• Start
  • Wiadomości
  • Wielokulturowe Pomorze w sieci: koncert ukraińskiej artystki Hanny Tiekuczewej w niedzielę, 7 czerwca

Wielokulturowe Pomorze w sieci: koncert ukraińskiej artystki Hanny Tiekuczewej w niedzielę, 7 czerwca

- Pragniemy włączać przybyszów w kulturalne życie Pomorza, tak, aby wielokulturowość stała się wizytówką kulturalną naszego regionu - mówi Marta Korga z NCK, organizatora projektu Wielokulturowe Pomorze w sieci, w ramach którego już w niedzielę, 7 czerwca 2020 r., o godz. 19, odbędzie się koncert Hanny Tiekuczewej. Artystka zaśpiewa ukraińskie przeboje muzyki pop, pieśni ludowe i, po raz pierwszy, autorskie utwory.
( Publikacja: 06.06.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Hanna Tiekuczewa
Hanna Tiekuczewa
fot. mat. NCK

 

Gdańsk 2020 - sztuka na czas pandemii. Posłuchaj głosu artystów na wystawie online

 

Hanna Tiekuczewa do Gdańska przyjechała z obwodu ługańskiego. Urodziła się w niewielkim mieście Antracyt w Donbasie. Mama była dyrygentką i skrzypaczką, a tata - malarzem. Hanna poszła w ślady rodziców artystów, szczególnie mamy. Studiowała wychowanie muzyczne w Ługańskim Instytucie Kultury i Sztuki, pracowała w domu kultury, wygrywała konkursy. W perspektywie miała posadę w szkole lub w filharmonii, narzeczony miał dobrą pracę w fabryce. 

- Mieszkaliśmy jak wszyscy. Planowaliśmy wziąć ślub - mówi Hanna.

Plany pokrzyżował im 2014 – rok wybuchu wojny w Donbasie.

Hanna Tiekuczewa

 

 

Do Polski najpierw wyjechał narzeczony. Wybór miasta był przypadkowy – tam, gdzie trafi się ogłoszenie o pracę. Padło na Gdańsk. Hanna dołączyła do Antona trzy miesiące później. To był rok 2017. Przez krótki czas pracowała w McDonaldzie, ale chciała zarabiać na życie, śpiewając i grając. Zaczęła więc występować w przejściu podziemnym przy Dworcu Gdańsk Główny. 

- Lato, jesień, zima, wiosna, codziennie po dwie godziny - wspomina. - Poznałam trochę światka muzycznego z Gdańska. Dorabiali tak niektórzy studenci gdańskiej akademii muzycznej.

Jakiś czas potem znalazła spokojną przystań w zawodzie muzyka. Pracuje dziś w przedszkolu i w Gdańskim Archipelagu Kultury, gdzie prowadzi chór Wyrij, który składa się z amatorów śpiewu z Ukrainy żyjących na Pomorzu. Wykonują ukraińskie pieśni ludowe.

- Cieszę się, że trafiłam do Gdańska - mówi Hanna Tiekuczewa. - Dzisiaj nie myślę o tym, by mieszkać gdziekolwiek indziej. No i miło jest mieszkać nad morzem. 

Rok temu do Hanny i Antona dołączyły mama i siostra dziewczyny.

Przez lata Hanna działała w wielu zespołach i chórach. Już w Gdańsku założyła trio ludowe VoDoGraj. Niedawno rozpoczęła swój autorski projekt muzyczny, ale próby z nowymi muzykami przerwała pandemia. Właśnie dlatego podczas niedzielnego koncertu w ramach Wielokulturowego Pomorza będziemy mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć sześć utworów Hanny po raz pierwszy.

Koncert odbędzie się na kanałach social media Nadbałtyckiego Centrum Kultury w niedzielę, 7 czerwca o godz. 19: https://www.youtube.com/user/NCKGdansk.

 

Weekendowe koncerty carillonowe - od 12 czerwca grać będą dwie wieże w mieście

 

Koncert Hanny Tiekuczewej odbywa się ramach projektu Wielokulturowe Pomorze – to cykl wydarzeń artystycznych w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, których celem jest zaprezentowanie potencjału kulturalnego i artystycznego tkwiącego w gdańszczanach różnych narodowości (imigranci, przedstawiciele mniejszości etnicznych), zamieszkujących województwo Pomorskie.

Najważniejszym aspektem tego projektu jest przekazanie inicjatywy artystycznej przedstawicielom różnych kultur z Pomorza. 

- Chcemy wspomóc tych twórców w realizacji własnych projektów, przy współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury - mówi Marta Korga z NCK.

Pracownicy NCK oferują artystom szeroko rozumiane wsparcie, m.in. uczą, jak przygotować kosztorys oraz umowy zgodne z polskim prawem, jak też organizować i promować wydarzenie.

- Przewidujemy także skromną pomoc finansową na realizację najciekawszych pomysłów w Ratuszu Staromiejskim lub Centrum św. Jana - tłumaczy MArta Korga z NCK. - W ten sposób pragniemy włączać przybyszów w kulturalne życie Pomorza, tak, aby wielokulturowość stała się wizytówką kulturalną naszego regionu, ukazującą różnorodny potencjał tkwiący w jego mieszkańcach. Wydarzenia Wielokulturowego Pomorza odbywać się będą kilka razy w roku jako program towarzyszący Festiwalowi Kultur „Okno na świat”.

 

W ramach kolejnych odsłon projektu Wielokulturowe Pomorze online spotkamy się z:

- artystą wizualnym z Nigerii, Bob-Nosa Uwagboe, którego pandemia zastała podczas wystawy jego prac w Muzeum Narodowym w Gdańsku,

- artystką i malarką z Białorusi, Ritą Stashulionak

- artystką z Ukrainy, Oleną Ulianową, która oprowadzi nas po Galerii „Szary Ganek”.