Widowiskowy przemarsz i ślubowanie uczniów Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku 

Trzystu “pierwszaków” z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku złożyło w piątek 15 września 2023 roku zgodnie z 30-letnią tradycją szkoły ślubowanie w Bazylice Mariackiej. Zanim to się stało, umundurowani uczniowie przemaszerowali od Katowni przez ulicę Długą do kościoła.
15.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230915_zsm-defilada-dluga_014_949x633
Przemarsz umundurowanych uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku przed ślubowaniem w Bazylice Mariackiej
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich pokazali się mieszkańcom Gdańska 

W piątkowy poranek odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Morski w Gdańsku. Uczniowie oraz nauczyciele przemaszerowali ulicami Gdańska. 

Pomorska młodzież uczy się demokracji. - W klasie, zamieńcie “ja” na “my” i “my chcemy"

- Ślubowanie w Bazylice Mariackiej z przemarszem ulicami Głównego Miasta to już około trzydziestoletnia tradycja naszej szkoły - mówi Ryszard Dombrowski, dyrektor ZSM w Gdańsku. - Uczestniczą w niej nowi uczniowie, ich rodziny, delegacje uczniów starszych klas, nauczyciele, dyrekcja i przyjaciele szkoły. Jest to święto szkoły, poprzedzone wcześniejszym morskim chrztem na statku Żeglugi Gdańskiej i Helu. Uroczystości te wpisane w życie szkoły przyczyniają się do zaszczepiania w uczniach właściwych postaw patriotycznych, społecznych, moralnych.

Takich chwil się nie zapomina, one zostaną w Waszej pamięci do końca. Będą pięknym wspomnieniem dla Ciebie i Twojej rodziny. Masz prawo czuć się dumnym, że należysz do tej szkoły. Zespół Szkół Morskich w Gdańsku wita Was wszystkich. Od teraz zaczyna się nowy etap pełen przygód, przyjaźni, wiedzy, praktyki. Etap z którego możesz czerpać wszystko co najlepsze. Czujcie się jak u siebie, bo to Wasze miejsce - napisali na profilu FB szkoły starsi uczniowie po dzisiejszej uroczystości.

20230915_zsm-defilada-dluga_010_1599x1066
Dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku - Ryszard Dombrowski - w drugim rzędzie, pierwszy z lewej. Z dyrektorem maszeruje Andrzej Kowalczys, zaprzyjaźniony ze szkołą radny Miasta Gdańska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Szkoła mundurowa z ponad 60-letnią tradycją

Zespół Szkół Morskich to szkoła mundurową z ponad 60-letnią tradycją, posiadająca wspaniałych patronów - Bohaterskich Obrońców Westerplatte. Nauczyciele i uczniowie biorą udział w licznych uroczystościach upamiętniających ważne wydarzenia historii Polski, ziem pomorskich czy samego miasta Gdańska.

EuroSkills Gdańsk 2023. Wielkie emocje w zawodowych konkursach. 7 medali dla Polski, w tym 1 dla Pomorza

Zespół Szkół Morskich w Gdańsku kształci na potrzeby środowiska, nie tylko Trójmiasta i województwa pomorskiego, ale całego kraju i Unii Europejskiej. Szkoła posiada Certyfikat EN ISO 9001:2015 (jedyna szkoła w województwie pomorskim z Międzynarodowym Certyfikatem ISO) oraz jest uznaną przez Ministerstwo Infrastruktury - właściwe ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - certyfikowaną Morską Jednostką Edukacyjną kształcącą marynarzy. Jest jedną z ośmiu szkół na 1900 techników w Polsce kształcącą w zawodach morskich oraz jedyną w Gdańsku kształcącą w zawodach logistyczno-spedycyjnych. Daje możliwość wzięcia udziału w kursach specjalistycznych z uzyskaniem certyfikowanych uprawnień. Uczestniczy w wielu projektach, m. in. umożliwia odbycie praktyk zagranicznych w ramach Erasmus +. Posiada nowoczesne pracownie oraz morskie laboratoria symulacyjne, wyposażone w najnowszy sprzęt multimedialny i programy edukacyjne. 

20230915_zsm-defilada-dluga_006_949x633
Zespół Szkół Morskich w Gdańsku kształci na potrzeby środowiska, nie tylko Trójmiasta i województwa pomorskiego, ale całego kraju i Unii Europejskiej
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Zawody morskie i logistyczno-spedycyjne

Proces kształcenia w zawodzie technik mechanik okrętowy jest realizowany we współpracy z Uniwersytetem Morskim w Gdyni, a patronat objęło Marine Projects Ltd. Sp. z o.o.. Kształcenie w zawodzie technik żeglugi śródlądowej objęte jest patronatem „Żeglugi Gdańskiej” Sp. z o. o, w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali - patronatem Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o. (dawne DCT Gdańsk SA), natomiast w zawodzie technik nawigator morski - patronatem „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o. o. Dodatkowo, również kształcenie w zawodzie technik hotelarstwa, umożliwia uzyskanie uprawnień do pracy na promach morskich.

Jubileusz 15-lecia Pomorskich Szkół Rzemiosł im. Wiesława Szajdy w Gdańsku

Szkolenia praktyczne i staże odbywają się w renomowanych hotelach Trójmiasta, na promach, w firmach logistycznych i spedycyjnych oraz na statkach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, Żeglugi Gdańskiej i armatorów międzynarodowych. ZSM jest szkołą mundurową z ponad 60-letnią tradycją. Brak dzwonków w szkole stwarza przyjazną atmosferę.

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania