Uroczyste otwarcie roku akademickiego. Ilu jest w Gdańsku studentów?

Początek października oznacza powrót studentów do nauki, a w Gdańsku oznacza także, że w pierwszą sobotę miesiąca (5 października), społeczności szkół wyższych powitają rok akademicki wspólną paradą pod hasłem “Niech żyje nauka!”. Ile uczelni działa w Gdańsku, ile osób na nich studiuje?
01.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest grupa osób uczestniczących w uroczystości akademickiej, najprawdopodobniej inauguracji roku akademickiego, związanej z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Uczestnicy są ubrani w oficjalne stroje akademickie, w tym togi i birety, a niektórzy niosą sztandary uczelni.
Na wspólną inaugurację roku akademickiego 2024/25 w Gdańsku zapraszają Uczelnie Fahrenheita i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Jan K. Bielecki doktorem honoris causa UG. "Kształtowały mnie gdańskie zrywy wolności"

Uczelnie w sercu Gdańska

- Z orkiestrą, w sercu Gdańska, ulicą Długą, ponownie przejdą reprezentanci pomorskich uczelni wyższych, władz samorządowych, środowisk doktoranckich i studenckich – tegoroczne uroczyste otwarcie roku akademickiego zaplanowane jest na 5 października, start godz. 11 - oznajmiają Uczelnie Fahrenheita na swojej stronie internetowej. Ten uczelniany związek tworzony przez Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską i Gdański Uniwersytet Medyczny już po raz trzeci zaprasza społeczności wszystkich uczelni Pomorza, a także mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania inauguracji roku akademickiego.

Barwny przemarsz przy akompaniamencie muzyków i dźwiękach carillonów ma być  “symbolem integracji i jedności środowiska akademickiego, celebracją wspólnych wartości oraz celów dla nauki i szkolnictwa wyższego w naszym regionie.”

Wydarzenie uświetnią akrobaci, Gdańska Orkiestra Akademicka, występy chórów trzech uczelni, a także carillony z wieży Ratusza Głównego Miasta odgrywające „Gaudeamus igitur”.

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ Z UBIEGŁOROCZNEGO WYDARZENIA

 

PROGRAM PRZEMARSZU Niech Żyje Nauka!

Sobota, 5 października 2024

10:15-10:50 – ustawianie uczestników zgodnie ze strukturą parady (miejsce: Targ Węglowy obok Katowni)

11:00 – rozpoczęcie parady z udziałem władz samorządowych, reprezentantów pomorskich uczelni oraz środowisk artystycznych

11:00-11:30 – uroczyste przejście ul. Długą (Traktem Królewskim)

11:30-12:00 – część oficjalna – przemówienia prezydent Aleksandry Dulkiewicz, władz uczelni, studentów oraz doktorantów

 

Ile jest uczelni wyższych w Gdańsku i ile osób na nich studiuje?

Działające w Gdańsku uniwersytety, akademie, szkoły wyższe i politechnika mają w sumie ponad 67 tys. studentów i doktorantów. W naszym mieście działa 12 wyższych uczelni - 6 publicznych i dokładnie tyle samo niepublicznych.

Nie czujemy się na siłach, by policzyć, ile kierunków studiów można studiować w Gdańsku (wiele z nich powtarza się na kilku uczelniach). 

Poniżej odpowiedzi uczelni na nasze pytania o:

  • liczbę studentów i doktorantów;
  • liczbę kierunków studiów
  • oraz nowości w ofercie.

Uniwersytet Gdański

Największa uczelnia Pomorza ma blisko 23 tysiące studentów i doktorantów. UG oferuje 96 kierunków studiów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia.

Nowości to Japonistyka (od zeszłego roku akademickiego) oraz Projektowanie gier historycznych.

 

Politechnika Gdańska

Świętująca w tym roku 120 urodziny Politechnika Gdańska oferuje 42 kierunki studiów I i II stopnia. Tegoroczna nowość to kierunek międzywydziałowy - Technologie Przemysłu 5.0.

Politechnika ma ponad 14 tys. studentów i ok. 100 doktorantów.

 

Gdański Uniwersytet Medyczny

Uczy się tu 6,5 tysiąca studentów oraz 169 doktorantów. GUmed to 19 kierunków studiów I i II stopnia, w tym trzy anglojęzyczne oraz 9 kierunków studiów podyplomowych.

 

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu

Na wszystkich latach i trybach studiów na gdańskim AWFiS jest 2850 studentów oraz 23 doktorantów. Uczelnia oferuje kształcenie na 12 kierunkach studiów. W ostatnich latach oferta wzbogaciła się o kilka nowości, w tym: kosmetologia, dietetyka w sporcie i rekreacji, sprawność fizyczna w siłach specjalnych, trener personalny i fitness oraz turystyka i hotelarstwo.

 

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Obecnie na ASP studiuje około 1000 osób na 8 kierunkach licencjackich i magisterskich.

 

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki

aMuz - bo takim akronimem posługuje się ta gdańska uczelnia publiczna, kształci łącznie 628 osób (na wszystkich formach, poziomach i trybach kształcenia).

Uczelnia oferuje szeroki wybór specjalności w ramach studiów I i II stopnia (łącznie 16 specjalności w ramach 8 kierunków realizowanych na 4 wydziałach), podyplomowych (4 kierunki), Studium Pedagogicznego oraz Szkoły Doktorskiej.

Tegoroczna nowość to specjalność muzyka w komunikacji medialnej na kierunku Muzyka i media. Z kolei w ubiegłym roku akademickim na kierunku Instrumentalistyka uruchomiono nowe specjalizacje: trąbka historyczna, wiolonczela historyczna, carillon. Również od roku na kierunku Kameralistyka działa specjalizacja Gra w zespole kameralnym.

Na zdjęciu widoczna jest grupa młodych ludzi w niebieskich bluzach, trzymających duży baner z napisem LONG LIVE SCIENCE!  podczas akademickiej uroczystości. W tle widać osoby w togach oraz inne elementy wskazujące na to, że jest to wydarzenie związane z uczelniami, najprawdopodobniej Politechniką Gdańską, której nazwa widnieje na jednym z szyldów.
Niech żyje nauka! - to hasło inauguracyjnego przemarszu społeczności uczelnianych przez Drogę Królewską
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Uniwersytet WSB Merito Gdańsk

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku w rozpoczętym właśnie roku akademickim będzie kształcił ponad 16 tys. studentów.

Nowy kierunek to pielęgniarstwo (studia I stopnia).

Uniwersytet WSB Merito ma nowoczesny kampus. Ta prywatna uczelnia działa w Gdańsku od 25 lat

Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych, filia w Gdańsku

W gdańskiej filii PJATK studiuje około 1000 studentów. Na Wydziale Informatyki jest także 1 doktorant. 

Te uczelnia niepubliczna kształci w dwóch kierunkach na studiach I stopnia, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. W ramach pierwszego kierunku - informatyki - dostępne są trzy ścieżki rozwoju; w ramach drugiego - grafiki - dwie.

Od semestru letniego na kierunku grafika ruszyć mają trzysemestralne studia magisterskie (II stopnia).

 

Powiślańska Szkoła Wyższa w Gdańsku

Uczelnia ma ok. 1000 studentów kierunków: pielęgniarstwo I i II stopnia, a także w formie tzw. studiów pomostowych oraz pielęgniarstwa anglojęzycznego (Nursing- English Division) 

PSW czeka na decyzję ministerialne w sprawie otwarcia studiów na kierunkach ratownictwo medyczne oraz ekonomia. 

Dla przyszłych pielęgniarek, ratowników medycznych. Otwarcie Centrum Symulacji Medycznych 

Gdańska Szkoła Wyższa

W swojej gdańskiej siedzibie na Biskupiej Górce GSW oferuje naukę na 5 kierunkach, na studiach I i II stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych. Ma blisko 600 studentów. Nowości w ofercie w tym roku akademickim to kierunki prawo w biznesie oraz kryminologia i kryminalistyka (GSW to jedyna w Trójmieście uczelnia niepubliczna oferująca naukę na tym kierunku).

 

Wyższa Szkoła Społeczno - Ekonomiczna 

W tej uczelni niepublicznej uczy się ok.  850 studentów. W siedzibie w Gdańsku oferowana jest pedagogika, administracja oraz zarządzanie (wszystkie kierunki  - I i II stopnia) oraz magisterskie studia jednolite: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

 

Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku

Studia w tej szkole koncentrują się na kluczowych aspektach krajowej i światowej turystyki.  Na kierunku Turystyka i Rekreacja oferowane są 3 specjalności (studia I i II stopnia).

Nowością jest program studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration (MBA) w branży HoReCa, wykorzystujący technologię VR.

 

Wyższa Szkoła Zdrowia

WSZ oferuje studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie na sześciu kierunkach. W ramach studiów podyplomowych proponuje 12 kierunków, w tym nowość - trener medyczny.  

Nie otrzymaliśmy odpowiedzi z Akademii Ateneum, WSZ i WSTiH nie podały nam liczby studentów. Podana przez nas liczba studentów, studentek, doktorantów i doktorantek uczących się w Gdańsku jest więc szacunkowa.

Niezależnie od statystyki - wszystkim życzymy udanego roku akademickiego. Vivat Profesores! Vivat Academia!

TV

Nowa droga rowerowa ze Śródmieścia na Chełm w 2025 roku - briefing