• Start
  • Wiadomości
  • Westerplatte. Wstępne porozumienie: 1 IX z wojskiem, bez apelu smoleńskiego

Westerplatte. Wstępne porozumienie: 1 września z wojskiem, bez apelu smoleńskiego

"Mamy wstępne porozumienie z wojskiem w sprawie organizacji uroczystości obchodów wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte. Zostałem zapewniony, że apel smoleński nie będzie odczytany. Na Westerplatte będą i żołnierze, i harcerze. Przedstawiciele ZHP wygłoszą swoje przesłanie, podczas którego przywołają pamięć harcerzy zamordowanych w czasie II Wojny Światowej". To cytat z Facebooka prezydenta Pawła Adamowicza, opublikowany po spotkaniu z oficerami i przedstawicielem MON.
17.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Paweł Adamowicz po spotkaniu z oficerami odbył briefing prasowy - zainteresowanie mediów sprawą tegorocznych uroczystości na Westerplatte jest duże
Prezydent Paweł Adamowicz po spotkaniu z oficerami odbył briefing prasowy - zainteresowanie mediów sprawą tegorocznych uroczystości na Westerplatte jest duże
FB prezydenta Pawła Adamowicza

Spotkanie miało miejsce w piątek, 17 sierpnia, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Jego celem było uzgodnienie zasad współpracy między Miastem, a wojskiem w sprawie organizacji uroczystych obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny na Westerplatte. Wcześniej - w czwartek, 9 sierpnia, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował komunikatem, że władze samorządowe Gdańska - jako gospodarz miejsca - nie zaprosiły na uroczystość przedstawicieli sił zbrojnych RP. Był to medialny falstart, bowiem Miasto było akurat w trakcie wysyłania zaproszeń - w pierwszej kolejności otrzymali je Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu RP. Komunikat MON zdążył jednak wywołać liczne i zróżnicowane komentarze w mediach. By nie podsycać niepotrzebnego konfliktu prezydent Adamowicz wysłał w poniedziałek, 13 sierpnia, do ministra Błaszczaka list z życzeniami z okazji święta Wojska Polskiego i zaproszeniem na uroczystości na Westerplatte. List  zakończony został prośbą, by minister Błaszczak wskazał osobę kontaktową ze strony MON, która pomogłaby w harmonijnym włączeniu ceremoniału wojskowego do scenariusza uroczystości. 

CZYTAJ: Prezydent Gdańska pisze do szefa MON. Minister odpowiada

W piątek do magistratu na spotkanie z prezydentem Gdańska przybyli m.in.: płk Roman Gadomski (dowódca Garnizonu Gdańsk), komandor Mirosław Jurkowlaniec (dowódca 3. Flotylli Okrętów w Gdyni), Mateusz Kurzejewski, (zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON).

- To dobry kompromis, czekamy teraz na potwierdzenie ustaleń przez Ministerstwo Obrony Narodowej - mówi prezydent Adamowicz.

Według wstępnych ustaleń, apel pamięci przeczyta oficer, a odpowiedzą mu żołnierze razem z harcerzami. Nie będzie odczytany apel smoleński.

- I to jest dobra wiadomość: nie będzie apelu smoleńskiego - powiedział do dziennikarzy prezydent Adamowicz. - Apel smoleński odchodzi w przeszłość, z czego ja się osobiście cieszę. (...) Zostałem zapewniony przez przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej, że apelu smoleńskiego nie będzie, i że on nie jest już odczytywany.

ZOBACZ ZAPIS WIDEO CAŁEGO BRIEFINGU PREZYDENTA ADAMOWICZA W SPRAWIE UROCZYSTOŚCI NA WESTERPLATTE:

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus