Dzień bez długów. Jak Gdańsk wspiera mieszkańców w kłopotach finansowych?

Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, którego celem jest edukowanie i wspieranie osób w finansowych tarapatach, realizowany jest już od 2016 r. W piątek, 17 listopada, w ramach corocznego Dnia bez długów m.in. w specjalnym tramwaju będzie można skorzystać z nieodpłatnej pomocy specjalistów. Ruszyła także ankieta internetowa, dzięki której działania będą jeszcze lepiej dopasowanie do potrzeb mieszkańców. Na bezpłatne wsparcie w wyjściu na finansową prostą w Gdańsku można liczyć przez cały rok.
14.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta przy mikrofonie
Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska, zachęca do udziału w Dniu bez długów
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych

Szczegóły dotyczące miejskiego programu i zbliżającego się Dnia bez długów zostały przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 listopada w gdańskim Centrum Świadczeń. 

- Od kilkunastu miesięcy ceny towarów, usług i energii wciąż rosną. W związku z tym wiele mieszkanek i mieszkańców Gdańska doświadcza problemów związanych z niespłaconymi zobowiązaniami. Towarzyszy temu nieustanny stres, napięcie i lęk. Gdańsk troszczy się w swoich mieszkańców. Z myślą o osobach, które nie są w stanie samodzielnie przezwyciężyć kłopotów finansowych, których stabilizacja życiowa została zachwiana, ale także, by uczyć, jak uniknąć kłopotów finansowych, już w 2016 roku powstał Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych - przypomina Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Tylko w ostatnich pięciu latach na realizację programu przekazaliśmy ponad milion złotych. Pomagamy wielu tysiącom ludzi, którzy dzięki pomocy psychologów, prawników i doradców mogą rozwiązać problem, jakim jest niekontrolowane zadłużenie.

Tramwajem na Dzień bez długów - rozkład jazdy

- Aby zachęcić osoby zadłużone do tego by, by zaczęły rozmawiać o swoim problemie, w piątek, 17 listopada już po raz dziewiąty organizujemy Dzień bez długów. Zachęcam każdego, komu wydaje się, że nie da sobie rady z zadłużeniem, aby zgłosił się i dał sobie pomóc. Jestem przekonana, że znajdziemy dobre wyjście z tej trudnej sytuacji - zachęca  Monika Chabior.

W piątek, 17 listopada, czyli w Dniu bez długów, po Gdańsku w godz. 10 - 13, na trasie Strzyża - Siedlce, będzie kursował specjalny tramwaj, w którym specjaliści udzielają porad osobom borykającym się z problemami finansowymi. Zarówno przejazd tramwajem, jak i udzielane w nim porady specjalistów (prawników, psychologów), będą bezpłatne.

Tego samego dnia, w godz. 9 - 14 można także przyjść do Gdańskiego Centrum Świadczeń, które znajduje się przy ul. Kartuskiej 32/34. Tam dyżurować będą przedstawicielki i przedstawiciele: Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Gdańskich Nieruchomości i Gdańskiego Centrum Świadczeń.

ROZMOWA NA TEMAT FORM WSPARCIA DLA ZADŁUŻONYCH MIESZKAŃCÓW

Pomoc osobom zadłużonym szyta na miarę

- Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych to konkretne działania i narzędzia. Jednym z nich jest platforma, na której 50 osób, z różnych instytucji i jednostek miejskich, komunikuje się i współpracuje, żeby wsparcie oferowane dla gdańszczanek i gdańszczan było szyte na miarę potrzeb - mówi Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Działania realizowane w ramach Programu to:

 • edukacja ekonomiczna, obejmująca naukę przepisów oraz wypracowanie odpowiedzialnej postawy przy korzystaniu z ogólnie dostępnych usług finansowych,
 • zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego,
 • wsparcie psychologiczne,
 • wsparcie (np. prawnego) osób zadłużonych w spłacie zobowiązań,
 • wsparcie psychologiczne ofiar przestępstw i nadużyć ekonomicznych oraz ich najbliższych,
 • prowadzenie indywidualnych programów wyjścia z zadłużenia,
 • wypracowanie rozwiązań skutecznie poprawiających sytuację ekonomiczną gdańszczanek i gdańszczan.

Program realizowany jest w szerokim partnerstwie, dzięki czemu mieszkanki i mieszkańcy w każdym wieku mogą liczyć na kompleksową pomoc. Stale też prowadzony jest monitoring programu i wdrażane są działania, dzięki którym można unikać zagrożeń ekonomicznych.  

Młodzi i długi. Dlaczego się zadłużają i gdzie mogą znaleźć pomoc

kobieta z małą książeczką w ręce
Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, prezentuje jedną z publikacji serii "Pocieszek" dla osób borykających się z problemami finansowymi
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ankieta dla mieszkańców

Aby lepiej poznać jakie są te potrzeby mieszkańców na stronie gdansk.pl ruszyła ANKIETA, w której można wyrazić opinię na temat Programu: co jeszcze jest potrzebne, a co w dotychczas się sprawdziło. Formularz będzie dostępny do 3 grudnia.

Badanie jest anonimowe, wypełnienie ankiety zajmie około dziesięciu minut. Zawarte w niej pytania dotyczą m.in. oceny własnej sytuacji materialnej i poczucia bezpieczeństwa, ale także działalności gdańskiego Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych oraz pomocy, jaką można otrzymać w mieście.

Wyniki ankiet będą wykorzystane do opracowania raportu na potrzeby doskonalenia Programu w kolejnych latach.

 

Pocieszek – publikacje pełne porad

W ramach Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych wydawane są także cyklicznie publikacje z serii „Pocieszek”, obejmującej treści edukacyjne, informacyjne, a także porady, wskazówki i wzory pism pomocne w różnego rodzaju trudnych sytuacjach życiowych.

Na stronie Wydziału Rozwoju Społecznego (w dolnej części witryny) można znaleźć publikacje dotyczące m.in. zadłużeń czynszowych, spadków, długów konsumpcyjnych czy zarządzania budżetem domowym. Dostępny jest także poradnik o bezpieczeństwie ekonomicznym dla młodzieży. 

opisywane książki leżące na stole
Wydawnictwa z serii Pocieszek dostępne są w Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych - w formie papierowej, jako pdf ściągnąć można je ze strony internetowej Wydziału Rozwoju Społecznego UMG
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych - efekty działania

Bezpłatne porady prawne, psychologiczne, a także doradztwo zawodowe i finansowe można uzyskać korzystając ze wsparcia Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, które znajduje się w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 8 (w sąsiedztwie Teatru Miniatura). Tam też można odebrać drukowane poradniki z serii "Pocieszek". 

- Centrum świadczy porady specjalistyczne dla osób w trudnej sytuacji finansowej: dłużnikom, osobom narażonym na niebezpieczeństwo pokrzywdzenia przestępstwem bądź nadużyciem ekonomicznym. W 2017 roku, kiedy Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego powstało i działało w formie trzymiesięcznego pilotażu, udało się udzielić wsparcia 56 osobom. Pokazało nam to, że oferta skierowana do osób borykających się z problemami finansowymi jest bardzo potrzebna. Od tego pierwszego roku do dziś z naszego wsparcia skorzystało ponad 2500 osób, udzieliliśmy 7500 porad na miejscu, a w trakcie pandemii covid- 19 odebraliśmy 8 tysięcy telefonów - raportuje Piotr Puchalski z Centrum BEiWOZ. - Podczas gdańskiego Dnia bez długów staramy się informować mieszkańców o zakresie wsparcia jakie można uzyskać u nas przez cały rok, a także o wszystkich podmiotach współdziałających w ramach wspomnianej platformy bezpieczeństwa ekonomicznego. 

Program przekłada się realnie na poprawę sytuacji finansowej gdańszczanek i gdańszczan: 

 • W wyniku samych wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, które przygotowali pracownicy Centrum, sądy umorzyły zobowiązania na kwotę przekraczającą 30 mln zł.
 • W ramach działań antywindykacyjnych, tj. pism procesowych sporządzanych w postępowaniu sądowym o zapłatę, sądy oddaliły powództwa firm windykacyjnych na kwotę ponad 10 mln zł.
mężczyzna w tramwaju rozmawia ze sfotografowaną od tyłu kobietą, za nim dwoje pasażerów stoi w tramwaju
Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych na pokładzie gdańskiego tramwaju, w którym "skasujesz długi". Dzień bez długów 2022
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Tym bardziej zapraszamy więc do darmowej przejażdżki tramwajem podczas, podczas której to my wręczamy bilet pasażerowi, który zawiera dane teleadresowe do naszego centrum i hasło „Weź bilet i skasuj długi”, które przyświeca nam już kolejny rok, a wszystkie usługi świadczymy bezpłatnie - zachęca Piotr Puchalski.

Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w Gdańsku - godziny otwarcia

Punkt czynny jest w:
* poniedziałek, czwartek i piątek w godz. 8.30-16:30,
* wtorek i środa w godz. 12.00-20.00,

Podmioty zaangażowane w realizację miejskiego Programu oraz zakres świadczonego wsparcia

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Pomoc i wspieranie mające na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

 • tel. 58 342 31 50
 • e-mail: mopr@gdansk.gda.pl

 

Gdańskie Nieruchomości

Pomoc w spłacie zadłużenia czynszowego.

 • tel. 58 524 10 60, 58 524 10 17
 • e-mail: biurodyrekcji@nieruchomoscigda.pl

Jak wyjść z długów czynszowych? W Gdańsku dzięki specjalnemu programowi

Gdańskie Centrum Świadczeń

Wsparcie finansowe rodzin, które w ramach własnych zasobów finansowych nie mogą zabezpieczyć wszystkich swoich potrzeb bytowych. Dochodzenie należności od dłużnika alimentacyjnego oraz nienależnie pobranych świadczeń.

 • tel. 58 326 50 00
 • e-mail: gcs-kancelaria@gdansk.gda.pl

Policja

Wsparcie prawne, merytoryczne i praktyczne osób zmagających się z problemami finansowymi i ekonomicznymi jako ofiary przestępstw z zakresu oszustw i innych wyłudzeń.

 • telefon alarmowy 997
 • tel. 47 741 35 08
 • e-mail: komendant.gdansk@gd.policja.gov.pl

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

Wsparcie osób w trudnej sytuacji ekonomicznej w poprawie ich sytuacji na rynku pracy.

 • tel. 58 326 18 01
 • email: wup@wup.gdansk.pl

 

Gdański Urząd Pracy

Wsparcie osób w poszukiwaniu pracy zarejestrowanych w GUP jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy.

 • tel. 58 743 13 00
 • e-mail: kancelaria@gup.gdansk.pl

 

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie z siedzibą w Rusocinie

Pomoc osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.

 • tel./fax 58 691 19 36
 • tel. kom. 511 050 745
 • e-mail: sekretariat@sow.powiat-gdanski.pl

 

Centrum Edukacji Bezpieczeństwa (CEB) w IV LO w Gdańsku

CEB w IV Liceum Ogólnokształcącym pełni rolę inicjującą i wspierającą w działaniach edukacyjnych dzieci, młodzieży i dorosłych. Jego podstawowym celem jest przekazywanie wiedzy oraz pogłębianie świadomości obywateli z obszarów szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym ekonomicznego.

 • tel. 58 739 51 61
 • e-mail: sekretariat@zso5.edu.gdansk.pl

oprac. IB