• Start
  • Wiadomości
  • Kamień węgielny pod Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku

Niezwykły kamień węgielny pod Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku wmurowany

W piątek, 3 czerwca, odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego (a raczej kamieni) pod budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. Centrum będzie wspierało ciężko chore dzieci, dorosłych oraz ich rodziny, oferując opiekę chorym i szansę na chwilę wytchnienia ich opiekunom.
03.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, ul. Kopernika, 3 czerwca 2022
Uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, ul. Kopernika, 3 czerwca 2022
Fot. Anna Rezulak/KFP

Fundamentem Centrum Opieki Wytchnieniowej są ludzie

Goście zaproszeni na uroczystość na placu budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej Fundacji Hospicyjnej przy ul. Kopernika w Gdańsku, na której pierwszą łopatę wbito w lutym bieżącego roku, złożyli  wspólny, nietypowy kamień węgielny. Składa się on z niewielkich kamyków, które przynieśli ze sobą uczestnicy tradycyjnego “budowlanego rytuału”. Każdy kamyk symbolizował inną historię - w ten sposób Fundacja Hospicyjna, która buduje Centrum, chciała podkreślić, że fundamentem powstającej inwestycji są ludzie - podobnie jak celem, który przyświeca jej utworzeniu. Po złożeniu grupowego kamienia węgielnego, podpisany został akt erekcyjny.

Fundacja Hospicyjna rozpoczyna budowę Centrum Wytchnieniowego w Gdańsku

Centrum to szansa na odpoczynek dla opiekunów

- Nasi pracownicy, wolontariusze, opiekunowie, przyjaciele i darczyńcy, wszyscy razem tworzymy to Centrum, by już w przyszłym roku móc przyjąć pierwszych podopiecznych, chore dzieci i dorosłych, i dać możliwość wytchnienia ich bliskim - powiedziała Anna Janowicz prezeska Fundacji Hospicyjnej. - Każdego roku w ramach Hospicjum Dutkiewicza pomagamy około tysiącu podopiecznych, wspieramy także ich rodziny. Widzimy ogromną miłość, ale także wyczerpanie i wycieńczenie bliskich. Centrum Opieki Wytchnieniowej dla wielu z nich będzie pierwszą okazją od naprawdę wielu lat, aby odpocząć, czy mieć szansę na zajęcie się własnym zdrowiem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecna sytuacja nie jest łatwa i nie sprzyja tego typu inwestycjom, mimo wszystko wierzymy, że uda nam się przezwyciężyć trudności i zakończyć projekt zgodnie z planem. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za dotychczasowe wsparcie, ale nie ukrywam, że w dalszym ciągu na nie liczymy. Tylko dzięki dotychczasowej pomocy i życzliwości darczyńców udało nam się dotrzeć tu, gdzie jesteśmy i tylko uzbrojeni w taką pomoc możemy osiągnąć cel - podkreśliła Anna Janowicz.

Anna Janowicz prezeska Fundacji Hospicyjnej z aktem erekcyjnym pod Centrum Opieki Wytchnieniowej
Anna Janowicz prezeska Fundacji Hospicyjnej z aktem erekcyjnym pod Centrum Opieki Wytchnieniowej
Fot. Anna Rezulak/KFP

Centrum Opieki Wytchnieniowej - dla kogo?

Na terenie Centrum ukończono już budowę części podziemnej obiektu, w której znajdować się będą pomieszczenia magazynowe oraz zaplecze. Kolejny etap to wzniesienie części naziemnej, prace wykończeniowe, instalacyjne oraz zagospodarowanie terenu.

Centrum Opieki Wytchnieniowej każdego dnia będzie służyło 60 podopiecznym i ich rodzinom, mieszkańcom Pomorza. Centrum oferować będzie chorym dzieciom i dorosłym możliwość korzystania z pobytu dziennego, różnych form terapii i rehabilitacji. Znajdzie się tu także miejsce na spotkania i szkolenia dla rodzin (opiekunów rodzinnych). Będą oni mogli sięgnąć po porady dotyczące sprawowania opieki w domu oraz po inne formy wsparcia, które pozwolą im zadbać o siebie, swoje zdrowie i emocje.

Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku, stan z początku czerwca 2022 r.
Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku, stan z początku czerwca 2022 r.
Fot. Anna Rezulak/KFP

Inwestycja droższa o 10 mln niż zakładano

Na uroczystości pojawili się m.in.: Magdalena Adamowicz - posłanka do Parlamentu Europejskiego, Hanna Zych-Cisoń - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego, Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska oraz Julian Pawlukiewicz, założyciel Fundacji JohnnyBros, która jest głównym darczyńcą przedsięwzięcia. 

Planowany koszt inwestycji wynosił dotąd 25 mln złotych, jednak w ostatnim czasie, ze względu na trudną sytuację gospodarczą i polityczną, kwota ta wzrosła do 35 mln złotych.

Budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej można wspierać poprzez wpłatę na konto Fundacji Hospicyjnej: 60 1540 1098 2001 5562 3339 0002

Dla dzieci, które doświadczyły straty rodzeństwa - książka od Fundacji Hospicyjnej

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania