• Start
  • Wiadomości
  • Wielkie brawa dla gdańskiego zoo. Na świat przyszły dwa koty pustynne

Wielkie brawa dla gdańskiego zoo. Znów powiększyła się rodzina kotów pustynnych

Kolejne dwa koty pustynne, które przyszły na świat w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym to dwa samce. Urodziły się w pierwszych dniach września i czują się dobrze. To już drugi miot tych zwierząt w miejskim zoo w tym roku. Na wolności koty pustynne można spotkać w Afryce Północnej oraz południowo-zachodniej i środkowej Azji.
20.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mały kotek oparty łapkami o kamienie
W tym roku w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się już cztery koty pustynne
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Gdzie można zobaczyć kociaki?

- Tym razem mamą została roczna samica Sahira urodzona w naszym zoo. 6 września na świat przyszły dwa samce, po tygodniu osiągnęły masę ok. 200 g i rozwijają się prawidłowo. Można obserwować je wraz z matką na ich wybiegu w pawilonie lwów - poinformował Gdański Ogród Zoologiczny na Facebooku. 
 
Pracownicy zoo proszą jednocześnie, aby podczas oglądania kociaków zachować ciszę, aby nie niepokoić maluchów.
 
 

To nie pierwsze narodziny kotów pustynnych w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym w tym roku. W czerwcu na świat przyszła samiczka i samczyk. Poza gdańskim zoo, tylko w dwóch innych ogrodach zoologicznych w Europie urodziły się w tym roku koty pustynne.
 
Koty pustynne zamieszkują gdańskie zoo od 2015 roku. Pierwsze potomstwo tych zwierząt przyszło na świat w czerwcu 2021 roku.
 
 
malutki kotem trzymany przez kobiece dłonie w niebieskich rękawiczkach jednorazowych
Koty pustynne w naturze zamieszkują tereny pustynne w Afryce Północnej oraz południowo-zachodniej i środkowej Azji. W gdańskim ZOO zamieszkały w 2015 r.
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Krótka charakterystyka kotów pustynnych

Koty pustynne, dawniej nazywane kotami arabskimi, w naturze zamieszkują tereny pustynne w Afryce Północnej oraz południowo-zachodniej i środkowej Azji. Prowadzą samotniczy i głównie nocny tryb życia. 
Pierwszą cechą, która rzuca się w oczy, gdy patrzymy na kota pustynnego są jego duże uszy. Pełnią one funkcję chłodzenia organizmu i zapewniają kotu doskonały słuch, bardzo przydatny przy polowaniach. Gęste i jasne futerko w ciągu dnia chroni przed palącym słońcem, a w nocy ogrzewa. Zapewnia też dobry kamuflaż.

Ewenement na skalę europejską. W gdańskim ZOO urodziły się gepardy grzywiaste

Koty pustynne ze zdumiewającą prędkością potrafią kopać norki, w których chowają się w trakcie upałów lub zimnych nocy. Polują samotnie, najczęściej na małe gryzonie, jaszczurki, niewielkie ptaki, a nawet węże i stawonogi. Pozostałości tego, czego nie zjedzą ukrywają poprzez zakopanie w piasku. 

Głównym zagrożeniem dla kotów pustynnych jest degradacja środowiska naturalnego i kłusownictwo, którego celem jest pozyskiwanie młodych kotów, jako zwierząt towarzyszących człowiekowi – żywych maskotek.

A co słychać u małych gepardów?

Tymczasem, w gdańskim ZOO rozwija się też świetnie pięć małych gepardów grzywiastych. Cztery samiczki i samczyk pojawiły się na świecie 12 sierpnia. Narodziny gepardów to wielki sukces hodowlany gdańskiej placówki. W tym roku, te zagrożone wyginięciem drapieżne koty urodziły się jeszcze tylko w jednym ogrodzie w Europie, w zoo Stuttgart (Niemcy).
 
Od tygodnia, z uwagi na bezpieczeństwo, spokój i prawidłowy rozwój małych gepardów zwiedzający gdańskie zoo nie mogą ich oglądać na wybiegu. Życie tych niezwykłych zwierząt można natomiast obserwować na żywo na kanale YouTube. 
 
 

TV

To przedszkole jest wzorem