• Start
  • Wiadomości
  • Weekend: Oscarowe „20 dni w Mariupolu”, „Wyzwolenie”, wyprzedaż garażowa, kiermasz dzieł sztuki

Weekend: Oscarowe „20 dni w Mariupolu”, „Wyzwolenie”, wyprzedaż garażowa, kiermasz dzieł sztuki

Ciekawe spotkania w siedzibie programu Gdańsk Miasto Literatury, spektakl w Instytucie Kultury Miejskiej, pokaz jednego z nagrodzonych Oscarem filmów w auli Uniwersytetu Gdańskiego – to niektóre z atrakcji, które przygotowały gdańskie instytucje. Przez cały weekend w swoje progi zapraszają też Teatr Wybrzeże i Miniatura. 
14.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna w kasku i kamizelce kuloodpornej z napisem PRESS przemierza teren ataku zbrojnego
Laureat Oscara: dokument „20 dni w Mariupolu” (2023), reż. Mstyslav Chernov, dokument, Ukraina, 94 min. Na projekcję zaprasza w ten weekend Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego
mat. dystrybutora

Międzynarodowy spektakl o kryzysie klimatycznym w Teatrze Szekspirowskim

Piątek, 15 marca

Zwycięzcę tegorocznych Oscarów w kategorii najlepszy film dokumentalny, wstrząsający dokument ukraiński „20 dni w Mariupolu” w reżyserii Mścisława Czernowa, zobaczymy w piątek w auli 1.43 Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 55). Na pokaz zaprasza Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy.

To bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja ukazująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego korespondenta, który pozostał w oblężonym mieście i z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola. Czernow pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny, by pozostawić świadectwo i wstrząsnąć sumieniem świata. Oprócz Oscara otrzymał m.in. Nagrodę Pulitzera, BAFTA oraz Nagrodę Publiczności na MFF Sundance.

Początek o godzinie 18:00. Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł. Uwaga! Film tylko dla widzów dorosłych.

Krzysztof Mystkowski „Przed premierą”. Wystawa fotografii w Bibliotece Chełm

Na Charytatywną Garażówkę zaprasza w piątek Fundacja Hospicyjna. W godzinach 16:00 – 20:00 w Centrum Opieki Wytchnieniowej (ul. Kopernika 17, sala konferencyjna na parterze) odbędzie się wyprzedaż, z której dochód przeznaczony będzie na działalność Fundacji.

Będzie to okazja, by w szczytnym celu zaopatrzyć się w różnego rodzaju przedmioty, ozdoby, dekoracje, zabawki, ubrania czy książki, i podarować im drugie życie. Sprzedaż prowadzona będzie zarówno przez mieszkańców, jak i pracowników oraz wolontariuszy Fundacji. W akcję włączyły się też Rady Dzielnic z Aniołek i Suchanina.

Pod opieką Fundacji Hospicyjnej są pomorskie hospicja. Pomaga ona zarówno pacjentom będącym pod opieką tych hospicjów, a także dzieciom, które straciły swoich bliskich w związku z nieuleczalną chorobą, jak również osobom zmagającym się z chorobą nowotworową.

Wstęp wolny.

Pytania o artystę i dzieło w epoce sztucznej inteligencji - wystawa w Zbrojowni Sztuki

Gdańsk Miasto Literatury zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Długiej 35 na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Mównica L” prezentującego najważniejsze postaci trójmiejskiej literatury – tym razem pod hasłem „Eufemistycznie: zapracowanie w kulturze”.

W rozmowie, która odbędzie się w piątek o godzinie 18:00 udział wezmą dziennikarka i reporterka Aleksandra Boćkowska, dramaturżka Daria Sobik i artystka wizualna Ania Witkowska. Rozmowę poprowadzi Marcin Hamkało. Wątkiem dominującym będą tematy przepracowania, zmęczenia, wypalenia różnych grup społecznych i zawodowych, nie oszczędzających również środowiska osób związanych z kulturą zinstytucjonalizowaną i pozainstytucjonalną. 

- Przyjrzymy się sytuacji osób funkcjonujących w branży kulturalnej oraz zastanowimy nad szansami i możliwymi mechanizmami zmiany systemowej. Do rozmowy zaprosiliśmy osoby, których działalność na polu kultury zmusza do równoległego występowania w wielu rolach: ludzi słowa, pracowniczek w instytucjach kultury, artystek. Dyskusja będzie wzbogacona akcjami performatywnymi w wykonaniu Antoniego Michnika – zapraszają organizatorzy.

Wstęp wolny.

100. rocznica uzyskania praw Polski do Westerplatte. Wystawa, kuchnia polowa, rekonstruktorzy

Sobota, 16 marca

Dzień później, w sobotę, Gdańsk Miasto Literatury (ul. Długa 35) zaprasza natomiast na spotkanie wokół fenomenu życia i tekstów Stanisławy Przybyszewskiej, zatytułowane: „Przybyszewska: niedokończone rewolucje”.

Co w pękniętej i trudnej biografii  legendarnej pisarki XX-lecia międzywojennego, oraz splecionych z nią modernistycznych tekstach (nasyconych władzą, erotyką, wiwisekcją stanów skrajnych czy relacjami z maszynami) sprawia, że rezonują one z językami współczesności? Jaka jest w tym rola performatywnego i straceńczego projektu życia Przybyszewskiej? Czy pisarka, do śmierci niepogodzona z Gdańskiem, który był dla niej jednocześnie miejscem kreacji rewolucyjnych i fikcyjnych światów, radykalnego odwrócenia się od tu i teraz w stronę tam i wtedy, może być przez to miasto i jego symboliczną pamięć na nowo odpomniana oraz stać się jego uobecnionym mitem?

Na te i inne pytania odpowiedzą:

  • dr Anna Kaszuba-Dębska – malarka i pisarka, autorka filmów animowanych, ilustratorka i graficzka. Autorka instalacji artystycznych w przestrzeniach miejskich, takich jak Projekt Szpilki oraz Emeryty. Swoje prace wystawiała w Polsce i zagranicą, m.in. w Chicago, Norymberdze i Tajpej. Autorka biografii: „Kobiety i Schulz”, „Bruno. Epoka genialna”
  • nominowanej do Nagrody Angelus oraz wnikliwej biografii „Przybyszewska / Pająkówna Głuchy krzyk” nagrodzonej nagrodą literacką KMLU Krakowa Miasta Literatury UNESCO;
  • prof. dr hab. Ewa Graczyk – literaturoznawczyni feministyczna i działaczka społeczna, profesora na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka czterech książek autorskich, między innymi „Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej” (1994) oraz „Przed wybuchem wstrząsnąć” (O Witoldzie Gombrowiczu, 2004), obecnie pracuje nad kolejną, o aktywistkach organizujących opór społeczny i narodowy na ziemiach polskich po Powstaniu Styczniowym. Działaczka trójmiejskich grup kobiecych, współzałożycielka koła naukowego gender, które działało na UG od początku lat dwutysięcznych, zainicjowało i organizowało trójmiejskie MANIF-y. Członkinii Tolerado, Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT;
  • dr hab. Marcin Czerwiński – nauczyciel akademicki (UWr), literaturoznawca, redaktor, poeta, reżyser, performer. Autor książek o literaturze: Smutek labiryntu (Universitas, 2013), Maszyna przecząca (Universitas, 2014) i nowo wydanej Uskok. O Stanisławie Przybyszewskiej i innych (słowo/ obraz terytoria, 2023), jak też książki poetyckiej Miniaturzyści esperanto (papierwdole, 2020, nagroda Iłłakowiczówny). Założyciel i przez 20 lat szef wydawnictwa oraz czasopisma „Rita Baum”. Od roku 2009 reżyseruje spektakle pod hasłem „ciemnia” i prowadzi stronę plazaciemnia.pl (Fundacja Plaża i Ciemnia). Jego projekt teatralny pt. „Stascha, czyli płomień w oddechu” poświęcony został Stanisławie Przybyszewskiej;
  • Mateusz Górniak – dramaturg, prozaik, redaktor „Stonera Polskiego” i krytyk filmowy. Autor „Dwóch powieści ruchu” i „Trash Story”, które znalazło się w finale NIKE oraz było nominowane do nagrody Gdyni i Conrada. Publikował m.in. w KINIE, Final Girls, Dwutygodniku, Małym Formacie, Miesięczniku ZNAK i Dialogu Puzyny. W teatrze, wraz z Grzegorzem Jaremką, zrealizował Przemianę (Nowy Teatr w Warszawie, 2023) i Wertera (Teatr Polski w Bydgoszczy, 2023). W sezonie 2023/24 odbywa rezydencję dramaturgiczną w warszawskim Nowym Teatrze, dla którego adaptuje na blogu polski kontent z YouTube;
  • Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, kierowniczka literacka Teatru Gdynia Główna, felietonistka portalu miastoliteratury.com. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018), esejów o przestrzeni miasta „Utkanki” (2014), powieści „Kraboszki” (2020) i „Gaja. Historia prawdziwa” (2023) oraz czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016). Współtwórczyni show poetyckich i literacko-obrzędowych (ostatnio „Dziady. Rytuał literacki” 2023). W 2022 roku według „Kraboszek” powstał spektakl „Rodzanice” (Teatr Gdynia Główna, Akademia Głosów Tradycji, reż. Ewa Ignaczak).

Początek spotkania o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

27. Festiwal Jazz Jantar - cztery dni i siedem różnych muzycznych perspektyw

dwoje aktorów na scenie
16 marca w IKM zobaczymy spektakl „Lista uchybień” - opowieść o wyzwaniach pracy w instytucjach kultury, zabierają głos w toczącej się dyskusji na temat kultury jako środowiska pracy.
mat. prasowe

W Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Targ Rakowy 11, Kunszt Wodny) zobaczymy w sobotę spektakl „Lista uchybień” przygotowany przez zespół artystów i artystek społecznych związanych ze Stowarzyszeniem Pedagogów i Pedagożek Teatru.

Tytułowa lista uchybień to dokument, który został wręczony jednej z pracowniczek instytucji kultury w pierwszym dniu po jej powrocie z urlopu. Znalazł się tam szereg zarzutów dotyczących jej pracy. Zamiast dialogu z przełożoną – spis niedociągnięć. Zamiast szukania rozwiązań – plan naprawczy i groźba sankcji. Na podstawie autorskiego scenariusza napisanego w oparciu o 9 pogłębionych wywiadów z pracownicami i pracownikami instytucji kultury z rożnych części Polski artyści tworzą opowieść o wyzwaniach pracy w instytucjach kultury i zabierają głos w toczącej się dyskusji na temat kultury jako środowiska pracy.

Pokazom spektaklu towarzyszy wystawa grafik Katarzyny Belczyk, ilustratorki, która w celny i ironiczny sposób komentuje wyzwania związane m.in. z pracą artystyczną: potato_face_stories.

Koncepcja całości: Karolina Pluta. Przeprowadzenie wywiadów: Pamela Leończyk, Dorota Ogrodzka, Karolina Pluta. Scenariusz spektaklu: Dorota Ogrodzka (współpraca Pamela Leończyk i Karolina Pluta). Reżyseria: Pamela Leończyk. Asystent reżyserki: Jan Niewiarowski. Performerzy i Performerki: Iga Dzięgielewska, Karolina Pluta, Łukasz Wójcicki. Muzyka: Sebastian Świąder. Choreografia: Łukasz Wójcicki. Scenografia i Kostiumy: Jakub Drzastwa. 

Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:00. Bilety: 30/40 zł, do kupienia online na www.bilety.ikm.gda.pl, i na miejscu przed spektaklem (w miarę dostępności biletów).

Pracujesz w kulturze? Przyjdź na te warsztaty!

Również w sobotę, o godzinie 13:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Ścieg” w Zbrojowni Sztuki (Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, na którą zapraszają Koło Naukowe SPAW należące do Akademii Sztuki Pięknych w Gdańsku, oraz Koło Naukowe Tkaniny Eksperymentalnej PLUMARIUS Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wymiana doświadczeń artystycznych stworzyła nierozerwalną więź między dwoma środowiskami. Pozornie innymi jak rzeźba czy tkanina, lecz jak bardzo podobnymi w traktowaniu materii i formy. Tytułowy „ścieg” łączy za pomocą nici materiały włókiennicze, możemy więc traktować ścieg jako połączenie dwóch grup jedną nicią.

Kuratorką wystawy jest Paulina Stokowska. Wystawa prezentuje prace następujących artystów: Adrian Kurzawa,Alicja Tkaczyk, Gabriela Nowak, Gabriela Krok, Filip Kozak, Karol Zagórowski, Karolina Merta, Kamila Kmiecik, Laura Omernik, Marta Bartel, Natalia Adam, Paulina Sadrak, Paweł Kaźmierowski, Paweł Konopski, Zuzanna Formela, Zuzanna Kalisz, Zuzanna Kobiela, Zygmunt Bilski.

Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 16 kwietnia.

Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów w niedzielę na Ołowiance

Piątek-sobota, 15-16 marca 

W sobotę i niedzielę w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) będzie okazja, by zaopatrzyć się w dzieła sztuki – za sprawą drugiej odsłony akcji „Sztuka chce do ludzi”. To wydarzenie, podczas którego za symboliczne datki na cele statutowe Oliwski Ratusz Kultury oddaje obrazy powstałe w trakcie artystycznych projektów. 

- Lutowa, pilotażowa edycja, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, nie tylko Oliwy. Uwolniono  wówczas ponad 50 prac. i zebrano 810 zł. Tym razem przygotowano ponad 40 dzieł sztuki – zachęca Fundacja Wspólnota Gdańska.

Podczas drugiej edycji zostaną uwolnione kolejne zasoby z magazynów, wśród których będą prace stworzone w ostatnich latach przez artystów amatorów (choć nie tylko), którzy uczestniczyli w warsztatach, plenerach itp. wydarzeniach organizowanych przez fundację

- Jak zdobyć dzieło, które chwyci Was za serce? Nic prostszego, wystarczy wrzucić do puszki symboliczną kwotę, a środki zebrane w ten sposób wykorzystamy na realizację kolejnych projektów edukacyjnych. Dodatkowy bonus to poznanie naszych nieocenionych Wolontariuszek, które na miejscu doradzą w wyborze i odpowiedzą na pytania. - zaprasza  Fundacja Wspólnota Gdańska.

Minimalna kwota za jedną pracę wynosi 20 zł. Jedna osoba może zabrać ze sobą maksymalnie dwie prace. Akcja „Sztuka chce do ludzi” odbędzie się w piątek w godzinach 15.00 – 19.00, oraz w sobotę, w godzinach 10.00 - 13.00. Wstęp wolny.

Festiwal RestaurantWeek® od 13 marca do 24 kwietnia. To największe wydarzenie kulinarno-towarzyskie

Niedziela, 17 marca

W niedzielę, w Scenie Muzycznej GAK (ul. Nowiny 2B) odbędzie się spotkanie z powieściopisarką, bajkopisarką, ambasadorką Pomorza i feministką Anną Sakowicz.

Z okazji Marca HERstorii w Scenie Muzycznej rozmowa z autorką będzie dotyczyć wydarzeń związanych z Gdańskiem, zwłaszcza w kontekście jej najnowszej, niezwykle popularnej serii książek „Jaśminowa Saga” (seria była najczęściej wypożyczanym cyklem książek w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w 2023 roku). Akcja tych powieści rozgrywa się w malowniczym Gdańsku od roku 1916, co stanowi fascynujący kawałek historii miasta. Sakowicz wplata w swoje dzieła mocno zarysowane motywy historyczno-polityczne, ukazując jednocześnie szeroką gamę życiowych aspektów i problemów tamtych czasów.

- Wraz z autorką zgłębimy historię Gdańska, przyjrzymy się roli feminizmu w ówczesnych czasach i przeanalizujemy inspiracje i proces twórczy autorki. Tematami rozmowy będą również kwestie patriotyzmu i kształtującego się feminizmu, które stanowią ważny wątek w „Jaśminowej Sadze”. Spotkanie zapowiada się nie tylko jako literacka podróż, ale również jako refleksyjna podróż w głąb historii społecznej, z elementami psychologicznymi i społecznymi, które są nadal ważne w współczesnym świecie – zaprasza Scena Muzyczna GAK.

Spotkanie z Anną Sakowicz rozpocznie się o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

„Piękna Zośka” w Teatrze Wybrzeże. Spektakl, który trzeba zobaczyć 

Kilkunastu aktorów z czerwonymi racami stoi na scenie, ucharakteryzowani są na nagich
Spektakl „Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty znalazł się pośród 6 finalistów w IX Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”
fot. Rafał Skwarek

Cały weekend: piątek-niedziela, 15-17 marca

Od piątku do niedzieli na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże (ul. Św. Ducha 2, wejście od Targu Węglowego) można oglądać wstrząsający dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wyzwolenie” – w monumentalnej inscenizacji Jana Klaty. Jeden z najważniejszych polskich reżyserów słowami wybitnego dramaturga, malarza i reformatora teatru opowiada o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. Na pozór dzieje się jedynie w teatrze, ale w rzeczywistości odbywa się w o wiele istotniejszej sferze - wzniosłego, ale i przeklętego polskiego panopticum.

Adaptacja i reżyseria: Jan Klata; scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek; ruch sceniczny: Maćko Prusak; wideo: Natan Berkowicz. W spektaklu występują: Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Robert Ciszewski, Jerzy Gorzko, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek, Paweł Pogorzałek, Cezary Rybiński i Marek Tynda.

Spektakl bierze udział w IX Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

W ten weekend „Wyzwolenie zobaczymy” w piątek o godzinie 19:00, w sobotę o godzinie 21:00, i w niedzielę, o godzinie 16:00. Bilety: normalny 100 zł, ulgowy 80 zł, do kupienia online na bilety.teatrwybrzeze.pl, i w kasach teatru w Gdańsku (ul. Św. Ducha 2, wejście od Targu Węglowego) i w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30).

Opera? Si! - spotkanie z Jerzym Snakowskim dla miłośników opery i operetki w każdym wieku

Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) w ten weekend zaprasza małych i dużych na Dużą Scenę, gdzie zobaczymy barwną i energetyczną „Bajkę o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”

Reżyserka Agnieszka Płoszajska i dramaturg Emil Płoszajski zaadaptowali na scenę książkę francuskiego pisarza Pierra Gripariego „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”, a jednocześnie zainspirował ich broadwayowski musical „Pippin” Stephena Schwartza. W powstałej w wyniku ich połączenia teatralnej opowieści o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie, młody książę Pipo rusza w podróż wraz z wiernym koniem o tym samym imieniu - trafia do wnętrza wulkanu, spotyka czarownice i czarodziejki, smoka, a nawet Białego Szczura, po drodze ucząc się siebie, życia i relacji międzyludzkich.

Co ciekawe, miejscem akcji spektaklu są... kulisy cyrku, więc pojawi się wiele cyrkowych motywów - zarówno w scenografii, jak i choreografii. Oprócz zespołu aktorskiego Teatru Miniatura na scenie występują dzieci oraz gościnnie akrobata Sergiusz Regent i dziesięcioletnia gimnastyczka Zofia Perfikowska.

Spektakl można obejrzeć w piątek o godzinie 10:00, oraz w sobotę i niedzielę o godzinie 12:00. Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia w kasie teatru oraz elektronicznie na stronie sklep.teatrminiatura.pl.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku