Wrzeszcz. Śladami Grassa - spacer z przewodnikiem

Do udziału w tych spacerach przekonywać specjalnie nikogo nie trzeba. Organizowane od blisko czterech lat przez serwis iBedeker przyciągają każdorazowo kilkuset słuchaczy. W sobotę, 12 grudnia, zaplanowano kolejny spacer, tym razem ulicami Dolnego Wrzeszcza.
11.12.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ostatnio na spacer z przewodnikiem po starym Chełmie przyszło blisko 400 osób.

Wędrówka rozpocznie się przed Dworem Kuźniczki przy ul. Wajdeloty. Początek spotkania - o godz. 13. Udział jest bezpłatny. Organizatorzy zapowiadają, że będzie wiodła szlakiem charakterystycznych dla dzielnicy miejsc. O historii i wyjątkowości Dolnego Wrzeszcza opowiadać będzie Aleksander Masłowski - znany przewodnik miejski.


Odwiedzić Oskara

Obecni będą mogli posłuchać anegdot związanych m.in. ze zrewitalizowaną ostatnio  ul. Wajdeloty czy okolicami ul. Mickiewicza. Nie zabraknie też historii tutejszego browaru czy lotniska. Jako, że spacer odbędzie się w dzielnicy, w której mieszkał noblista, Gunter Grass, to w ramach sobotniej trasy zaplanowano również odwiedziny miejsc związanych z Oskarem Matzerathem, bohaterem powieści "Blaszany bębenek". Przypomnijmy: Oskar został ochrzczony, podobnie zresztą jak Grass, w Kolegiacie p.w. Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu. W obecnym gmachu II LO, przy ul. Pestalozziego, przed laty uczył się noblista, a Oskar spędził tam swój jedyny dzień w szkole. Na Placu Wybickiego stoi natomiast rzeźba, przedstawiająca Oskarka i Guntera Grassa siedzących na ławeczce.

Więcej na temat odsłonięcia rzeźby noblisty można przeczytać TUTAJ


Moda na Gdańsk

iBedekerowe spacery cieszą się ogromną popularnością, niezależnie od pogody i pory roku. Przed kilkoma dniami, 6 grudnia, zorganizowano wędrówkę ulicami starego Chełmu. Pojawiło się na nim około 400 osób. Rekord frekwencji padł jednak przed dwoma laty, kiedy na spotkaniu w Nowym Porcie pojawiło się 450 osób. Spacery organizowane są dla mieszkańców po miejscach, do których turyści zazwyczaj nie zaglądają. Odbywają się one po sezonie turystycznym, a więc od jesieni do wiosny. Nie są cykliczne. Wszystko zależy bowiem od znalezienia wspólnych wolnych terminów organizatora, czyli iBedekera, oraz zawodowego przewodnika miejskiego.

Te spotkania mają swoją stałą grupę sympatyków, którzy pojawiają się niemal na każdym spacerze. Są i tacy, którzy dołączają od czasu do czasu oraz mieszkańcy danej dzielnicy, zainteresowani historią miejsca, w którym żyją, którzy biorą udział tylko w konkretnym spotkaniu.

Dotąd odbyło się ponad 20 takich spacerów. Najbliższe, po Wrzeszczu, planowane jest w Oliwie.

Więcej o spacerze po Chełmie - czytaj TUTAJ

TV

Bajpas kartuski działa