Marcin Meller odwiedzi Bibliotekę Manhattan 8 czerwca, godz. 18
Marcin Meller, dziennikarz i dyrektor wydawniczy Grupy Wydawniczej Foksal, z wykształcenia historyk, ma na koncie już kilka pozycji książkowych, ale po formę thrillera sięga po raz pierwszy. Według Mellera, jego najnowsza książka „Czerwona ziemia” to powieść sensacyjno-przygodowa o ojcu, który próbuje odkupić swoje winy wobec syna. Autor zdradza, że jest to też historia o wielkiej miłości, tęsknocie i o Afryce.
Głównym bohaterem powieści jest Wiktor, który musi porzucić dziennikarskie śledztwo i swoją redakcję, aby ruszyć na poszukiwania syna, który zaginął w Afryce. “A w Afryce to, co niemożliwe okazuje się prawdopodobne, a czasem nawet pewne, tropy prowadzą donikąd, zaś podjęte przed laty decyzje niosą za sobą nieoczekiwane konsekwencje.”
Premiera tej trzymającej w napięciu książki odbyła się 1 czerwca. Jej autora będziemy gościć w Bibliotece Manhattan (aleja Grunwaldzka 82) - 8 czerwca o godz. 18.
Wit Szostak w Bibliotece pod Żółwiem - spotkanie 18 czerwca, o godz. 18.30
Z tym autorem nie sposób się nudzić - jego twórczość to ciągła zmiana i różnorodność, tak pod względem tematu, jak i formy. Szostak pisze powieści, opowiadania i dramaty. Ma doktorat z filozofii, jest absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej i muzykiem grającym na instrumentach ludowych. Debiutował w 1999 roku na łamach “Nowej Fantastyki” i wydał dotąd kilkanaście powieści. Jego "Fuga" z 2012 roku była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, a “Sto dni bez słońca” (2014 r.), zabawna satyra na środowisko akademickie i na literaturę fantastyczną - do Paszportów Polityki.
Najnowsza książka Wita Szostaka (premiera 20 maja 2022) nosi tytuł „Szczelinami” - i znów gatunek zaskoczy czytelników, bo jest rodzajem zmyślonej antologii, swoistej biografii nieistniejącej poetki, której losy musimy sobie sami wyobrazić i posklejać na podstawie jej twórczości - również wymyślonej.
Redaktor książki Wojciech Bonowicz, twierdzi że można by ją nazwać „powieścią z wierszy”, bo “składają się na nią wierszowane utwory jednej autorki, tytuły tomów, z których pochodzą, oraz daty ich wydania – i nic więcej.”
Równie tajemniczo brzmi zapowiedź wydawnictwa Powergraph, które książkę wydało: “Najnowsza powieść Szostaka to zaproszenie do wciągającej gry, a jednocześnie impuls do refleksji nad literaturą jako taką – jej celami, jej ograniczeniami i jej możliwościami poznawczymi”.
Z autorem, 18 czerwca, porozmawia Dorota Karaś – dziennikarka gdańskiego oddziału “Gazety Wyborczej”, współautorka książki reporterskiej „Walentynowicz. Anna szuka raju”. Za biografię „Cybulski. Podwójne salto” otrzymała m.in. nagrodę czytelników w konkursie Grand Press, Splendor Gedanensis oraz nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego w Dziedzinie Kultury za 2020 r.
Stefan Chwin - spotkanie w Bibliotece Ratuszowej 20 czerwca, godz. 18
„Wolność pisana po Jałcie” taki tytuł nosi najnowszy zbiór esejów Stefana Chwina, powieściopisarza, krytyka i historyka literatury - profesora zwyczajnego nauk humanistycznych, wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego, a także eseisty i grafika. Profesor jest laureatem wielu nagród na najważniejszych festiwalach literackich, członkiem Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Artystycznego”.
“Otrzymujemy opowieść w znacznej mierze autobiograficzną, mocno eksponowaną podmiotowością nie tylko w wymiarze gramatycznym, lecz również nasyconą subiektywizmem diagnoz i ocen zjawisk politycznych, społecznych oraz literackich zachodzących po 1945 roku. Książkę o historii polskiej mentalności po Jałcie, odbitej w dyskursach i tekstach - pisze w recenzji prof. dr hab. Anna Legeżyńska. - Z pewnością nie spotka się ona z powszechnym aplauzem, może nawet zrodzić efekt kija włożonego w mrowisko, lecz tylko takie książki mają dziś szansę skupić na sobie uwagę i, co najważniejsze, sprowokować spory, dyskusje.
A Krzysztof Varga w „Newsweeku” dodaje: “Oczywiście tekstów demitologizujących narodową megalomanię mieliśmy multum, ale Chwin idzie dalej: poddaje totalnej dekonstrukcji nie tylko mity prawicowe, ale też lewicowe, nie tylko bogoojczyźniane, ale i liberalno-postępowe. Nie używa haseł, sloganów i publicystycznych uproszczeń, ale funduje nam poważną lekcję do odrobienia, nie pisząc „dla swoich”, by ci mogli utwierdzić się w jedynie słusznych przekonaniach.”
Spotkanie z autorem - 20 czerwca w Bibliotece Ratuszowej w Gdańsku (ul. Gościnna 1), początek godz. 18 - poprowadzi Michał Nogaś, dziennikarz prasowy i radiowy, związany z Gazetą Wyborczą i Radiem Nowy Świat. Autor „Z niejednej półki. Wywiady” – zebranych rozmów z pisarkami i pisarzami.
Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.
7. edycja “Europejski Poeta Wolności”. Festiwal pełen sztuki przenosi się na stoczniowe tereny