Nowy, ogólnodostępny parking przy Parku Oruńskim. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Od kilku dni można już korzystać z miejskiego parkingu, który powstał przy ul. Nowiny, tuż przy kanale Raduni. To jedna z bardziej wyczekiwanych inwestycji w tej części Gdańska - od czasu, kiedy Park oruński został zrewaloryzowany mieszkańcy chętnie spędzają tu wolny czas. Popularność tego miejsca przełożyła się jednak na problemy mieszkańców - kierowców, którzy nie mieli gdzie zaparkować samochodu w okolicy.
15.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment parkingu, widać nawierzchnię z kostki, kilka zaparkowanych samochodów osobowych i niewielkie zielone trawniki
Przy ul. Nowiny, w sąsiedztwie Parku Oruńskiego, powstało 50 miejsc parkingowych
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

50 nowych miejsc parkingowych

Zostały zbudowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2021. Powstały na działce w sąsiedztwie głównego wejścia do parku. Z dwóch stron otacza ją ul. Nowiny, z jednej - kanał Raduni.

W ramach prac powstało dokładnie 47 miejsc postojowych o wymiarach 2,5x5 metrów, oraz trzy miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych ruchowo o wymiarach 3,6x5 metrów. Teren, na którym zostały zbudowane, został utwardzony za pomocą płyt ażurowych typu Meba z krawężnikami i obrzeżami.

W ramach inwestycji wybudowano też jezdnie manewrowe, fragmenty chodnika i zjazd z ul. Nowiny na wysokości placu zabaw. Parking został również oświetlony. Długość nowych chodników wynosi łącznie 43 metry, a ich szerokość - 2 metry. Wykonane je z szarych płyt chodnikowych o wymiarach 30x30 cm. Wokół parkingu zasiane zostały nowe trawniki.

Inwestycję zrealizowała firma Hydro-Mag Sp. z o.o. Koszt prac to ponad 1,3 mln zł.

Na przełomie kwietnia i maja zakończyły się ostatnie procedury związane z możliwością użytkowania tego terenu. Zachęcamy więc, do korzystania.

Zmiany na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej, al. Havla i ul. Łostowickiej

zdjęcie z drona, widać parking z wyznaczonymi miejscami postojowymi, kilka stojących samochodów, a wokół zielone drzewa i trawniki
Na tej inwestycji zależało mieszkańcom. Zaangażowała się w to Rada Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Przewodnicząca zarządu tej rady złożyła wniosek do Budżetu Obywatelskiego dotyczący właśnie budowy parkingu
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Popularny Park Oruński

Od czasu, kiedy park ten został zrewaloryzowany, ściągają tu prawdziwe tłumy, zwłaszcza w dniach, kiedy organizowane są tu koncerty, festyny bądź inne wydarzenia artystyczne. Regularnie przychodzą tu mieszkańcy okolicznych dzielnic: Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec, Oruni Górnej-Gdańska Południe, a także Chełmu i Ujeściska- Łostowic. Zaglądają tu też gdańszczanie z bardziej oddalonych dzielnic, a nawet turyści. Problemem, z jakim borykał się ten park, był brak miejsc postojowych w jego sąsiedztwie. Osoby, które decydowały się dojechać na miejsce samochodem, parkowały dotąd gdziekolwiek, często łamiąc przy tym przepisy, bądź też traciły niepotrzebne nerwy w poszukiwaniu parkingu w okolicy.

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku