Pomóż posadzić 300 dębów, w prezencie dostaniesz sadzonki i nasiona kwiatów

W sobotę 9 kwietnia o godzinie 13.00 na zieleńcu u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Czarny Dwór odbędzie się druga w tym roku akcja sadzenia drzew. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zachęca gdańszczanki i gdańszczan do wspólnego posadzenia 300 dębów szypułkowych. 
07.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny Miasto posadziło 70 nowych drzew na zieleńcu przy pętli tramwajowej na Chełmie (skrzyżowanie al. Sikorskiego i al. Witosa)
W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny Miasto posadziło 70 nowych drzew na zieleńcu przy pętli tramwajowej na Chełmie (skrzyżowanie al. Sikorskiego i al. Witosa)
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Miejsce zbiórki to zieleniec u styku al. Jana Pawła II i ul. Czarny Dwór. Wspólne posadzenie trzystu młodych dębów będzie głównym, ale nie jedynym punktem programu. Na mieszkańców czeka również kilkaset sadzonek niezapominajek i stokrotek oraz 1000 opakowań nasion łąk kwietnych. Na wszystkich, którzy będą pomagali przy sadzeniu drzew, czeka ciepły posiłek. Sekcja Ochrony Zwierząt Straży Miejskiej zaprezentuje też nowy, specjalistyczny, samochód.

 

Zaspa jeszcze bardziej zielona

Sobotnia akcja to już drugie tegoroczne nasadzenia przeprowadzone przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Dęby szypułkowe, które zostaną posadzone przez mieszkańców mają od 2 do 3 lat i mierzą od 50 do 70 cm. Zostaną wkopane w specjalnie przygotowanych dołkach, wypełnionych urodzajną, bogatą w składniki odżywcze glebą, która ułatwi im aklimatyzację.

- Ubierzcie się wygodnie, zabierzcie ze sobą rodzinę i sąsiadów. Jeśli chcecie, możecie również wziąć ze sobą rękawiczki oraz narzędzia ogrodnicze. Nie zapomnijcie o uśmiechu - zachęca Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Do sadzenia dębów zachęcam szczególnie najmłodsze gdańszczanki i gdańszczan. Mając kilka lat można już mieć swoje drzewo w Gdańsku.

 

500 sadzonek niezapominajek i stokrotek

Uczestnicy, oprócz satysfakcji z własnoręcznie zasadzonych drzewek i korzyści wynikających z ruchu na świeżym powietrzu, mogą też liczyć na moc atrakcji, praktyczne upominki oraz ciepły poczęstunek. Podczas akcji sadzenia drzewek szykujemy również 500 sadzonek niezapominajek i stokrotek. To świetna okazja, aby zaopatrzyć się w rośliny, które mogą upiększyć nasze ogródki, balkony czy tarasy. Na wszystkich czeka również 1000 opakowań łąk kwietnych. Łatwo możemy stworzyć takie miejsca w naszym otoczeniu, dzięki mieszance specjalnie dobranych nasion. Na miejscu pojawi się również stanowisko Budżetu Obywatelskiego, gdzie będzie można skonsultować pomysł na swój projekt lub zasięgnąć informacji na temat tegorocznej edycji. Nie zabraknie również wielu atrakcji dla najmłodszych, a dla najbardziej zapracowanych ogrodników będzie czekał ciepły posiłek.

 

Samochód do zadań specjalnych

Sobotni piknik to również świetna okazja, żeby zaprezentować nowy nabytek gdańskiej staży miejskiej. Chodzi o specjalistyczny samochód, który jest najważniejszym narzędziem działającej w ramach Referatu Ekologicznego, Sekcji Ochrony Zwierząt. Sekcja działa od początku tego roku, a jej funkcjonariusze mają pomagać chorym i rannym zwierzętom oraz reagować w przypadkach znęcania się nad nimi. W czerwcu ubiegłego roku miejscy radni zdecydowali, że część środków z budżetu Wydziału Środowiska została przeznaczona na zakup pojazdu na potrzeby nowo utworzonej sekcji. Samochód jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt przeznaczony do odławiania i transportu zwierząt: transportery różnej wielkości, chwytaki, podbieraki i sieci weterynaryjne, żywołapki, drabinę teleskopową, nosze dla zwierząt, rękawice ochronne i inne.

 

Jak dojechać

W związku o odbywającym się w dniach 9-10 kwietnia 6. Gdańsk Maratonem, w sobotę i niedzielę parkowanie będzie możliwe na wyznaczonych pasach ruchu:

  • al. Jana Pawła II w obu kierunkach od Szpitala do skrzyżowania z ul. Czarny Dwór
  • na al. Hallera na odcinku od ul. Dworskiej do ul. Czarny Dwór i od ul. Czarny Dwór do ul. Chrobrego w obu kierunkach.

 

Baner promujący akcję
Baner promujący akcję
UMG

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku