Wiecha na budynku Centrum Opieki Wytchnieniowej. Za pół roku pierwsi podopieczni

Zielona wiecha zawisła na dachu Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, które będzie bezpieczną przystanią dla osób wymagających stałej opieki i wspierających ich bliskich. We wtorek, 10 stycznia 2023 roku, podczas uroczystości zawieszenie wiechy można było ocenić postępy tej oczekiwanej w Gdańsku budowy, której zakończenie zaplanowano na czerwiec br.
10.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na pierwszym planie fragment betonowej konstrukcji ostatniego piętra budynku, dwóch mężczyzncyh na podnośniku w odblaskowych kombinezonach wiesza zielony wieniec u szczytu dachu
Centrum zapewni opiekę chorym dzieciom i dorosłym w formie pobytu dziennego lub kilkudniowego całodobowego. Otrzymają tu pomoc pielęgniarską, rehabilitacyjną i terapeutyczną. Pierwsi podopieczni pojawią się w czerwcu 2023 roku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jak powstaje Centrum Opieki Wytchnieniowej 

- Rok temu, w Światowy Dzień Chorego, byliśmy w tym miejscu. Chodziliśmy po zupełnie innym terenie i wbijaliśmy łopaty - powiedziała Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej podczas wtorkowego spotkania. - Potem była uroczystość wmurowania kamyków węgielnych, a dziś wiechę zawiesiła niezawodna ekipa budowlana firmy Elwoz, dzięki której widzimy mury centrum. 

Niezwykły kamień węgielny pod Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku wmurowany

Pierwszą łopatę na placu budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej Fundacji Hospicyjnej przy ul. Kopernika w Gdańsku wbito w lutym 2022 roku. Kilka miesięcy później, w czerwcu, goście złożyli wspólny, nietypowy kamień węgielny, składający się z kilku niewielkich kamyków, przyniesionych przez osoby wspierające budowę tego unikatowego miejsca na Pomorzu. Wtedy też podpisano akt erekcyjny.

Prezydent Gdańska: Zapewnienie wytchnienia opiekunom to powinność ludzka

- Jestem pod wielkim wrażeniem postępów, rok temu byliśmy na wkopaniu kamienia, a już są mury - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Trzymam za was kciuki. Wiem, że trudności jest bardzo dużo, ale wierzę w ten projekt, on jest po prostu bardzo potrzebny. Kto by nie chciał podarować urlopu opiekunom rodzinnym? Dla ich podopiecznych to też zmiana, możliwość życia w społeczeństwie a nie w czterech ścianach. Zapewnienie takiego wytchnienia to jest po prostu powinność ludzka i mam nadzieje, że takich centrów będzie w mieście coraz więcej. Marzy mi się, aby to zadanie było realizowane nie tylko przez organizacje pozarządowe, ale było też zadaniem państwa. 

40 lat bez urlopu. #podarujurlop opiekunom rodzinnym wspierając kampanię Fundacji Hospicyjnej

Pomysłodawcą budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, które powstaje przy ulicy Kopernika, jest Fundacja Hospicyjna. Na gdańskich Aniołkach stoją już trzy połączone ze sobą na każdym poziomie budynki w stanie surowym, które już za kilka miesięcy będą służyły ciężko chorym dzieciom i dorosłym, aby ich opiekunowie mogli w tym czasie odpocząć, mieć wytchnienie. W środkowym znajdzie się część administracyjna, a także pomieszczenia dla personelu medycznego i opiekunów. W pozostałych dwóch będą pokoje dla podopiecznych i część szkoleniowa.

Po lewej młóda kobieta w długich włosach, eleganckim płaszczu trzyma młotek w dłoni i wbija nim gwóźdz w deskę
Przedstawiciele instytucji wspierających finansowo i organizacyjnie budowę centrum podczas wtorkowego spotkania otrzymali pamiątkowe gwoździe, wcześniej kaszubskim zwyczajem takie same musieli wbić na szczęście. Nz. Aleksandra Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kto skorzysta z opieki zapewnianej przez centrum?

 - Centrum Opieki Wytchnieniowej ma za zadanie zapewnić opiekę chorym dzieciom i dorosłym, otrzymają na miejscu różnego rodzaju formy wsparcia: terapię, rehabilitację - dodała Anna Janowicz. - Te usługi będą wykonywane w trzecim budynku. W miejscu, w którym się teraz znajdujemy (w pierwszym budynku), znajdzie się sala spotkań, sala szkoleniowa, bo udzielamy pomocy opiekunom rodzinnym także poprzez szkolenia, spotkania, warsztaty, aby pokazać tym, którzy zaczynają swoją rolę opiekuna, jak opiekować się bliskim w domu, a także jak zadbać o siebie, bo to duże wyzwanie. 

Centrum Opieki Wytchnieniowej. Prezes Fundacji Hospicyjnej: - Budujemy mimo trudności

Centrum zapewni opiekę chorym dzieciom i dorosłym w formie pobytu dziennego (od godz. 8.00 do 18.00) lub kilkudniowego (do dwóch tygodni) całodobowego. Otrzymają pomoc pielęgniarską, rehabilitacyjną i terapeutyczną. Pobyt tu będzie też dla nich okazją do spędzenia czasu poza domem, w nowym, ładnym otoczeniu i z ciekawymi zajęciami. Opiekunowie, oprócz spokoju, że ich bliscy są pod dobrą opieką, będą mogli uzyskać różne formy wsparcia - psychologiczne, prawne, edukacyjne, dotyczące organizacji oraz sprawowania opieki w domu (rodziny sprawujące w domu opiekę nad chorym mogą skorzystać z porad i szkoleń prowadzonych od kilku lat na portalu opiekunów rodzinnych).

Holistyczne podejście do podopiecznych i ich bliskich

Jak powiedziała Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, baza miejsc opieki wytchnieniowej na Pomorzu i w Polsce dopiero się tworzy i rozwija. 

- Cieszę się, że jako zarząd województwa pomorskiego mogliśmy wesprzeć tę ważną społecznie inicjatywę środkami unijnymi, którymi zarządzamy - powiedziała Agnieszka Kapała-Sokalska. - Pomysłodawcą centrum jest Fundacja Hospicyjna. Wasze działanie i stworzenie koncepcji opieki wytchnieniowej, dzięki której pomoc każdego roku otrzyma tysiące osób w różnych jest ogromnie ważne. Podkreślam to zróżnicowane podejście do osób chorych i ich opiekunów: wsparcie dziennie, stacjonarnie, domowe, pomoc psychologiczna, edukacja, szkolenia. Dziękuję za to holistyczne podejście.

Na pierwszym planie na dole plecy mężczyzn w kolorowych odblaskowych kamizelkach w kaskach na główach, w dalszym planie betonowy budynek
Centrum Opieki Wytchnieniowej to trzy połączone ze sobą budynki, w środkowym znajdzie się część administracyjna i pomieszczenia dla personelu medycznego i opiekunów. W pozostałych dwóch będą pokoje dla podopiecznych i część szkoleniowa
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Centrum Opieki Wytchnieniowej każdego dnia będzie służyło 60 podopiecznym i ich rodzinom, mieszkańcom Pomorza. Wstępnie koszt inwestycji zaplanowano na 25 mln złotych, jednak z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i politycznej, kwota ta wzrosła do 35 mln złotych. Dowiedz się, jak wesprzeć budowę COW.


 

 

 


TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy