsku - dr Jan Daniluk (Uniwersytet Gdański)
 • 17.20 - 17.45 - dyskusja

(opr. AK)