• Start
  • Wiadomości
  • Weekend pełen atrakcji: legendarne trio, premiera w Operze, Chopin na przedprożach

Weekend pełen atrakcji: legendarne trio wraca, premiera w Operze, Chopin na przedprożach

W ten weekend w Gdańsku czeka coś na każdą pogodę i dla każdego. Nie zabraknie atrakcji muzycznych, teatralnych, operowych, familijnych, na świeżym powietrzu... Zobaczcie, co przygotowały Fundacja Wspólnota Gdańska, Opera Bałtycka, Teatr Miniatura czy Gdański Teatr Szekspirowski.
07.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się trzech mężczyzn z twarzami pomalowanymi na biało-czarno w stylu mimów, ubranych w eleganckie garnitury i kapelusze, każdy z nich trzymający bukiet kwiatów. Tło jest ciemne i nastrojowe, co dodaje zdjęciu dramatycznej atmosfery.
The Tiger Lillies to trio z Londynu, które zaskakuje muzycznie i performersko. Warto ich zobaczyć na żywo
mat. zespołu

Już w tę sobotę święto Oliwy: Viva Oliva. Bogaty program, będzie się działo

Piątek, 7 czerwca

W Oliwskim Ratuszu Kultury (Opata Jacka Rybińskiego 25) w piątek wystąpi grupa Klezmoret z programem „Misterium światła”.

Muzyków tych połączyła pasja do muzyki żydowskiej. W swoich poszukiwaniach wykorzystują nie tylko tematy żydowskie, ale także bałkańskie i słowiańskie, dodając do nich elementy jazzu i muzyki współczesnej. Ich muzyka pełna jest ekspresji, pasji i emocji - to „muzyka środka” w najczystszej postaci.

Grupa powstała w Gdańsku w 2006 roku z inicjatywy akordeonisty Pawła A. Nowaka, miłośnika żydowskich pieśni, bałkańskiej rytmiki i słowiańskiej melodyjności. W 2008 roku ukazała się pierwsza płyta Klezmoret nagrana w studiu im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. Po niemal pięcioletniej przerwie, zespół w nowym składzie wrócił do działalności koncertowej. 

Zespół wystąpi w składzie: Paweł A. Nowak – akordeon, Mikołaj Kostka – skrzypce, Maciej Sadowski – kontrabas, Patryk Zakrzewski - instrumenty perkusyjne.

Początek koncertu o godzinie 19:00. Bilety: 70 zł, do kupienia online na www.kupbilecik.pl, i na miejscu przed wydarzeniem (w miarę dostępności miejsc).

Rada Miasta Gdańska zaprasza w sobotę na dzień otwarty. Zobacz, jak i gdzie pracują radni

Sobota, 8 czerwca

Do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) w tę sobotę powraca The Tiger Lillies – kultowe skandalizujące brytyjskie trio, które zawsze zachwyca zaskakującym brzemieniem, bezkompromisowością i poczuciem humoru. Jego członkowie grają w trio na akordeonie, fortepianie, ukulele, perkusji i kontrabasie, a w swoich utworach inspirują się kabaretem, teatrem, operami, widowiskami cyrkowymi i występami ulicznymi. Śpiewają o życiu i śmierci – w sposób mroczny, osobliwy, absurdalny i... bardzo, bardzo zabawny.

W ciągu 35 lat artystycznej działalności tworzący na co dzień w Londynie muzycy zrealizowali wiele projektów płytowych i koncertowych. Wśród nich są głośne spektakle i musicale, jak „Shockheaded Peter”, „Circus” i „Freakshow”, oraz zamówienia teatralne, m.in. „Woyzeck”, „Hamlet” i „Lulu”. Na swoich wydawnictwach grupa składała z kolei hołd Edith Piaf, pisarzowi i poecie Edgarowi Allanowi Poe, współpracowała z Kronos Quartet czy z artystką Nan Goldin. W swoim najnowszym artystycznym programie „Lessons in Nihilism”, z którym wystąpią w Gdańsku, członkowie The Tiger Lillies powracają to przewodniego tematu swojej twórczości, czyli bezsensowności i absurdu istnienia. Artyści nadal chcą bawić publiczność barwnym show i prowokować ją do myślenia, śpiewając o tym, że „wszelkie nasze działania są jak wrzucanie kamieni do stawu, ponieważ ich efekty i tak rozejdą się w nicość”.

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim The Tiger Lillies wystąpią w składzie: Martyn Jaques - głos, akordeon, fortepian, ukulele; Adrian Stout – kontrabas; Budi Butenop – perkusja. Początek koncertu o godzinie 20:00. Bilety: 116 zł, do kupienia na bilety.teatrszekspirowski.pl, i w kasie teatru (czynna codziennie w godzinach 14:00 – 19:00).

50 lat osiedla Zaspa. Festyn, nowy obelisk, skoki na spadochronie, przelot samolotu An-2. W sobotę i niedzielę

Na zdjęciu znajduje się młoda kobieta o brązowych włosach z grzywką, która uśmiecha się delikatnie, patrząc prosto w obiektyw. W tle widoczny jest rozmyty fragment fortepianu
Aleksandra Bobrowska w sobotę wystąpi z recitalem w Bibliotece Społecznej na Stogach. Wstęp wolny
fot. Magda Varda

W sobotę odbędzie się również pierwszy z koncertów serii Muzyczne Soboty, organizowanych przez Gdańską Fundację Kultury przy współpracy z Biblioteką Społeczną Stowarzyszenia „Przyjazne Pomorze” na Stogach. Koncerty odbywać się będą w siedzibie Biblioteki Społecznej przy ulicy Hożej 14, w formie spotkań muzycznych z wprowadzeniem słownym oraz dyskusji o muzyce przy herbacie po wydarzeniu. W programie wydarzeń zaplanowano muzykę polską, francuską, angielską, włoską i amerykańską.

8 czerwca odbędzie się inauguracyjny recital fortepianowy z muzyką taneczną Chopina – wystąpi pianistka Aleksandra Bobrowska, która występowała w większości krajów Europy, a także w Japonii oraz USA. Interesuje się wykonawstwem historycznym, jest edukatorką i popularyzatorką muzyki klasycznej. Jest ponadto założycielką i prezeską Gdańskiej Fundacji Kultury, współinicjatorką grupy Help Musicians Ukraine oraz organizatorką Trójmiejskiego Festiwalu Twórczości Kobiet - Syreny.

Początek koncertu o godzinie 15:00. Wstęp wolny. Cykl sfinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Weekend w dzielnicach pod znakiem festynów i atrakcji dla całych rodzin

Natomiast w Windzie – oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Racławicka 17, wejście od ul. Klonowicza) w sobotę odbędzie się premiera spektaklu „Altyn Khoki, który został wyróżniony podczas konkursu dramaturgicznego na scenariusz teatralny Miasto Równości w ramach festiwalu Windowisko 2023.

Tytułowy Altyn Khoki to tajemniczy portal do innej rzeczywistości, który staje się łącznikiem między pokoleniami. Ta jednoaktówka nie jest jednak żadnym science-fiction ani fantasy. Wszystko dzieje się realnie tu i teraz. Nieszkodliwe kłamstwo staje się impulsem do poddania próbie relacji między Barbarą - starszą, zamkniętą w swoim świecie kobietą, a jej wnuczką Anią. Nieocenioną rolę odgrywa w tym wszystkim Kacper, chłopak Ani, który przez swoją wścibskość uruchamia nieoczekiwany łańcuch wydarzeń. Czy bohaterom uda znaleźć się wspólny język i zrozumienie?

Scenariusz i reżyseria: Romain Włodkowski. Obsada: Ewa Rzeźnicka (Barbara), Kasia Więcek (Ania), Wojciech Rychłowski (Kacper).

Początek o godzinie 19:00. Bilety: 10 zł, do nabycia online na www.bilety24.pl, oraz na miejscu przed spektaklem (w miarę dostępności miejsc).

W sobotę performans „Serce pochłania mi tajfun języków miłości” - na Długiej 35

Na zdjęciu widać kino plenerowe na dachu budynku, gdzie ludzie oglądają film pod gołym niebem. W tle rozciąga się widok na urokliwe, oświetlone nocą miasto z historycznymi budynkami i kościołami, co tworzy malowniczą scenerię
Kino na Szekspirowskim to najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku z widokiem na dachy kamienic
fot. Jacek Klejment / SHB

Szukający rozrywki na późny wieczór powinni udać się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), a właściwie na jego dach, gdzie odbędzie się kolejny pokaz w ramach 9. sezonu Kina na Szekspirowskim. W tę sobotę, w ramach najpiękniejszego kina plenerowego w Gdańsku z widokiem na dachy gdańskich kamienic, zobaczymy film „Priscilla”, który swoją premierę światową miał na ostatnim festiwalu filmowym w Wenecji.

Oczami Priscilli Sofia Coppola opowiada o nieznanym obliczu najsłynniejszej love story - długich zalotach i burzliwym małżeństwie Elvisa i Priscilli, począwszy od okresu, kiedy Elvis stacjonował w Niemczech, aż po czas, kiedy zamieszkali w wymarzonej rezydencji Graceland. To głęboko prawdziwa, zachwycająco czuła i subtelna historia młodej, zagubionej i naiwnej dziewczyny bez pamięci zakochanej w gwieździe rocka.

Początek seansu o godzinie 21:30. Bilety: 19-21 zł, do kupienia na kinonaszekspirowskim.pl.

Kino na Szekspirowskim od 29 maja. Najlepsze i najciekawsze filmy, bilety w sprzedaży

Zdjęcie przedstawia pianistę grającego na fortepianie na zewnątrz, w otoczeniu zabytkowej zabudowy miejskiej. W tle widać przechodniów oraz publiczność, która przysłuchuje się koncertowi
Koncerty fortepianowe na przedprożach to gdańska tradycja
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Sobota-niedziela, 8-9 czerwca

W ten weekend powraca też Muzyka Chopina na Gdańskich Przedprożach – wydarzenie dobrze znane miłośnikom muzyki poważnej. Tegoroczna edycja jest już siódmą. W jej ramach, w sobotę i niedzielę odbędzie się 16 koncertów, na trzech fortepianach ustawionych na przedprożach kamienic gdańskiego Głównego Miasta.

- W ramach cyklu słyszymy pianistów, wokalistów i kameralistów, a w ich wykonaniu utwory Fryderyka Chopina oraz polskich kompozytorów XIX, XX i XXI wieku. Wykonawcami będą absolwenci, studenci oraz uczniowie trójmiejskich szkół muzycznych. W sumie na scenach na ulicy Mariackiej oraz ulicy Długi Targ wystąpi ponad 80 wykonawców. Plan występów ułożony jest tak, że na każdym przedprożu koncert trwa 25 do 30 minut, po czym słuchacze wędrują do kolejnego przedproża. Muzyka przenosi się z ulicy Mariackiej na ulicę Długi Targ, a bywa też, że na obu ulicach słychać muzykę jednocześnie – zapraszają organizatorzy.

Koncerty odbędą się w sobotę w godzinach 13:00 – 18:20, i w niedzielę w godzinach 13:00 – 16:00, na następujących przedprożach: Art Jubiler S.K. Jacobson, ul. Mariacka 34/36; Glaza Expo Design, ul. Długi Targ 20/21; Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna - Filia Gdańska, ul. Mariacka 42.

Wstęp wolny. Szczegółowy harmonogram wydarzenia można znaleźć na stronie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku na Facebooku. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Nietypowy spektakl „Romeo i Julia” w Centrum św. Jana w sobotę

Niedziela, 9 czerwca

Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) w niedzielę zaprasza na swoją najnowszą premierę na Dużej Scenie: spektakl „Charlie zmienia się w kurczaka” w reżyserii Roberta Drobniucha, na podstawie przetłumaczonej na 26 języków powieści Sama Copelanda.

To przeznaczone dla widzów od 6. roku życia przedstawienie, które pochyla się nad emocjami najmłodszych, szczególnie chłopców. Tytułowy bohater najnowszej, przygotowanej specjalnie z okazji Dnia Dziecka premiery Teatru Miniatura, ma 9 lat. Kiedy się stresuje, niepokoi lub boi, zmienia się nieoczekiwanie w różne zwierzęta. Nigdy nie jest w stanie przewidzieć, w co się zmieni – czy to będzie gołąb, pchła czy nosorożec, co powoduje wyjątkowo zabawne sytuacje. Całe szczęście ma w szkole dobrych przyjaciół, którzy pomagają mu zrozumieć tę osobliwą przypadłość i szukać sposobu na jej opanowanie. Ale ma też swojego antagonistę – Dylana, który zrobi wszystko, żeby Charliego ośmieszyć przed całą szkołą.

- Premiera o Charliem jest już zapowiedzią nowego sezonu pod hasłem #chłopaki – chcemy się przyjrzeć, jak to jest być chłopakiem w obecnych czasach. Zmienia się podejście do tradycyjnych ról, zarówno wobec dziewczynek, jak i chłopców rzeczywistość stawia nowe wymagania, które często są niejasne i sprzeczne. Z mediów docierają do nas komunikaty o słabym stanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Co możemy zrobić w tej sprawie? Czego potrzebują teraz chłopcy, żeby dobrze funkcjonować w społeczeństwie, radzić sobie w życiu i relacjach? – mówi Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

Występują: Kamil Marek Kowalski (Charlie), Jakub Ehrlich (Autor), Magdalena Żulińska (Flora), Piotr Kłudka (Piącha), Dariusz Czarniecki/Krzysztof Kozak (Wogan), Krystian Wieczyński (Dylan), Edyta Janusz-Ehrlich (Pani Wynd, Pani Fyre), Wioleta Karpowicz (Inspicjent, Gołąb, Przewodniczący Miau).

Spektakl w ten weekend zostanie zagrany dwukrotnie – w sobotę o godzinie 12:00 i 15:00. Bilety: normalny 35 zł, ulgowy 33 zł, do nabycia online na sklep.teatrminiatura.pl, lub w kasie teatru (w miarę dostępności miejsc, kasa czynna od wtorku do piątku: 9:00-15:00, sobota-niedziela: na godzinę przed spektaklem).

Nowa premiera w Miniaturze. O emocjach i problemach dzieci, ale z humorem

A na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura w niedzielę będzie okazja, by zobaczyć spektakl dla najmłodszych widzów teatralnych: Cztery pory roku w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego.

To opowieść przeznaczona dla dzieci od pół roku wzwyż i bliskich im dorosłych, o przyrodzie i pogodzie, którą współtworzą choreografka i performerka Ula Zerek (przez lata związana z Teatrem Dada von Bzdülöw) oraz trójka aktorów Teatru Miniatura: Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Kłudka i Piotr Srebrowski. W ich towarzystwie dzieci wyruszą w podróż odbywającą się w rytmie następujących po sobie pór roku i muzyki Antonio Vivaldiego.

- „Cztery pory roku” to przeprowadzka do świata wyobraźni, to teatr inicjacji, oswajający z teatralnym sposobem budowania myśli i budzeniem wyobraźni. Spektakl, choć pozbawiony słów, opowiada wiele o wszechobecnych zjawiskach, o świecie natury, jej dźwiękach i barwach odbieranych wszystkimi zmysłami – zaprasza Tomasz Maśląkowski.

Przedstawienie zostanie zagrane o godzinie 10:00. Bilety: normalny 35 zł, ulgowy 33 zł, do nabycia w kasie teatru (w miarę dostępności miejsc, kasa czynna od wtorku do piątku: 9:00-15:00, sobota-niedziela: na godzinę przed spektaklem).

W sobotę Biegowe Grand Prix Dzielnic Gdańska 2024 - Zaspa

Zdjęcie przedstawia dyrygenta w eleganckim garniturze, który z koncentracją prowadzi orkiestrę. Mężczyzna trzyma batutę i jest oświetlony subtelnym światłem
Yaroslav Shemet to jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Cały weekend – piątek-niedziela, 7-9 czerwca

„Carmen” Georgesa Bizeta, jedna z najsłynniejszych oper na świecie, powraca na deski Opery Bałtyckiej w Gdańsku (al. Zwycięstwa 15). Premiera spektaklu w reżyserii Pawła Szkotaka odbędzie się w piątek, a kolejne wystawienia w ten weekend odbędą się w sobotę i niedzielę.

Paweł Szkotak postanowił, zgodnie z oryginałem, umieścić akcję w Hiszpanii. Zmienił jednak czas, w którym historia się rozgrywa, decydując się historię Carmen pokazać na tle rozgrywającej się w latach 30. wojny domowej, w efekcie której do władzy doszedł generał Franco. Pomysł na takie osadzenie akcji podkreślone będzie w scenografii Damiana Styrny i kostiumach Sylwestra Krupińskiego. Kierownikiem muzycznym jest Yaroslav Shemet.

W tytułowej partii wystąpią Katarzyna Nowosad i Joanna Motulewicz, jako Don Josè zobaczymy Arnolda Rutkowskiego i Rafała Bartmińskiego, a jako Escamillo Viktor Yankovskyi i Tomasz Rak.

Będzie to już piąta realizacja „Carmen” w historii Opery Bałtyckiej (wcześniejsze premiery: 1963, 1973, 1994, 2012).

W ten weekend operę można oglądać: w piątek o godzinie 19:00 (premiera), w sobotę o godzinie 18:00, oraz w niedzielę o godzinie 17:00. Bilety: 65-116.50 zł, do kupienia online na opera-baltycka.bilety24.pl, i w kasie Opery (w miarę dostępności miejsc).

Zjazd Hanzy w Gdańsku od 13 czerwca. Moc atrakcji: jarmark, koncerty, parada, wystawy

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy