Wystawa Idy Łotockiej-Huelle w Oliwskim Ratuszu Kultury. Wernisaż dziś

W Galerii Sztuki Nowy Warzywniak działającej w Oliwskim Ratuszu Kultury można oglądać nową wystawę malarstwa Idy Łotockiej-Huelle, zatytułowaną „Zbiór osobisty”. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 2 kwietnia, o godzinie 18:00, a obrazy będzie można podziwiać codziennie do 30 kwietnia.
02.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
uśmiechnięta kobieta ze słonecznikiem, coś mówi, obok niej mężczyzna, patrzy na nią
Ida Łotocka-Huelle oraz prezes Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków Janusz Janowski podczas jednej z wystaw prac artystki w Gdańsku
fot. Mateusz Ochocki / KFP

Punkty handlowe dla artystów plastyków – wyniki naboru 2024

- Wszystko co widzisz i czujesz, co pamiętasz i o czym myślisz zasługuje na opowieść. Zapisane w języku sztuki odsłania nowe znaczenia. Obraz nie jest odbiciem życia, ale jego metaforą. Zamienia rzeczy i widoki na symbole będące wiązkami znaczeń. Osobiste doświadczenie i wyobrażenie rzeczywistości zapisane w obrazie może zaskoczyć

- mówi Ida Łotocka-Huelle o swojej nowej wystawie „Zbiór osobisty”, którą można oglądać w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak działającej w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25).

Dyplom u znanego polskiego malarza, nagrody i stypendia

Ida Łotocka-Huelle to gdańska malarka i rysowniczka, która ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), na Wydziale Malarstwa i Grafiki, gdzie w 1982 roku uzyskała dyplom z malarstwa u cenionego malarza, profesora Władysława Jackiewicza. 

W swoim dorobku ma wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce i za granicą, m.in. w Gdańsku, Sopocie, Kołobrzegu, Wrocławiu, Rzeszowie, Warszawie, Bremie, Hamburgu i Dortmundzie, oraz w Paryżu. Jej obrazy powstawały i prezentowane są w cyklach „Nieobecni”, „W stronę Boskiej Komedii”, „Magia teatru, magia lustra”, „Czarownica w ogrodzie”, „Ogrody umysłu” i „Metafory codzienności”.

Za swoje artystyczna dokonania była nagradzana i wyróżniana - m.in. na V Biennale Sztuki Gdańskiej (1983 rok, wyróżnienie). Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (2012 rok). Otrzymała ponadto stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego na „Ogrody umysłu” - wystawę malarstwa i rysunku oraz publikację pod tym samym tytułem (2017 rok), i Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na wystawę „Metafory codzienności” (2020 rok).

Jest współzałożycielką działającej od 2010 roku artystycznej Grupy Apellesa - obok Krzysztofa Izdebskiego-Cruza, Marcina Kołpanowicza i Leszka „Maestro” Żegalskiego. W latach 2014-2017 pełniła funkcję wiceprezesa Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Była żoną pisarza Pawła Huellego.

plakat zapowiadający wystawę z narysowanym muflonem
Wystawa „Zbiór osobisty” zainauguruje kwiecień w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak
mat. prasowe

Wystawa do 30 kwietnia

Wystawę „Zbiór osobisty” można oglądać do 30 kwietnia codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Wernisaż odbędzie się 2 kwietnia o godzinie 18:00. Na wernisaż i wystawę wstęp wolny.

Gdańsk od ruin - do odbudowy, w wersji 3D. Zobacz wystawę przy Bramie Wyżynnej

TV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024