Wystawa w Łaźni, premiery w teatrach, finał Pól Nadziei

Ten kwietniowy weekend w Gdańsku będzie obfitował w wydarzenia teatralne – na premiery zapraszają Teatr Wybrzeże i Teatr Miniatura, nie zabraknie także wystaw – nową przygotowano w CSW „Łaźnia 2”, a w Zbrojowni Sztuki dobiega końca wystawa zbiorowa studentów. Odbędzie się ponadto m.in. finał Pól Nadziei na Pomorzu i Charytatywny Wirtualny Marsz Świadomości Autyzmu.
12.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
bardzo duże zbliżenie na dwóch aktorów - starszy stoi z przodu, zza niego wychyla się młodszy, patrzy na niego
„Ciemności kryją ziemię” w reżyserii Tomasza Fryzła zobaczymy w Starej Aptece od piątku, 12 kwietnia. Nz. Mirosław Baka i Piotr Biedroń
fot. Anna Rezulak / KFP

W piątek „Spotkanie przy studni” – dyskusja o tym, co ważne

Piątek, 12 kwietnia

W piątek, 12 kwietnia, na scenie Starej Apteki Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera adaptacji powieści Jerzego Andrzejewskiego „Ciemności kryją ziemię”. Jedną z najsłynniejszych książek tego pisarza na teatralne deski przenosi młody tandem twórców: Piotr Froń i Tomasz Fryzeł.

- To, co nas zainteresowało w tym tekście, to nie tyle hiszpańska inkwizycja, ile raczej sposób i wyrazistość przedstawiania przez Andrzejewskiego relacji władzy i hierarchii, działania zła i kłamstwa pomiędzy ludźmi – mówi Tomasz Fryzeł, reżyser spektaklu.

Powieść ujęta w nowej interpretacji opowiada o monokulturowym świecie, w którym możliwa jest tylko jedna narracja i właśnie ta narracja zaczyna zjadać własny ogon. Jest to świat na opak, w którym wolność staje się cieniem zniewolenia, a odwołanie wszechobecnej inkwizycji jest możliwe tylko w przeddzień śmierci głównego inkwizytora, choć może lepiej powiedzieć, wyłącznie w jego głowie. „Ciemności kryją ziemię” to również spektakl o wielkiej porażce utopii, która zawładnęła ludzkimi umysłami bardziej niż świat wartości, do którego w tym świecie wszyscy nieustannie się odwołują.

Na scenie zobaczymy Mirosława Bakę, Piotra Biedronia, Macieja Konopińskiego, Jakuba Nosiadka, Grzegorza Otrębskiego, Cezarego Rybińskiego i Jarosława Tyrańskiego. Za dramaturgię odpowiada Piotr Froń, za scenografię i kostiumy Anna Oramus, za muzykę Nikodem Dybiński, a za reżyserię świateła Klaudyna Schubert.

Premiera odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 19:00. Kolejne grania: 13 kwietnia o godzinie 20:00, 14 kwietnia o godzinie 18:00, oraz 16 i 17 kwietnia o godzinie 19:00. Bilety: normalny 80 zł, ulgowy 60 zł, do kupienia w kasach teatru w Gdańsku (ul. Św. Ducha 2, wejście od Targu Węglowego) i w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30) oraz online na bilety.teatrwybrzeze.pl.

„Diunę” w piątek obejrzysz w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy

Także w piątek, w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 (ul. Strajku Dokerów 5) odbędzie się wernisaż wystawy Pameli Leończyk, zatytułowanej „Nadziejatura umiera ostatnia?”.

W swojej wystawie artystka porusza temat współczesnych narracji dotyczących ekologii, w których często można zauważyć idealistyczno-romantyczne podejścia do natury. Natura jako miejsce, do którego pragniemy uciec, zespolić się z nią, miejsce bezpieczne, pierwotne, które daje ukojenie, sprzyja wyciszeniu oraz głębokiemu procesowi samorozwoju człowieka. Jednocześnie słyszymy wiele komunikatów dotyczących zbliżającej się katastrofy klimatycznej, która zakończy życie na Ziemi, jeśli w porę nie podejmiemy skutecznego działania.

W swoich obecnych poszukiwaniach artystka kontynuuje tematykę związaną z dzisiejszą relacją człowieka z naturą. Przedmiotem jej obserwacji od dłuższego czasu jest kwestia śnięcia ryb i katastrofa, która miała miejsce w Odrze w 2022. Wystawa jest fantazją na temat ceremonii pogrzebowej dedykowanej tamtym wydarzeniom.

W trakcie wystawy zostanie zaprezentowany performans ruchowo-muzyczny wykonany przez performera, choreografa i tancerza Łukasza Wójcickiego oraz performerkę Dominikę Kimaty, w koncepcji i reżyserii Pameli Leończyk.

Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

W zakamarkach kościoła św. Jana. Tajemnice gotyckiej architektury, kaligrafii i łaciny

starsza kobieta w stroju syreny siedzi na plaży, patrzy w bok
„Śpiew morza” to oparta o mit współczesna opowieść z elementami realizmu magicznego, której głównymi bohaterami są nietypowe rodzeństwo i... Stara Syrena
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Sobota, 13 kwietnia

Na swoją najnowszą premierę w tę sobotę zaprasza Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) – na Dużej Scenie zobaczymy spektakl „Śpiew morza” - lokalną historię inspirowaną mitem o selkie – ludziach-fokach. 

Reżyserką spektaklu jest Ewa Piotrowska, a scenariusz napisała gdańska pisarka Roksana Jędrzejewska-Wróbel - autorka serii „Baśnie nie dość znane”. W przygotowanej przez te twórczynie współczesnej wersji opowieści głównymi bohaterami są brat Albert i siostra Edwina, którzy poszukując swojego miejsca w świecie odkrywają swoje talenty i różnorodność.

- Edwina jest młodszą siostrą wychowaną w cieniu wspaniałego brata. Albert nie tylko jest selkie, czyli „niezwykły od urodzenia”, ale jego życie to pasmo nieustających sukcesów. Potwierdzają to „twarde dowody sukcesu”, czyli medale i puchary, którymi obwieszony jest ich pokój. Każdemu trudno byłoby to udźwignąć, a co dopiero 8-letniej dziewczynce. Bardzo kocha i podziwia brata, marzy o tym, by być taka jak on. Można to nazwać zazdrością, ale to bardziej skomplikowane. Przyczyną zazdrości jest zawsze poczucie jakiegoś braku, tęsknota za czymś, czego nie mamy. W spektaklu symbolizuje to tytułowy śpiew morza, który jest źródłem mocy dla Alberta, a którego Edwina nie słyszy. Więc ona nie marzy o medalach, ona chce uzyskać dostęp do czegoś, od czego jest odcięta. Sądzi, że kiedy zanurkuje i usłyszy ten śpiew, to połączy się ze swoim źródłem. Ale to tak nie działa. Każdy ma swoje źródło, nie można podłączyć się do cudzego, Edwina musi znaleźć swoje, inaczej uschnie z tęsknoty. I o tym jest ta historia – opowiada autorka scenariusza Roksana Jędrzejewska-Wróbel.

Występują: Magdalena Gładysiewicz (Edwina), Piotr Srebrowski (Albert), Magdalena Bednarek (Wydra), Jacek Majok (Łoś), Jadwiga Sankowska (Stara Syrena) oraz gościnnie na perkusji Jacek Prościński. Scenografia: Magdalena Mucha, muzyka: Marcin Dymiter.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 7. roku życia. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia, o godzinie 17:00. Kolejne grania w najbliższym czasie: w niedzielę, 14 kwietnia, o godzinie 12:00, w od środy, 17 kwietnia, do piątku, 19 kwietnia, o godzinie 10:00, w sobotę, 20 kwietnia, i w niedzielę, 21 kwietnia, o godzinie 12:00.

Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, są do nabycia elektronicznie na stronie sklep.teatrminiatura.pl, a także w kasie teatru (w miarę dostępności miejsc). Bilety na premierę można kupić na tydzień przed premierą, rezerwacja i sprzedaż odbywa się telefonicznie i mailowo: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl.

„Śpiew morza” i ludzie - foki. W sobotę premiera w Teatrze Miniatura

W Muzeum Bursztynu (ul. Wielkie Młyny 16) trwa wystawa prac Macieja Rozenberga „Czuła biżuteria /Gemmae Tenerae” - w sobotę odbędzie się oprowadzanie po wystawie, z udziałem artysty.

Premierowo prezentuje on na wystawie kilkadziesiąt autorskich projektów z kolekcji inspirowanych motywami natury, sztuką greckiego antyku, oraz nowoczesną architekturą i rzeźbą. Sam od trzydziestu ponad lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W kolekcji znajdziemy okazałe kolczyki, naszyjniki, czy bransolety. Wszystkie z nich wykonuje ręcznie, przy użyciu dawnych technik i z wykorzystaniem wyłącznie metali szlachetnych – złota i srebra – które łączy z bursztynem bałtyckim, diamentami i wieloma innymi minerałami.

Oprowadzanie z Maciejem Rozenbergiem rozpocznie się o godzinie 12:00. Wstęp wolny, zarówno na oprowadzanie, jak i na wystawę. Oddział czynny jest tego dnia w godzinach 10:00 – 18:00.

Zakład Utylizacyjny zaprasza na dzień otwarty. Poznaj losy swoich odpadów

Tego samego dnia na Dzień Sztuki z GAK pod hasłem „Obrazy less waste – warsztaty” zaprasza GAK Stacja Orunia (ul. Dworcowa 9). 

Podczas warsztatów z Kariną Lewandowską (Bookowska) uczestnicy wykonają obrazy-obiekty z drewnianych odpadów. Pozostające po pracach w stolarniach resztki najczęściej są utylizowane lub przerabiane na brykiet - a przecież drzemie w nich taki potencjał! Uczestnicy spotkania będą projektować, układać, kleić i malować niepozorne drewniane elementy, aż powstaną z nich niesamowite geometryczne/abstrakcyjne obrazy, które ozdobią każde wnętrze.

Będzie to również możliwość podszkolenia swoich stolarskich umiejętności – podczas pracy będziemy korzystać z różnych rodzajów szlifierek, papierów ściernych, ścisków stolarskich, wkrętarek. Oczywiście wszystko w zgodzie z BHP.

O prowadzącej: Karina Lewandowska jako Bookowska zajmuje się szeroko pojętą książką artystyczną – prowadzi działalność introligatorską, warsztaty i prelekcje, a także bierze udział w wystawach. Od 2021 roku współprowadzi pracownię artystyczną PA3 (wraz z Hanną Kur, Anną Jakubowską i Tomaszem Szabłowskim) mieszczącą się na Żabim Kruku w Gdańsku Śródmieściu. Była asystentką na Wydziale Grafiki w pracowni projektowania książki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe pod adresem: zapisystacja@gak.gda.pl.

Olga Boznańska. Oprowadzanie kuratorskie... ostatnich szans

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza w sobotę do Ratusza Staromiejskiego (ul. Korzenna 33/35) na warsztaty i zabawy plastyczne z Grażyną Rigall wokół jej wystawy „Czasem smutki, czasem piesek malutki”. Będzie to okazja, by rozwinąć swoje zdolności manualne, ale także zyskać nowych zielonych mieszkańców naszych wnętrz, oraz oczywiście obejrzeć wystawę.

Program:

  • godziny 11:00-13:00 - warsztaty plastyczne dla dorosłych „Pręcik, słupek czy korona?” - uczestnicy odkryją świat kwiatów poprzez sztukę i pod okiem doświadczonej artystki, Grażyny Rigall, stworzą dzieła inspirowane nazwami kwiatów. Brodaczka właściwa i Zaraza goździkowata... Czy ktoś je kiedyś widział? Jeśli nie, tym lepiej! Te tajemnicze nazwy doprowadzą uczestników do ciekawych interpretacji graficznych. Ukoronowaniem działań będzie oprawa prac w dobrane kolorystycznie passe-partout. Bilety: 20 zł, do kupienia online na https://nck-bilety.interticket.pl/program/precik-slupek-czy-korona-warsztaty-plastyczne-z-grazyna-rigall-9444;
  • godziny 11.00-15.00 – Kwiatodzielnia - przynieście swoją ulubioną roślinę, a w zamian zabierzcie do domu nową. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją kolekcję i odkryć nowe odmiany, które ożywią wnętrza. Wstęp wolny, bez ograniczeń wiekowych;
  • godziny 13.15 – 15.00 - zabawy plastyczne inspirowane ilustracjami Grażyny Rigall, dla dzieci od 5. roku życia. To dziecięca strefa kreatywności prowadzona przez artystkę - Grażynę Rigall oraz doświadczone animatorki Monikę Koncę i Dominikę Król. Uczestnicy będą eksperymentować i mieszać techniki, takie jak: monotypia, frottage, wydrapywanie kolorów w czarnej farbie, kolaż. Powstanie każdej pracy zajmie 15-30 minut. Wstęp wolny;
  • godziny 13.15 - 15.00 - praktyczne porady dotyczące pielęgnacji roślin - dowiedz się, jak zadbać o swoich zielonych podopiecznych. Marzena Mruk-Wszałek podzieli się  swoimi najlepszymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji roślin, aby nasze domowe rośliny były zdrowe i piękne przez wiele lat. Wstęp wolny, bez ograniczeń wiekowych.

Wystawa Idy Łotockiej-Huelle w Oliwskim Ratuszu Kultury

Na 4. Charytatywny Wirtualny Marsz Świadomości Autyzmu w sobotę zaprasza Szkoła Podstawowa nr 65 im. Alfa Liczmańskiego (ul. Śluza 6).
Zabawa polegać będzie na przebiegnięciu lub przejściu odcinka wynoszącego 5 kilometrów. Uczestnicy biorąc udział w wydarzeniu wesprą Fundację Coś Dobrego. 100% dochodu ze sportowego marszobiegu zasili konto fundacji i posłuży finansowaniu jej działań pomocowych. Szkoła zaprasza wszystkich do włączenia się do sportowej inicjatywy i zachęca do ubrania się niebiesko lub różowo.
Początek o godzinie 8:45, zbiórka przed szkołą. Wstęp wolny.

Zamieszanie - bezpłatne warsztaty malarskie dla dorosłych

Niedziela, 14 kwietnia

W niedzielę odbędzie się finał Pól Nadziei na Pomorzu – corocznej kwesty, której celem jest wsparcie pomorskich hospicjów. Pola Nadziei to również wielkie święto wolontariuszy oraz wszystkich ludzi, których łączy idea pomagania.

14 kwietnia na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pucka, Pruszcza Gdańskiego oraz okolicznych miejscowości pojawią się tysiące wolontariuszy, którzy będą kwestować na rzecz ciężko chorych dzieci i dorosłych u kresu życia. Symbolem akcji jest żonkil – kwiat nadziei i zwiastun wiosny. Skarbonki hospicyjne znajdą się również w wielu firmach, instytucjach czy parafiach, a z myślą o tych, którzy nie mogą dołączyć do kwesty 14 kwietnia, prowadzona jest zbiórka on-line na stronie akcji: www.polanadzieinapomorzu.pl. Zbiórki stacjonarne i on-line potrwają od 8 do 21 kwietnia.

O godzinie 9.00 spod siedziby Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio wyruszy delegacja z flagą symbolizującą Pola Nadziei na Pomorzu. Następnie zmotoryzowana żonkilowa sztafeta, odwiedzając po drodze Gdynię i Sopot, dotrze na Podwale Staromiejskie w Gdańsku, skąd o godzinie 13:15 wyruszy piesza Żonkilowa Parada. Wezmą w niej udział przedstawiciele hospicjów oraz lokalnego samorządu, darczyńcy oraz wolontariusze. Żółty korowód przejdzie ulicami miasta i zatrzyma się na przedprożu Dworu Artusa, gdzie uczestnicy będą mogli uwiecznić swój udział na wspólnym pamiątkowym zdjęciu. Uroczystość zakończy krótki występ Zuzy Jabłońskiej.

Ponadto przez cały dzień po gdańskich torach kursować będzie zabytkowy tramwaj w barwach Pól Nadziei. Miłośnicy orzeźwiających kąpieli będą mogli wziąć udział we wspólnym morsowaniu z Gdańskim Klubem Morsów, a w Pruszczu Gdańskim w Cukrotece odbędzie się piknik dla całych rodzin.

Tegoroczne Pola Nadziei na Pomorzu organizują razem: Fundacja Hospicyjna, prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”, Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio oraz Fundacja Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Dochód z całej zbiórki wesprze działalność tych hospicjów.

Zoo w Oliwie od już od 70 lat dla zwierząt i ludzi. Od soboty jubileuszowe atrakcje

Cały weekend - piątek-niedziela, 12-14 kwietnia

Przez cały weekend w Zbrojowni Sztuki (Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6) można oglądać wystawę „Ścieg”, na którą zapraszają Koło Naukowe SPAW należące do Akademii Sztuki Pięknych w Gdańsku, oraz Koło Naukowe Tkaniny Eksperymentalnej PLUMARIUS Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wymiana doświadczeń artystycznych stworzyła nierozerwalną więź między dwoma środowiskami. Pozornie innymi jak rzeźba czy tkanina, lecz jak bardzo podobnymi w traktowaniu materii i formy. Tytułowy „ścieg” łączy za pomocą nici materiały włókiennicze, możemy więc traktować ścieg jako połączenie dwóch grup jedną nicią.

Kuratorką wystawy jest Paulina Stokowska. Wystawa prezentuje prace następujących artystów: Adrian Kurzawa,Alicja Tkaczyk, Gabriela Nowak, Gabriela Krok, Filip Kozak, Karol Zagórowski, Karolina Merta, Kamila Kmiecik, Laura Omernik, Marta Bartel, Natalia Adam, Paulina Sadrak, Paweł Kaźmierowski, Paweł Konopski, Zuzanna Formela, Zuzanna Kalisz, Zuzanna Kobiela, Zygmunt Bilski.

Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 16 kwietnia.

Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i II masowej zsyłki Polaków na Sybir - uroczystość w sobotę

TV

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte